Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » T u d n á t o k esetleg írni...

Babygirl01 kérdése:

T u d n á t o k esetleg írni még olyan 5 betűs és nem összetett szavakat (csak főnevek, melléknevek vonatkoztatásában) melyben 3 hosszú magánhangzó szerepel? Mint például: ábécé

Figyelt kérdés

Egy gondolkozós fejben játszható játékhoz keresek egyébként:p valahogy egy ideje nem találok még egy olyan jó szót mint az ábécé. Még az ékágé jutott eszembe de az sem igazán megfelelő a játékhoz mert az betűszó.


Előre is köszi ha valakinek eszébe jut ilyen és megosztja.


Ui.: bocsi ha valamit elírtam nyelvtanilag, vagy helytelenül fogalmaztam, a nyelvtan soha sem volt erősségem, annyira nem, hogy hiába a word helyesírás ellenőrzője illetve a konzulensek, barátok, rokonok akik átnézték a szakdolgozatomat és a diplomamunkámat, még így is sok helyesírási hiba maradt bennük pedig tényleg nagyon sok lett javítva, szóval kérlek legyetek kíméletesek, én a számokhoz jobban értek. :p de egyébként mentségemre szóljon, hogy ez a kis játék, illetve a motiváció, hogy nehéz szót adhassak fel a páromnak, igencsak ösztönzött a nyelvtani szabályok mélyebb tanulmányozására.



2022. aug. 10. 07:29
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

Leírom azt is, hogy hogyan találtam őket:


curl akármelyiknyersszólistaoldal | grep '^[áéíóőúű][bcdfghjklmnpqrstvwxyz][áéíóőúű][bcdfghjklmnpqrstvwxyz][áéíóőúű]$'


Az akármelyiknyersszólistaoldal helyébe valamilyen online nyers szó-lista oldalt kell érteni.


Ilyen lehet találni, úgy érdemes rákeresni hogy:


magyar szavak listája github

2023. szept. 9. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 BringaManó ***** válasza:
100%

:-) nyilván én sem az ujjamból szoptam... :-)


talán így még jobb:

^[bcdfghjklmnpqrstvwxyz]*[áéíóőúű][bcdfghjklmnpqrstvwxyz]*[áéíóőúű][bcdfghjklmnpqrstvwxyz]*[áéíóőúű]{5}$


(már amennyiben ezt kezeli a grep... ha nem, akkor legyen {5} nélkül, és a végén válogasd ki az ötbetűseket máshogy :-)

2023. szept. 9. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

Nagyon szépen köszönöm, igyekeztem javítani javaslatod alapján:


curl valamilyennyersszólistaoldal | sed -n '/^.\{5\}$/ {/^\([bcdfghjklmnpqrstvwxyz]*[áéíóőúű].*[bcdfghjklmnpqrstvwxyz]*\)\{3\}$/p}


Ez alapján ezek jöttek ki:


átíró

ékágé

építő

ígérő

írónő

jóízű

nőíró

óvónő

ráérő

újító

békáé

bíróé

fúgáé

nézőé

témáé

áhító

ámító

ásító

ónízű


úgylátom, a ,,ráérő'' az, ami valódi újdonság.

2023. szept. 10. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

Szóval az előbb a ,,ráérő'' szó lett a dolog új hozadéka.

Még jobb keresőkifejezés (most már csak a sed-en belüli részt írom le):


s/.*/\L&/; /^.\{5\}$/ {/^\([bcdfghjklmnpqrstvwxyz]*[áéíóőúű].*[bcdfghjklmnpqrstvwxyz]*\)\{3\}$/p}


a különbség a s/.*/\L&/ részben van, ez kisbetűsít. Jelen feladat esetében nem számít (a szótáram nem tartalmazza a ,,Mátéé'', ,,Tádéé'' stb. ragos kifejezést), de szóval elvileg azonban ez megtalál a szótárban nagybetűvel felvett szavakat is (mivel jelen módosítás épp az teszi, hogy immár feldolgozás előtt mindent kisbetűsít).


A sed-ben egyébként az a vicces, hogy Turing teljes, egész komplett programokat, számológépet, sőt, Tetris játékot lehet írni benne:


https://www.youtube.com/results?search_query=sed+tetris


vagyis részletesen:


https://www.youtube.com/watch?v=0TFdHRIiuqc&pp=ygUKc2VkIHRld..


és


https://www.youtube.com/watch?v=JCqVT2htppA


viccből én is írtam már HTML és Markdown közti konverzorokat tiszta sed-ben

2023. szept. 10. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 BringaManó ***** válasza:

"a ,,ráérő'' szó lett a dolog új hozadéka"


dehogy, eredetileg te "mgh-msh-mgh-msh-mgh" szerkezetű kifejezésekhez írtál regexp-et, én meg megengedtem neki, hogy ne ilyen sorrendben kövessék egymást (hiszen a kiírásban ilyen megkötés nem volt).

így az újabb listádban biztos, hogy újdonság minden, ami nem "mgh-msh-mgh-msh-mgh" szerkezetű:


jóízű

nőíró

ráérő

békáé

bíróé

fúgáé

nézőé

témáé


(persze ha csak ennyi jött ki, akkor elég sovány az a szólista, hiszen még én is többet, 12 hasonlót írtam mutatóba, pedig az sem volt teljes, nyilván)


időközben kiderült, hogy "ragozott alak elvileg nem lehet", de az -é szerencsénkre nem rag, hanem jel: ez az úgynevezett birtokjel.


---


a te kódodat én nem teljesen értem (vagy lehet, hogy semennyire :-): biztos kell oda az a .*?...

azt gondolnám, hogy attól elvesztettük a kontrolt a msh.-k/mgh.-k felett, az bármi lehet...

szerintem nélküle pont elég lenne...

(amúgy jó ötlet, ez a "háromszoros" megoldás, végeredményben csak átfogalmazása az enyémnek, elvileg ugyanazt kéne kiadnia, ha nem tévedek. hogy melyik az elegánsabb, az már ízlés kérdése... :-)

2023. szept. 10. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

Nagyon szépen köszönöm, ellenőriztem diff-fel, tényleg ugyanaz jön ki (a kicsi szólistára legalábbis), és tényleg fölösleges. Szóval javítva (és szét is tagolom, de szabad egybe írni):


s/.*/\L&/;

/^.\{5\}$/ {

/^\([bcdfghjklmnpqrstvwxyz]*[áéíóőúű][bcdfghjklmnpqrstvwxyz]*\)\{3\}$/p

}

2023. szept. 10. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Hogy az ember igazán láthassa a sed erejét, itt ez például egy HTML oldalból automatikus tartalomjegyzéket generál (hierarchikus HTML listaként,sőt még ugrólinkesíti is):


[link]


Persze nyilván Perl-ben vagy AWK-ban könnyebb megírni, de az már valahogy nem az igazi, a sed-nek megvan a maga világa. Igazi regexp-assembly. Egyszer majd megírom a gyökvonást benne.

2023. szept. 10. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!