Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A láb a le szóból ered?

A láb a le szóból ered?

Figyelt kérdés
2023. jan. 28. 23:52
 1/9 japierdole98 válasza:
48%

Ha a láb - le

Akkor a fej - fel

2023. jan. 28. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A nagy Levin ***** válasza:
89%
Magyar etimológiai szótár: "Bizonytalan eredetű szavunk, talán örökség az uráli korból: szamojéd laamb, lamb (‘csizma eleje, talp’). Az egyetlen és igen távoli nyelvrokontól való példa miatt az egyeztetés gyenge lábon áll. Könnyen lehet, hogy a ~ igenévszó volt: lásd lább."
2023. jan. 29. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 BringaManó ***** válasza:
0%

az arcanumos etimológia mellett van már ÚESz. is, nemrég indult.

bár ez esetben az se mond biztosabbat, de azért érdemes lehet átszokni a használatára:

[link]

2023. jan. 29. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Vajon a három válaszoló közül van egy is, aki felfogta a kérdést? Gondolom nincs, mert ha lenne, arra válaszoltak volna.
2023. jan. 29. 18:33
 5/9 A nagy Levin ***** válasza:
Kérdező, akkor leírom egyértelműbben: nem lehet pontosan tudni, honnan ered.
2023. jan. 29. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 BringaManó ***** válasza:
68%
#4: nem értem, hogy milyen választ vársz, ami jobb annál, mint amit az etimológiai szótárak írnak...... tippeljünk?... vagy mit szeretnél?
2023. jan. 29. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Például olyan választ, amiből meglátszik, hogy felfogtátok a kérdést kontextusában is. Mert ez, hogy bemásoljátok a láb szó etimológiáját, és a le szó etimológiájáról egy szót se ejtetek, leginkább azt sugallja, hogy fel se fogtátok a kérdést.
2023. jan. 29. 23:18
 8/9 A nagy Levin ***** válasza:

Tessék:

Le: "Bizonytalan eredetű szó. Finnugor származását csak a cseremisz level (‘alsó rész’) első eleme támogatná, ám ez ellen is több nyelvtörténeti meggondolás szól. A ~ korai lee, leve alakjai még lativusi -é ragot tartalmaztak, ám ez utóbb eltűnt, mint a be, fel, el esetében."


Vagy: " A szótő esetleg örökség a finnugor korból. | ≡ Vö. cser.  (KH.) ləwäl ’alsó ‹rész›, alul levő’, ləwälnə ’alatt’, ləwälän ’alá’, ləwəc ’alól’ [fgr. *lᴕ̈ ’alsó ‹rész›, alul levő’]. ≋ Megfelelője: juk. lede ’lejjebb’. ⌂ A magyarázatnak több jelentős nehézsége is van. Egyrészt lehetséges, hogy a cser. lә- egy eredeti *әl- tőből keletkezett hangátvetéssel (így viszont etimológiai szempontból az →al címszóval függne össze). Másrészt a cseremisz megfelelő arra mutat, hogy a szó az alapnyelvben egy szótagú volt. Így csak névmás lehetett, de l kezdetű magyar névmás nincs. A magyarban létezhetett egy eredeti lé < leé változat, amelyben a szóvégi -é latívuszrag."


Tudod kérdező, ezek annyira régi szavak, hogy maximum sejteni lehet az eredetüket.

2023. jan. 30. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Hát, ahogy az etimológiai magyarázatokat olvasom, akár még igaza is lehet a kérdezőnek. (Biztosat mondani, persze, nem lehetséges semelyik irányban.)
2023. jan. 30. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!