Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Vannak érdekes nyelvtani...

U. Xorter kérdése:

Vannak érdekes nyelvtani megfigyeléseitek, amiről sehol máshol nem lehet olvasni?

Figyelt kérdés

2022. szept. 18. 21:04
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
83%
Bár lehet, hogy valaki már megfigyelte és leírta valahol, de én még általánosban azt fedeztem fel, hogy a "lik-es" igéket nem lehet felszólító módba tenni, mert hülyén hangzik (csuklik, ízlik, fénylik).
2022. szept. 18. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
A hozzáállás szóban 3 betűből 2-2-2 van egymás mellett. Nem néztem utána, de szerintem nincs még egy ilyen szó. Tán még más nyelvekben sem.
2022. szept. 18. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
A forma visszafelé majdnem amorf.
2022. szept. 18. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Nem olvastam még róla: sok személyes névmásnak megvan a "ragpárja" (gondolom egyik a másikból lett). Pl. -val -vel: velem, -ról -ről: rólam, -ban -ben: bennem, -tól -től: tőlem.
2022. szept. 18. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

#1

Rengetegszer „felfedezett” jelenség és ezerszer megcáfolt tévhit ez.


Idézek egy nyelvművelő írásból:


„Természetesen létezik és helyes a csuklik, siklik, ízlik ige felszólító módú alakja: csukoljon, sikoljon, ízeljen. »Adok egy kis vizet a babának, hogy ne csukoljon«; »Muszáj volt behúzni a vészféket, hogy ki ne sikoljon a vonat«; »Jó sok zöldséget tettem a levesbe, hogy ízeljen« – ezekben a példamondatban a legkritikusabbak sem találhatnak kivetnivalót.


A -lik/-zik végű igék egy részénél semmiféle gondot nem okoz a felszólító módú alak megalkotása, használata: omlik-omoljon, oszlik-oszoljon, romlik-romoljon, bomlik-bomoljon, lélegzik-lélegezzen, hajlik-hajoljon, botlik-botoljon, ömlik-ömöljön, párzik-pározzon, virágzik-virágozzon, hangzik-hangozzon, áramlik-áramoljon, habzik-habozzon. Sőt, hasonlóan működik az ugrik ige is: ugorjon. Az említettek mintájára bátran használjuk a sikoljon, csukoljon, ízeljen, sőt a hámoljon, kotoljon, bicsakoljon, rémeljen, feseljen, nyakoljon, zajoljon, foszoljon, özönöljön, villámoljon igéket is! Attól, mert valami szokatlan, még nem helytelen.


Érdemes megjegyezni még, hogy nem csupán a felszólító módú alakhoz toldunk be magánhangzót, például a ható és a gyakorító ige, valamint a határozói igenév, sőt olykor a főnévi igenév képzőjét is így kapcsoljuk: »A cserkésztábor vezetője befejezte a beszédet, az őrs oszolhat«; »Bár a tüntetés véget ért, még mindig sokan vannak a helyszínen, a tömeg egyelőre csak oszolgat«; »A programismertetés után a résztvevők ötfős csoportokra oszolva elindultak«; »A demonstrálók a rendőri felszólítás ellenére sem hajlandók oszolni«.

2022. szept. 18. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

#5

Bocsánat, akkor már felfedezték előttem.

Attól még hülyén hangzik :P

2022. szept. 18. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 BringaManó ***** válasza:
82%

#2: "hozzáállás":

igen, ez jópofa, pl. volt egy poszt erről a Szószátyár csoportban:

[link]

(benne hasonló példák: visszaaggat, összeessen, kettéészszerűsítették, nutellaallergia, pizzaallergia, vagy cigaretta- vagy kamilla- vagy karamella- vagy majoranna- vagy szalonna-..., "Lefoglaltam egy evőeszközt: favillaallokáció", hozzáállamosít, paparazzoorr, Ne kapkodjunk, "lassúújjáépítés-párti vagyok. Üdv: Pató Pál", nagymellűűrrepülő-kép, esszéékkő, pallóóllá alakít, masszaaggyal...)

2022. szept. 18. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
0%
#5 én nem is tudtam, hogy a nyelvművelők között is megtalálhatóak az abszurd humor avatott művelői.
2022. szept. 19. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 TappancsMancs ***** válasza:
69%

Jópofa és nem udom mennyire szánták komolynak, de ezek nekem gyakorlatilag használhatatlan szóképzések, vagy inkább szó fabrikációk. Inkább csak elvi valamik, érdekességek és viccnek jók. :)


kettéészszerűsítették - ez meg mi? Nincs olyan, hogy ketté ésszerűsítenek

valamit. Badarság. :) Viccnek elmegy.


pizzaallergia - A pizza nagyon összetett és egy allergia vizsgálatnál megvizsgálnál azt vizsgálnák meg, hogy adott pizza melyik összetevőjére allergiás az illető és nem tudnák le egy annyira összetett ételnél az allergiát, hogy az egész pizzára allergiás, tehát ez gyakorlatilag valótlanul orvosi szót imitál.


favillaallokáció - Nem tudom, hogy ezt egybe kellene-e írni. De ezt mindegy talán. Az allokáció annyi mint szétosztás és ilyet sem fog így senki mondani, teljesen magyartalan szóhasználat és elméleti találmány. Viccnek ez is jó lenne.


hozzáállamosít - Ennek mi az értelme a gyakorlatban a politikában például? Ez is csak szóviccnek jó.


