Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Van olyan nyelv, ahol a...

U. Xorter kérdése:

Van olyan nyelv, ahol a tegezésen és magázáson kívül van egy harmadik típus?

Figyelt kérdés
Melyik nyelv az, és hogy néz ki ez a dolog?

2022. júl. 28. 10:09
1 2
 1/14 GLadislaus ***** válasza:
100%

Hogy harmadik típus-e, nem tudom...

De ha jól tudom, az olaszban kétféle magázódás van.

Az egyik analóg a mienkkel, vagyis egyes egyes szám harmadik személyt használnak, a másik pedig a francia, orosz stb. magázással analóg, vagyis többes szám második személyt használnak.

Az első az udvariasabb, formálisabb, a második talán kissé leereszkedőbb.

De csak nagyon keveset tanultam olaszul és már régen volt.


Érdemes talán a japánnak utána nézni, az udvariasságnak nagyon változatos formái vannak.

2022. júl. 28. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 GLadislaus ***** válasza:
88%
Ja, és aki nem tudná, ebből a szempontból érdekes az angol nyelvtörténetileg, mert tulajdonképpen ott csak magázás van.
2022. júl. 28. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Én is ezt az olaszt akartam volna írni, amit az #1 már említ....
2022. júl. 28. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

... folytatom: itt van erről kicsit bővebb leírás:

https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__nyelv..

2022. júl. 28. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 BringaManó ***** válasza:
77%

#2: sosem értettem, hogy miért mondják ezt az "angolban csak magázás van dolgot"... értem én, hogy egyféle van, de az mirt lenne magázás? ha egyféle van, akkor az tegezés. mindig a magázás a "plusz", a távolságtartóbb, a tiszteletteljesebb a hétköznapi "alap"-megoldáshoz, a tegezéshez képest.

ha az angolban csak egyféle van, akkor ott most nincs magázás, és ez független attól, hogy nyelvtörténetileg vagy a szavak etimológiáját tekintve melyikből alakult ki a jelenlegi rendszer, a jelenlegi szavak...

2022. júl. 28. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 hollófernyiges ***** válasza:
85%
A magyarban háromféle magázás van, a sima, a tiszteletteljesebb önözés, meg az idősebbeknek fenntartott tetszikezés.
2022. júl. 28. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
78%
6: igen-igen.... ön, maga, és a tetszik...
2022. júl. 28. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 GLadislaus ***** válasza:
100%

#5 BringaManó

Ez természetesen csak nyelvtörténetileg igaz. Funkcióját tekintve igazad van. Néhány kivételtől eltekintve csak egyféle van, ami inkább tegezés.

2022. júl. 28. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 BringaManó ***** válasza:
49%

"De ha jól tudom, az olaszban kétféle magázódás van.

Az egyik analóg a mienkkel, vagyis egyes egyes szám harmadik személyt használnak, a másik pedig a francia, orosz stb. magázással analóg, vagyis többes szám második személyt használnak."


felhívnám a figyelmet, hogy amikor erről gondolkodunk, akkor vegyük észre, hogy a magyarban is többféle "magázás" van (még ha az igeragozást ez nem is érinti), hiszen a teljesen "sima", kölcsönös magázáson kívül van tetszikezés is (leginkább kisgyerek felnőttek felé, illetve gyerek+felnőtt idős emberek felé, és ezekre a válasz jellemzően tegezés), és van önözés is, ami a hétköznapi, ismerősök közötti magázáshoz képest egy távolságtartóbb, formálisabb, udvariasabb megoldás. (ez is kölcsönös.)


amúgy sokszor hallani olyat, hogy a magázás neveletlen dolog, csak az önözés udvarias, de ez baromság: ezek különböző helyzetekben alkalmazhatók, tömören azt mondanám, hogy a magázás jellemzően ismerősök között alkalmazható, udvarias – a tegezésnél távolságtartóbb – megoldás, az önözés pedig ismeretlenek közötti, még udvariasabb forma. (ezt persze lehetne még árnyalni, de most nem akarom nyújtani)


jellemzően kicsit kényelmetlenek azok az átmeneti helyzetek, amikor valami okból változik a viszony: pl. az általános iskolában rendszeres a küzdés azzal, hogy miközben a pedagógust tetszikező (vagy manapság már gyakrabban tegeződő...) gyerekek érkeznek be kis elsősként, valahol félúton át kell állni valami komolyabbra, ami vajon mi is legyen... a nyelvtant illetően persze E/3-as magázódás, az világos, de hogy szólítsuk meg a tanárt? "maga"? kizárt... "ön"?... az is furcsa... "Ildikó néni"? hát éppen ezt akarjuk hátra hagyni... akkor marad a "tanárnő / tanár úr", és ez rendben is van.

de mivel ez az egy megoldás maradt, ezt nemcsak megszólításkor kell alkalmazni, hanem mindig, amikor a megszólított az alany:

"Tanárnő, legyen kedves, mondja meg, hogy a tanárnő is ugyanabból a könyvből olvassa-e a feladatot?"

oké, ezzel lehet lenni, viszont akkor honna fogja szerencsétlen gyerek megtanulni, hogy mikor/hogyan kell alkalmazni a maga/ön/tetszik-et?...

aztán a gimnáziumban felnőtt lesz, ott már majd belejön ebbe is, sőt, ott már az következik, hogy őt is sokszor magázódva szólítják meg (sőt néha a kicsik tetszikezve), plusz hogyan kell köszönni a boltban, megfelelően semleges dolog-e a jónapot, lehet-e azt tegeződő társaságban is mondani stb. ... – szóval nem egyszerű a helyzet.


ugyanígy kényelmetlen lehet az a változás, amikor ismeretlen, önöző viszonyból közvetlenebb, magázódóba vált egy kapcsolat: olyankor is néha bátortalanul hangzanak el az első magázódások, és nemcsak azért, mert midnen kezdet nehéz, hanem mert van ez a hülye babona, hogy az egy általánosan udvariatlan megszólítás.


további érdekesség, hogy írásban (levélben), sokszor kicsit magasabbra tesszük az udvariassági/választékossági "lécet", így lehet, hogy valakivel a munkahely/iskola folyosóján magázódsz, de amikro levelet írsz, akkor formálisabbra veszed a stílust, és önözöd... írásban furcsa is lenne, hogy "érteklődöm, hogy maguk is egyetértenek-e azzal, hogy..." (ez inkább olyan, mint amikor egy regényben a párbeszéd van írásban rögzítve, nem?)


ha mindezt átgondoljátok/továbbgondoljátok, akkor Önök is rá fognak jönni, hogy magyarban sem egyféle magázást tetszenek használni, hanem maguk is mindig az adott helyzethez igazítják a stílust. ;-)

2022. júl. 28. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

A japán nyelvben pl. elég sok szintje van az udvariasságnak az egészen durvától a megalázkodóan tisztelettudóig.


"Teme no namae?"

"Kimi no namae wa?"

"Anata no namae wa?"

"Anatasama no namae wa nan desu ka?"


Ez mind azt jelenti, hogy "Mi a neved?" csak az első megvető és durva hangnemű, az utolsó meg kb mintha az Istentől kérdeznéd a nevét.

2022. júl. 28. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!