Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mikor kell vesszőt használni...

Mikor kell vesszőt használni a mondatokba?

Figyelt kérdés
Hallottam olyan szabályról vannak szavak amik előtt/után mindig vessző van.

2023. márc. 2. 15:14
 1/9 anonim ***** válasza:
91%

Te hány éves vagy?

Ilyeneket szeretnél, mint "a hogy elé mindig kell vessző"? (Egyébként ez sem igaz.)

2023. márc. 2. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
76%

mondatokban!


Hallottam olyan szabályról [,mely szerint] vannak szavak amik (amelyek) előtt/után (előtt vagy után) mindig vessző van.

2023. márc. 2. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Rövid összefoglaló:

[link]

2023. márc. 2. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 NTBS ***** válasza:
29%
Amikor véget ér egy gondolat és új kezdődik.
2023. márc. 2. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
25%
Én nem tudok olyan szóról, amely előtt mindig vessző áll.
2023. márc. 2. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

#5.

Pedig van néhány ilyen szó. Itt van elsőként az "illetve".

Pl: Este színházba megyünk, illetve egy étterembe is beülünk.


Másik ilyen szó a "valamint".

Pl: Anyám gondoskodott a vacsorámról, valamint segített a holnapi előkészületben is.


Harmadik ilyen szó az "avagy".

Pl: Te is szeretnél egy pizzát, avagy mást rendelnél?


Páros kötőszavak esetében mindig kell vessző.

Pl: Hol itt, hol ott járok uszodába.

Pl: Vagy megszoksz, vagy megszöksz.

Pl: Vagy velem jössz, vagy itthon maradsz!

Pl: Kinek a pap, kinek a papné.

2023. márc. 2. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
64%
Ha a "hogy" szót nem kérdőszóként használjuk, akkor mindig kell elé vessző. Tehát csak vesszővel lehet hogyozni :)
2023. márc. 3. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 BringaManó ***** válasza:
80%

#7: Igen, ez egy mókás ökölszabály, de természetesen nem pontos, leegyszerűsítő, vannak "kivételek" dögivel:

• nincs előtte vessző, ha a kötőszók halmozása miatt elé kerül egy másik kötőszó (pl. "Nem azért vagyok itt, hogy akadályozzalak, hanem hogy segítselek, és hogy támogassalak."; vö. AkH.262.),

• ehhez kicsit hasonló az "anélkül hogy", "ahelyett hogy" stb. jellegű szerkezet működése (pl. "Dolgozz, ahelyett hogy heverészel!", "Felrohant a lépcsőn, anélkül hogy pihent volna."; vö. AkH.244.d),

• és elé kerülhet a "persze" is: a "persze hogy" vessző nélkül van (pl. "Persze hogy tetszik!"; vö. AkH./szótár).

• Létezik olyan is, hogy mondatátszövődés, ennek egy tipikus, egyszerű példája a "kell hogy"-ot tartalmazó mondat, ezek közül van, ahol szabadon választott a vesszőhasználat (pl. "ki kell(,) hogy mossam", "Kell(,) hogy legyen igazság."; vö. OH.330.).


És persze olyan esetek is vannak, amikor természetes módon – hogy úgy mondjam "formai" okból – nincs vessző, fel sem merül, pl.

• mondat elején is lehet "Hogy", ott nem kell (pl. "Hogy mikor érek oda, azt nem tudom, de már elindultam.", "Hogy mikor használunk betűírást, mikor számjegyírást, arra nincs általános szabály."),

• ugyanígy nyilván akkor sem, ha nem vessző választja el a tagmondatokat, hanem pl. kettőspont (pl. "Megmondom, mi lett volna a dolgod: hogy elhozd azt a fránya csomagot!"),

• és ehhez hasonló ok, ha gondolatjel "váltja ki" a vesszőt (pl. "Visszamentem a házba, levettem a kabátot – hogy rám ne melegedjen –, és megkerestem az otthon felejtett autókulcsot.").


Nem biztos, hogy minden eszembe jutott, egészítsétek ki, légyszi. :-)

2023. márc. 3. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Amikor mondat közben levegőt veszel, szinte mindig.

A többi úgyis magas a kérdezőnek.

2023. máj. 20. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!