Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Antarktiszon vagy Antarktiszen?

Antarktiszon vagy Antarktiszen?

Figyelt kérdés
2022. dec. 19. 22:02
A kérdező szavazást indított:
AntarktiszON
AntarktiszEN
30 szavazat
 1/7 anonim ***** válasza:
87%
Déli-sarkon vagy Déli-sarken?
2022. dec. 19. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Bár nem itt olvastam ma, de:

"Azonban mindmostanáig az őslénykutatók nem találtak arra bizonyítékot, hogy a szauropodák az Antarktiszen is előfordultak"

[link]


Valószínű, hogy ma ebben a cikkben olvastam, de azóta átfogalmazhatták, mert már nincs benne ilyen szó:

[link]

2022. dec. 19. 22:13
 3/7 anonim ***** válasza:
98%
Szerintem elírták. Még angolok sem "enterktisz"-nek ejtik, hogy magas hangrendű toldalék kapcsolódjon hozzá.
2022. dec. 19. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Ma megint belefutottam. Candy Crush Saga nyitóképernyőjén az van írva, hogy ANTARKTISZEN


De miért?????

2023. febr. 7. 02:02
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem találsz a guglival rengeteg "AntarktiszEN"-t, akkor nem tudod jól használni. :)

Alapvetően úgy van a szabály, hogy vegyes hangrendű magyar szavak esetén a toldalék mély hangrendű, ám vegyes hangrendű idegen szavak esetén a rag az utolsó szótaghoz igazodik. Tehát alapvetően AntarktiszEN lenne a helyes, de a szokás ezt a szabályt felülírhatja. Azaz, mindkét forma helyes, legfeljebb egyeseknek szokatlan.


"Idegen szavaknál az utolsó szótag magánhangzója határozza meg a toldalék hangrendjét (Józseffel, sofőrök). Ingadozás akkor figyelhető meg, ha az idegen eredetet már nem érzékeljük eléggé, és a magyar szavakra érvényes szabályok kerülnek előtérbe (fotelben - fotelban, oxigénben - oxigénban, norvégek - norvégok)."

[link]

"Ha a szó idegen szó, akkor az utolsó szótag határozza meg a toldalék hangrendjét (parfümmel). Megfigyelhető azonban ingadozás olyankor, amikor az idegen eredet már nem érezhető (fotelben ~ fotelban)."

[link]

2023. febr. 7. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 NTBS ***** válasza:
100%
Antarktiszon.
2023. febr. 7. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Sosem tudtam mit kezdeni azzal, hogy „idegen szó”. Mit nevezünk annak? Ami néhány éve van a nyelvünkben? Vagy egy emberöltő óta? Száz éve? Vagy már évszázadok óta jelen van, de kimutatható az idegen eredet? Ha az utóbbi, akkor alig marad egy kis szigete a magyar szókészletnek, amit ne kellene idegennek tekinteni. Idegen szónak tekintendő mondjuk a konyha, a kulcs, a csütörtök szavunk?


A kérdésre válaszolva: szerintem inkább Antarktiszon. Az i nem tisztán magas hangrendű magánhangzóként viselkedik, lásd: zsír / szír, de zsírral / szírrel. Sőt, néha még tisztán magas hangrendű szóhoz is mély hangrendű toldalék járul: derekam.

2023. febr. 8. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!