Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » "Irodalom tétel író csapat"-na...

"Irodalom tétel író csapat"-nak mi a helyesírása?

Figyelt kérdés

Ugye az "irodalom tétel" az külön lenne, a tételíró, pedig összetett szónak hangzik.

A csapat meg nyilván külön van (gondolom 😅), azt csak a szövegkörnyezet biztosítása érdekében tettem oda.

Arra lennék kíváncsi, hogy milyen szabályok vonatkoznak az ilyesféle szóösszetételre? Nem csak erre az egyre, hanem úgy az ehhez hasonlókra, általánosságban.

A válaszokat előre is nagyon szépen köszönöm.


2023. febr. 1. 10:54
 1/6 BringaManó ***** válasza:
58%

"az "irodalom tétel" az külön lenne":


már mér?... szerintem nem. (hanem AkH.111)


először egyezzünk meg ennek a helyesírásáról, mert ettől függ a folytatás... utána mehetünk tovább :-)

2023. febr. 1. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Az irodalomtétel a fasorban sincs külön.

irodalomtétel-író csapat

2023. febr. 1. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Rendben, tévedtem. Pont ezért vagyok itt, szóval nem bánom.

Az érettségi tétel viszont külön van, jól gondolom? (Rákerestem a neten az "irodalomtétel"-re, de nem adott ki semmit, csak azt, hogy "irodalom érettségi tétel")

Meg az is érdekes, hogy az irodalomtanár egyben van az irodalom szak meg külön :)

2023. febr. 1. 12:55
 4/6 BringaManó ***** válasza:

"Az érettségi tétel viszont külön van, jól gondolom?"


jól, így van a szabályzat szótárában (bár ezzel nem értek egyet...)


"(Rákerestem a neten"


Jézusom... ez mit jelenthet?... hogy válogatod ki a sokféle találatból, hogy mi a helyes?...


"az "irodalomtétel"-re, de nem adott ki semmit"


érdekes, a gugli nekem 111 találatot ad erre a szóra


"csak azt, hogy "irodalom érettségi tétel")"


na, hát ez meg aztán egy végképp problémás szerkezet (az "érettségi" szó sok dologba bekavar) – de szerencsére nem ezt kérdezted, úgyhogy nem fejtem ki :-)


"Meg az is érdekes, hogy az irodalomtanár egyben van az irodalom szak meg külön :)"


lehet, hogy érdekes – de vajon ezeket honnan szedted?

(speciel ezek stimmelnek, de a fentiek után már aggódom, hogy csak véletlenül jól tippeltél... :-)

2023. febr. 1. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Egyébként szóltam én neked akár egyetlen rossz szót is, BringaManó?

Most komolyan, miért jó az neked, ha az óriási nagy helyesírási szakértelmeddel alázgatsz másokat, akik még éppen csak tanulják? Nem mindenki tudja fejből az AkH összes pontját.

Én csak segítséget kértem, te meg ott alázol, ahol csak érsz. Gondolkozz már el egy kicsit ezen. Én is csak egy ember vagyok, te is ember vagy, senki sem tökéletes... Mi értelme az indokolatlan ellenségeskedésnek?



"na, hát ez meg aztán egy végképp problémás szerkezet (az "érettségi" szó sok dologba bekavar) – de szerencsére nem ezt kérdezted, úgyhogy nem fejtem ki"

Pedig szívesen meghallgatnám. Látszik, hogy értesz hozzá.



"lehet, hogy érdekes – de vajon ezeket honnan szedted?"

[link]

Érdekel a helyesírás. Gyakran keresgélek, nézegetek ilyen enyelv cikkeket. Viszont az irodalom tételről semmi nem volt fenn a neten, így azt itt kérdeztem meg.

2023. febr. 1. 17:31
 6/6 anonim ***** válasza:

A helyes írásmód:

irodalomtétel-író csapat


A kötőjel azért kell, mert legalább három összetételi tagból áll a szó, és legalább hét szótagos. A csapat pedig azért megy külön, mert előtte összetett folyamatos melléknévi igenév áll.


Arra, hogy a szak, miért különírandó, még nem találtam választ, pedig pár éve már foglalkoztat a kérdés. Nekem az irodalom tagozat, az irodalom szak ugyanúgy egybekívánkozna, mint az irodalomóra, irodalomfelkészítő stb.


Az érettségitalálkozót, érettségiszünetet én habozás nélkül egybeírom, mivel semmi köze az érettséghez (ellentétben a vizsgával). Itt kristálytisztán főnév, az érettségi vizsga rövid alakja.

2023. febr. 4. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!