Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ez így helyes? Többi lent

Ez így helyes? Többi lent

Figyelt kérdés

Úgy emlékeztem, nem hoztam ide a bögrémet (valóban nem, az asztalon előttem levő

bögre csak hasonlít az enyémhez)

Ez így helyes? Vagy inkább: úgy emlékszem... ?


2023. febr. 2. 16:34
 1/3 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Adott esetben mind a kettő helyes lehet.
2023. febr. 2. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 BringaManó ***** válasza:
79%

Szerintem meg vagy az egyik fejezi ki, amit szeretnél, vagy a másik, ez két különböző helyzet.

(Nem fogok sokkolóan meglepőt mondani: az elsővel azt mondod, hogy korábban hogyan emlékeztél, a másodikkal azt, hogy most hogyan emlékszel... :-)

2023. febr. 2. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Ha ránézek a bögrére, és egy pár pillanatig még nem vagyok abban biztos, hogy az az én bögrém-e, de utána mindjárt rájövök, hogy nem az, akkor a múlt idő hangzik jól ("Úgy emlékeztem, nem hoztam ide a bögrémet, de rájöttem, hogy ez nem is az enyém"), ugye? Mert amikor ezt kimondom, akkor már tudom, hogy nem az enyém. Ha még nem tudom biztosan, akkor ugye inkább a jelen idő (pl.: "Úgy emlékszem, nem hoztam ide a bögrémet. De akkor ki hozta ide, vagy ez nem is az enyém?).

:)


vagy kicsit életszerűbb példa:

- Úgy emlékszem, csatoltam a dokumentumot az e-mailhez. De már nem vagyok teljesen biztos benne, inkább ellenőrzöm, hogy valóban csatoltam-e.

(a kimondáskor még nem tudom tudom, mi a helyzet)

- Úgy emlékeztem, csatoltam a dokumentumot az e-mailhez. De az előbb visszaírtak, hogy elfelejtettem csatolni, ezért most pótolom.

(a kimondáskor már tudom, hogy nem csatoltam)

vagy itt az utóbbinél is lehet jelen idő?


Ezek így értelmesen hangzanak, ugye?

2023. febr. 2. 23:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!