Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ez létezik?

Fersk kérdése:

Ez létezik?

Figyelt kérdés

Van erre valakinek magyarázata?

[link]



2023. jan. 17. 00:32
 1/8 BringaManó ***** válasza:
83%

nyilván nincs benne a szótárában ez az újszerű, szlenges szó,

a morfológiai elemző fantáziájába pedig – ezek szerint – nem fér bele, nyilván ő egyszerűbben képezné ezt a szót: fogalomtalan, és úgy el is fogadja:

[link]


ha jól sejtem, olyan alapszabályszerűség van benne, hogy tlan/tlen csak mgh. után vagy ige után jöhet, így azokat, amik ehhez képest rendhagyók, és a szótárban sincsenek benne, nem fogadja el...


az irgalmatlan, álmatlan, szárnyatlan oké (nyilván szótári szó),

de hiába mondhatjuk, hogy kegyelmetlen, malmatlan, izmatlan, szabadalmatlan, attól még az oldal csak a kegyelemtelen, malomtalan, izomtalan, szabadlomtalan formákat ismeri el.

2023. jan. 17. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Nem szabad szentírásként tekinteni se az elektronikus, se a nyomtatott szótárakra.
2023. jan. 17. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ebben igazad van (egyébként én is gondoltam rá - már csak a nyelv sajátossága, a mássalhangzó-magánhangzó párosítás miatt), de amik alternatívaként vannak javasolva!!
2023. jan. 17. 12:45
 4/8 A kérdező kommentje:
Mármint Bringának válaszoltam... :)
2023. jan. 17. 12:46
 5/8 BringaManó ***** válasza:
50%

"de amik alternatívaként vannak javasolva!!"


igen, ilyenkor, érdekes elgondolkodni, hogy hogy jár egy gép esze – egész máshogy, mint a miénk :-)


fogalmátlan: kitalált egy olyan összetett szót, ami kis különbséggel (egy ékezet kiegészítéssel) stimmel, hátha erre gondoltál, csak elgépelted :-)

(fog+alma: neki teljesen mindegy, hogy van-e értelme egy összetételnek, örül, hogy talált valamit :-)

fogalmatan, fogalmalant: tudja fokozni az összetételek kreálást: fog-alma-tan/lant :-) – segít neked, hátha csak elgépelted... :-D

fogalmazatlan, fogalmazótlan: ebből jól látszik, amit írtam: ismeri ő a tlan/tlen-t is, de azt igéhez vagy magánhangzó végű bármimáshoz rakná szívesen.


hát ez még nem egy AI... az nagyobb hatékonysággal találná ki a gondolatainkat :-) – az MTA szoftvere még viszonylag fogalmatlan...

2023. jan. 17. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Nos, akkor kaptam magyarázatot. Köszönöm.
2023. jan. 17. 16:13
 7/8 anonim ***** válasza:

Idézek:


„Nyelvi ideológiák a tanácskérő levelekben

Visszatérő mintázat, hogy a tanácsadó szolgálathoz fordulók többnyire saját maguk

által tudatosan létrehozott, sokszor egészen logikus, szellemes, újszerű szóalakokkal

kapcsolatban érdeklődnek, hogyan lehetne „hivatalossá tenni” azokat, „bevezetni” a

magyar nyelvbe, a szókincs részévé tenni, vagyis: általánosan elterjeszteni. Néhány

példa ezekre a javaslatokra: fontatlan ’nem fontos’, fogalmatlan ’nincs fogalma va-

lamiről, buta’, eminózus ’az ominózus ellentéte, azaz bizonyos kellemes, pozitív ese-

mény’, médiátor < média + moderátor ’internetes fórumok, újságok, rádiók, tévék

(médiák) felügyelője’. Hogy a népi nyelvészeti szemlélet miként vélekedik az új sza-

vak keletkezésének módjáról, arról az alábbi példák (1–3) visszatérő nyelvi elemei,

megszövegezései árulkodnak:

(1) „Szeretnénk megkérdezni, hogy létezik-e már olyan szó, hogy szomorútlan

(szinonimája a boldogtalannak, mert mind a kettő semleges érzelmi állapotot fe-

jez ki), vagy hogyha nem, akkor tervezik-e betenni a következő kiadásába a Ma-

gyar Helyesírási Kéziszótárnak [sic!]?”

(2) „A segítségüket szeretném kérni azzal kapcsolatban, hogy mi a menete egy új

szó hivatalos bevezetésének a magyar nyelvbe.”

(3) „Érdeklődni szeretnék, hogyan lehetséges egy újonnan keletkezett szó levé-

dése, hivatalos bevezetése a magyar nyelvhasználatba.”

Innen:

Nyelvi ideológiák és napjaink nyelvhasználati kérdései a nyelvi tanácsadó szolgálat tükrében


[link]

2023. jan. 17. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 BringaManó ***** válasza:

:-)) Köszi.

Külön apró érdekesség: "a boldogtalan (...) semleges érzelmi állapotot fejez ki" – Hol él ez??? :-DD Milyen nyelvet beszél? Nagyon túllogikázta szegény... :-/

2023. jan. 17. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!