Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helyes kifejezés az hogy...

Helyes kifejezés az hogy "békééért" három "é"-vel?

Figyelt kérdés
Mondjuk alá nem húzza sem a World, sem a böngésző, csak ezt így leírva még nem nagyon láttam, és elég furcsán is néz ki. Példamondatnak: "Imádkozott barátja lelki békééért."
2022. szept. 7. 16:31
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Talán a "békéjéért"-nek egy változata. Elég fura...
2022. szept. 7. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

...Hogy helyes-e, én nem hiszem, majd Bringamanó linkel pontos szabályt hozzá. Szerintem 'békéje' + '-ért', semmi nem indokolja a j eltűnését. Ez nem olyan, mint a Siófok, nem a Siójófokból tűnt el a 'j'. :)

(Számomra kicsit a 'mien'-re hajaz.)

2022. szept. 7. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
* "Siójófok" -> bocsánat, Sijófok :))
2022. szept. 7. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
93%

Békéjéért a helyes forma.

(Szerintem BringaManónak nem kell linkelnie, tudja fejből. Ha ugyan nem ő írta egymaga, fél nap alatt a helyesírási szabályzat új kiadását. :) Lenyűgöző tudással rendelkezik.)

2022. szept. 7. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
91%
a magyarban nincs 3 db egyforma hangzó egymás után, a németben pl szabályos. schifffart.
2022. szept. 7. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

Így van, békéjéért a helyes megoldás.


Amúgy az előző jól írta, a magyarban nincs három azonos hangzó egymás mellett. Ilyenkor tulajdonneveknél és összetett szavaknál kötőjelezünk (pl. Adrienn-nel, sakk-kör), egyéb szavaknál egyszerűsítünk (pl. tollal, sakkal).

2022. szept. 8. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 BringaManó ***** válasza:
54%

Köszi a "személyi kultuszt", direkt megvártam, míg kibontakoztik. :-P


Na, akkor mondanám:


a) béke + birtokos személyjel:

–> békéje (pl. vkinek a lelki békéje)

–> békéjéért (pl. "Minden megtennék az illető lelki békéjéért")


b) béke + birtokjel:

–> békéé (pl. "1491 is egy nevezetes évszám: a pozsonyi békéé.")

–> békééért (pl. "A nándorfehérvári csata és a mohácsi vész évszámáért 1-1 pontot kaptam, a pozsonyi békééért fél pontot.")


Nem csoda a keverés, mert szerintem az emberek többsége a két szót ugyanúgy ejti (vagyis a békééért-be is mondunk ún. hiátustöltő j-t).


Tovább bonyolítja a dolgot, hogy ez a j hang a birtokos személyjelben sincs ott fixen, hiszen ajtaja, de ablaka; lába, de karja (de: az egyetem kara) stb.

Még akár ingadozhat is egy-egy szó esetén, pl. itt azt kérdezii, hogy "fékje vagy féke?":

[link]

Én írják is, hogy "a harmadik személyű birtokos személyjel toldalékolása a magyar nyelv talán legképlékenyebb, legkevésbé megfogható területe."


Érdekes, hogy milyen hasonló a két toldalék – és még az elnevezésük is –, pedig az előbbi esetben a _birtok_ végén van a toldalék (Kati cipője), az utóbbi esetben a _birtokOShoz_ kapcsolódik (a cipő Katié).

Pontosabban alapból még nem is annyira hasonlóak (hiszen a birtokos személyjel -a/e-re végződik, a birtokjel pedig egyalakú: -é, csakhogy toldalékoláskor az -e végződésből gyakran é lesz, és az már tényleg hasonló, vagy sokszor akár egyforma is lehet, ahogy a béké(j)éért esetén is. (mármint ejtésben)

Vagy egy másik példa (amely írásban is egyforma):

Péter más színűre festette a kapuját, mint a kerítését.

A kapu színét is szeretem, de kerítését még jobban.


- - -


kis színes:


Másnak is vannak gondjai a kétféle "birtokos" toldalékkal, vö. pl.:

[link]


vagy ha ráguglizunk a békééért-re, akkor egyrészt van egy rakás elgépelés ("békéért" helyett), de látunk olyanokat is, amelyek az a) típusba esnek (tehát j-vel lenne helyesen), pl.:

"A másik harcvonal a hívek békééért folyt"

"1917-ben Svájcba küldik, ahol Jeremiást előadják, s Rolanddal együtt [...] dolgozott a lelkek békééért."

"Megpróbáljuk, imádkozunk a testvéreink lelki békééért."

"A nagyváradi Szent József Plébánia engesztelő imaórát hirdet [...] Ukrajna békééért, illetve a világbékéért"

stb.


- - -


Az, hogy "nincs 3 db egyforma hangzó egymás után", csak a msh.-kra vonatkozik, de közkívánatra linkelem is: ;-)

[link]

2022. szept. 8. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 BringaManó ***** válasza:
40%

ja, és a kérdésben lévő példamondatban természetesen "békéjéért" volna.


de próbáljatok meg a másikra is gyártani példamondatokat! – az enyémnél csak jobbat lehet... ;-)

2022. szept. 8. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

"1491 is egy nevezetes évszám: a pozsonyi békéé."

Ahamm, jogos, tehát a béke nem a birtok, hanem a birtokos. Csak akkor így nem tud hozzá kapcsolódni az -ért toldalék, vagy nem tudom, az mit jelentene. Esetleg:

- Ez a nyilatkozat a békéé. Nem akármelyik nyilatkozatért gyűltünk most össze, hanem a békééért.

Hááát... nem tudom. :))

2022. szept. 8. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 BringaManó ***** válasza:
31%

miért ne kapcsolódhatna a birtokoshoz egy ért? nemmellesleg írtam rá egy példamondatot is... (az idézett mondat után megtalálod)

de itt egy másik, ez is nagyon erőltetett lesz, mint az előző, bocs:

"A rajzpályázaton két gyerek kapott érmet a háború ábrázolásáért, és egy a békééért."

2022. szept. 8. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!