Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A mínusz miért hosszú í?

A mínusz miért hosszú í?

Figyelt kérdés
Röviden ejtjük, és nem látom a logikát abban, hogy miért van hosszúval írva? Valaki tudja?

2023. febr. 3. 00:01
1 2
 1/11 BringaManó ***** válasza:
74%

Hm, jó kérdés, nem tudom. (Azt hiszem hogy én is röviddel mondom, de biztos vannak sokan, akik hosszúval, nem merném általánosan kijelenteni, hogy röviden ejtjük.)


Abban biztos vagyok, hogy amikor az elején meghatározták a helyesírását, akkor valamilyen ejtést követtek ezzel a hosszú í-vel (más oka nem lehet annak, hogy hosszú í-t írjanak egy szóba), de ez még többféle dolgot jelenthet:

lehet, hogy akkor tényleg hosszan ejtette az a művelt réteg, amely egyáltalán használta ezt a szót (biztos, hogy akkor még nem ismerte annyira mindenki, mint most);

vagy lehet, hogy már használták, és bár csak az ország egyes részeire volt jellemző a hosszú í, valamiért mégis ez alapján határozták meg a "hivatalos" ejtést;

de az is lehet, hogy még alig volt használva a szó, és valamilyen okból azt gondolták az illetékesek, hogy hosszúval kellene ejteni, és ehhez a céljukhoz igazították a helyesírást (amely így tkp. "elvárt ejtést" tükrözött, nem pedig egy meglévő, elterjedt használathoz igazították a helyesírást)...


Ha pedig most vannak sokan olyanok, akik hosszúval mondják, akkor azoknak egy jelentős része bizonyára azért mondja hosszúval, mert tudja, hogy azzal írjuk, márpedig akkor "nyilván úgy is kell mondani..."

2023. febr. 3. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 GLadislaus ***** válasza:
100%

Talán ezért?

"...[ a latin] magyarosított változatban minden magánhangzót röviden ejtettek, kivéve a hangsúlyos, nyílt szótagbeli magánhangzókat, mert azokat viszont hosszan."

[link]

Ezek szerint eredetileg hosszúval lehetett? Néha én úgy ejtem, de az is lehet, hogy a betűkép hatására.

2023. febr. 3. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

arra gondolnék, hogy mínuszként lett átvéve, aztán a beszélt nyelvben megrövidült

de akkor viszont azt nem értem, hogy a "szinusz" miért rövid "i".

2023. febr. 3. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
92%

3. A latinban nem tudok olyan hangról, amelyet í betűvel jelölnek.


Nem tudományos érv tudom, de én nem ejtek póstát, kőrutat, túristát stb., de a mínuszt csak erőltetve tudom minusznak ejteni.

2023. febr. 3. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

#3: Vannak, akik a szinuszt színusznak mondják. Leírva is láttam már így.

Kérdező, vannak, akik a mínuszt mínusznak ejtik. Mint például én is.

2023. febr. 3. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
0%
Soha nem láttam hosszú í-vel.
2023. febr. 4. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

#6

Nem olvastál még újságot, könyvet?

2023. febr. 4. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
28%

mínusz

2015. 11. 30.


Miképpen helyes: minusz vagy mínusz?

A helyes írásmód: mínusz.

(MK)

A válasz az 1984 és 2015 között érvényes 11. helyesírási szabályzat alapján készült.

2023. febr. 4. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Hevesben szokás hosszú í-vel is.
2023. febr. 4. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
11%

A 8.-on mit tudtatok lenyomni?


[link]


Erre is lehet pirost nyomni

2023. febr. 4. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!