Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az állítmány milyen szám,...

Az állítmány milyen szám, milyen személyben van, ha előtte két személyes névmás is áll, vagy két vagy több alany áll?

Figyelt kérdés

Változatok:

1. Mivel ön és a szülei egyetlen szóval sem tagadták, hogy...

2. Mivel ön és a szülei egyetlen szóval sem tagadta, hogy...


A lentiek állománya milyen személy/szám:

pl.

én és te

én és ő

én és mi

én és ti

én és ők

te és én

te és ő

te és mi

te és ők

ő és én

ő és te

ő és ő

ő és mi

ő és ők

ő és ti

ti és én

ti és te

ti és ő

ti és mi

ti és ők

ők és én

ők és te

ők és ő

ők és mi

ők és ti

ők és ők


2022. júl. 2. 20:00
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Csapassad a többsszámot, abból nem lesz akkora baj.
2022. júl. 2. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
17%

én + te/ő/ti/ők = mi

én + mi - ilyen nincs, mert a "mi" tartalmazza az "én"-t is..


te + ő/ők = ti

te + ti = "a ti" tartalmazza a "te"-t...

te + mi = mi


ő + ő = ők

ő + mi = mi

ő + ti = ti

ő + ők = ők


ők + mi = mi

ők + ti = ti

ők + ők = ők


Mivel minden esetben egynél több emberről van szó, ezért mindig többes szám...

2022. júl. 3. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 BringaManó ***** válasza:
64%

én és mi?... :-o

ti és te?... :-o


a kérdésre: egyrészt az alapeset a "közelségi egyeztetés" (amikor az állítmányhoz legközelebbi alany számával-személyével egyeztetjük az igét),

másrészt értelmileg is lehet egyeztetni, vagyis ha több alany van, akkor az ige is lehet többes számban, attól függetlenül, hogy a hozzá közeli alany egyes számban van-e.


amit példamondatnak írtál, az pont nem kérdőjeles, hanem egyértelműen thöbbes, hiszen az igéhez közel amúgy is többes számú alany van:

"Mivel ön és a szülei egyetlen szóval sem tagadták, hogy..."


amúgy itt olvashatsz erről:

[link]

és itt is van marha sok kérdés a témában:

[link]

vagy őt is olvashatod:

[link]

vagy megnézheted őt is:

[link]

:-)

2022. júl. 3. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 BringaManó ***** válasza:
64%

#2:


"Mivel minden esetben egynél több emberről van szó, ezért mindig többes szám..."


Nem egészen, hiszen az a szokásosabb, hagyományos megoldás, hogy "Kati és Laci hazament".


(Ráadásul nemcsak a szám lehet kérdés, hanem a személy is, de az szerintem adja magát...)

2022. júl. 3. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszokat
2022. júl. 3. 09:41
 6/13 A kérdező kommentje:
És ha több állítmány csatlakozik több személyes névmáshoz/alanyhoz, akkor az összes állítmány legyen éppen abban a személyben/számban?
2022. júl. 3. 09:47
 7/13 BringaManó ***** válasza:
64%

nem tudom, "éppen abban" alatt melyiket érted, de csak úgy tudom elképzelni, hogy minden állítmány ugyanabban a szám/személyben van...

tudnál mondani olyan példát, amikor nem?...


("Te meg én hazamentél és ott maradtam"?... :-)

2022. júl. 3. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

János, Attila és Zoltán elindultak a belváros felé, de mivel eleredt az eső visszafordultak.


vagy


János, Attila és Zoltán elindult a belváros felé, de mivel eleredt az eső, visszafordultak.

2022. júl. 3. 14:05
 9/13 A kérdező kommentje:

Vagy:


A lányok, János és Attila elment a piacra, de mivel kifáradtak a nagy cipekedésben, megálltak pihenni.


vagy:

A lányok, János és Attila elmentek a piacra, de mivel kifáradtak a nagy cipekedésben, megálltak pihenni.


vagy:

A lányok, János és Attila elment a piacra, de mivel kifáradt a nagy cipekedésben, megállt pihenni ( szerintem ez a megoldás sántít, ha az összes alanyra érvényes az összes állítmány).

2022. júl. 3. 14:10
 10/13 BringaManó ***** válasza:
64%

#8: mindkettő oké, de ez mellérendelő összetett mondat, amelyben a második felének már nem feltétlenül "János, Attila és Zoltán" az alanya, hanem lehet az "ők" a (rejtett) alanya...

másképp mondva itt már lazul a kapcsolat a két tagmondat között: ha egyes számban marad, az szorosabb kapcsolatot jelez, ha átvált többesre, az azt jelzi, hogy már "szakítottunk" az előző alannyal, ez már egy teljesen új (tag)mondat, saját alannyal, amely persze ugyanazokat a személyeket jelzi, de nyelvtanilag mégis a második tagmondat "saját" alanya... ha így érthető :-)

(biztos nem voltam túl szakszerű, bocsi)

2022. júl. 3. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!