Akkor elkelkáposztásították :) Az mondjuk nyilvánvalóan is vicc és nincs olyan, hogy valamit elkelkáposztásítanak. :)

2022. szept. 19. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 BringaManó ***** válasza:
61%

"Jópofa és nem udom mennyire szánták komolynak, de ezek nekem gyakorlatilag használhatatlan szóképzések, vagy inkább szó fabrikációk. Inkább csak elvi valamik, érdekességek és viccnek jók. :)"


ha jól emlékszem, a legtöbb pélamondatba volt ágyazva, onnan kopiztam ki, de természetesen nem mindannapos szavak, a nagyja olyan, ami talán először és utoljára ott "hangzott" el – de ettől még a kritériumnak megfelel.

(ha érdekel, a linket ld. fent)


ha az lesz a feladat, hogy olyat kell mondani, ami akadémiai szótárban szócikk, akkor persze ebből nem sok marad...


"kettéészszerűsítették - ez meg mi? Nincs olyan, hogy ketté ésszerűsítenek valamit."


olyan tényleg nincs, mert a ketté igekötő, és így egybeírandó :-P

miért ne lehetne ilyen szó? ha valamit észszerűbb a továbbiakban két külön részként kezelni, akkor kettéészszerűsítik...

esélyes, hogy ezt eladdig senki sem használta, de ott le lett írva, most már van. :-) a nyelv ilyen fantasztikus dolog ám. :-)


"pizzaallergia - A pizza nagyon összetett és egy allergia vizsgálatnál megvizsgálnál azt vizsgálnák meg, hogy adott pizza melyik összetevőjére allergiás az illető és nem tudnák le egy annyira összetett ételnél az allergiát, hogy az egész pizzára allergiás, tehát ez gyakorlatilag valótlanul orvosi szót imitál."


te nagyon elmentél szaknyelvi irányba, de az emberek egy csomó szót használnak a szaknyelvi jelentésétől függetlenül másra is. ha azt mondom, hogy az új projekt "lázában égek", akkor nem fognak kitiltani az értekezletről covidgyanú miatt. :-)

ugyanígy lehet mondani, hogy "fúj, nem kérek, én allergiás vagyok a pizzára", és mindenki érteni fogja, hogy csak nagyon nem szeretem – és pont az általad leírtak miatt: vagyis azért, mert köztudott, hogy "orvosilag" nincs ilyen allergia, tehát nyilván csak viccesen fogalmaztam.


"favillaallokáció - Nem tudom, hogy ezt egybe kellene-e írni."


igen.


"De ezt mindegy talán."


nagyon nem mindegy, mert pont arról szól a feladvány, hogy a leírt formában "3 betűből 2-2-2 van egymás mellett".

ezt leginkább összetételekkel lehet megoldani (a "hozzállás" is összetétel), ezért az idézett szavak is mind összetételek. ha valamelyik mégsem az, hanem különírandó, akkor az nem jó megoldás.


"Az allokáció annyi mint szétosztás és ilyet sem fog így senki mondani, teljesen magyartalan szóhasználat és elméleti találmány. Viccnek ez is jó lenne.

hozzáállamosít - Ennek mi az értelme a gyakorlatban a politikában például? Ez is csak szóviccnek jó."


Így volt eredetiben a kettő együtt:

– Lefoglaltam egy evőeszközt: favillaallokáció.

– ráadásul ha az ország nagy, közös evőeszközkészletéhez csaptad hozzá, akkor hozzáállamosítottad. :-)


(igen, nagyon szórakoztató csoport, csak ajánlani tudom :-)


"Akkor elkelkáposztásították :) Az mondjuk nyilvánvalóan is vicc és nincs olyan, hogy valamit elkelkáposztásítanak. :)"


Öö... ezt hogy érted? miért ne lehetne? :-o

a megszentségteleníthetetlenségeskedés magyarázatába már nekem is beletörne a bicskám, de az nekem teljesen érthető, hogy ha egy szántóföldet, amelyen korábban csak egy kis részen termeltek kelkáposztát, végül valami okból teljesen elkelkáposztásítanak... ;-)


de abban igazad van, hogy ezeknek a 2-2-2-es összetételeknek a gyártása (és példamondatba rakása!) ugyanúgy játék a szavakkal, mint ezek a "leghosszabb szavak" – de hát mit tegyünk, olyan jó játszani. :-)

2022. szept. 19. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!