Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A "lehendő" és a "tehendő"...

Pro Patria kérdése:

A "lehendő" és a "tehendő" szavakból miért marad ki a "h"? A "minnél" miért egy "n"-nel írandó, ha az "annál" is két "n"-es?

Figyelt kérdés
2010. okt. 7. 12:09
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
100%

A lehet mag a tehet, olyan mint az olvasHAT, írHAT.

A "H" a képzőhöz tartozik, nem a szótőhöz.

2010. okt. 7. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen.
2010. okt. 7. 13:51
 13/26 anonim ***** válasza:
100%

És hogy láss példákat az -andó -endő képzőkre: adANDÓ, kelENDŐ, küldENDŐ. H nélkül.


Egyébként a teendő meg a leendő valóban furának tűnhet, mert ugye a tesz+endő szóból kiesik az sz, nem teszendő, leszendő, de ez minden sz végű igére fennál, pl veendő (amit venni kell, azaz vesz+endő, pl figyelembe veendő, azaz figyelembe kell venni).

2010. okt. 7. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim válasza:
100%

Előttem már megválaszolták a kérdésedet:

1. a leendő,teendő szavakban a szótő (lesz, tesz) módosult alakváltozatához (le-, te-) a beálló, azaz jövő idejű melléknévi igenév andó/endő képzője járul;

2. a 'minél' szó elemei a 'mi' szótő és a nál/nél rag, ezért írjuk 'n'-nel; az 'annál' szó elemei viszont az 'az' + nál, amelyben a 'z' hasonul, ezért írjuk 'nn'-nel.


Én csak bátorítani szeretnélek, mert voltak, akik szörnyülködtek, hogy ilyet kérdezel. Kérdezz bátran, ez a fórum azért van! :) Aki tudja, hogy a 'minél' szóban miért egy 'n' van, az - vélhetően - helyesen fogja leírni is. A 'teendő, leendő' szavakkal kapcsolatos kérdésed nyomán pedig sokat megtudhatsz a rendhagyó igékről (minden nyelvben vannak ilyenek, és érdekes módon a létige minden nyelvben ezek közé tartozik). Gondold csak el, a létige főnévi igenévi alakja:

LENNI

Ragozási sora: leszek, leszel, lesz, leszünk, lesztek, lesznek

Van azonban egy jelen idejű paradigma sora is: vagyok, vagy, van, vagyunk, vagytok, vannak... (Olyan főnévi igenévi alak, hogy VANNI nincs :))

Múlt időben viszont így változik: voltam, voltál, volt... stb.

Milyen érdekes, hogy ennyire megváltozik a szó hangsora! Hát még ha azt is hozzátesszük, hogy a "van" tagadott alakja: "nincs", ill. T/3-ban "nincsenek"... Én nem vagyok, te nem vagy, ő NINCS, mi nem vagyunk, ti nem vagytok, ők NINCSENEK...

Gyönyörű az anyanyelvünk, és épp a Tiédhez hasonló kérdések segítik, hogy rácsodáljunk a bonyolultságára :).


A 'tesz', 'lesz' az úgynevezett többalakú igetövekhez tartozik (ez azt jelenti, hogy különböző toldalékok előtt változik az igető). Igéink közül kb. 15 % tartozik a többalakú tövekhez.

A 'tesz', 'lesz' az sz-es és v-s változatú tövekhez tartozik, akárcsak a vesz, visz, hisz, eszik, iszik. (Sz-s változatú toldalékolt alakok pl.: vesznek, hisznek stb., v-s változatúak pl: vevő, vivő, hívő). /Ez utóbbi alakban a szóbelseji magánhangzó is megnyúlt./

...És mennyi csoda van még! Ezen igék felszólító módú, tárgyas ragozású E/2-es alakja kétféle is lehet: vegyed-vedd, higgyed-hidd... (A 'higgyed' helyesírása is rendhagyó).

2010. okt. 9. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen:) Ezért hasznos ez az oldal. Így már könnyebben tudom alkalmazni is, ha ismerem az okát.
2010. okt. 9. 20:11
 16/26 anonim ***** válasza:
Én csak szeretném megköszönni, hogy kérdeztél! Magyar szakosként csak gratulálni tudok, hogy szabad idődben nyelvészeti problémákon töröd a fejed! Kaptál tőlem egy virtuális ötöst! Ha az én osztályomba járnál, valóban meg is kapnád, hiszen a te szempontodból logikusnak tűnt a probléma és képes voltál érvelni is mellette, majd elfogadni a jó megoldást!
2010. okt. 10. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen:)

Bár ötöst nem kaptam most, de így is van bőven a tarsolyomban, eddig minden tanár ellátott vele:)

2010. okt. 10. 14:22
 18/26 A kérdező kommentje:

Egyébként van még egy tisztázatlan kérdésem, ahol úgy tűnik, igazam van, és senki nem tudja, miért is van úgy:


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__121980..

2010. okt. 10. 14:24
 19/26 Virena válasza:

A "minél - annál" problémára az első válsz ötös. Valóvan teljes hasonulásról van szó.

A leendó és teendő igéknél tőváltó igékről van szó. Főnévi igenévi alakjukban: lenni, tenni, jelen időben ragozva leszek, leszel, teszek, teszel stb., múlt időben és felszólító módban már eltűnik a mássalhangzó a szótő végéről: lett, tett, légy, tégy, a ható igei alaknál a ragnak van h kezdete: -hat, -het, tehát: lehet, tehet, melléknévi igenév jelen idejű alakjában egy v hangot kap a szótő: levő vagy lévő, tevő vagy tévő, és a melléknévi igenév jövő idejű alakjában az -andó, -endő végződést kapja: leendő, teendő. Tehát semmi nem indokolja, hogy ezekben a szóalakokban legyen h hang. Ez a nyelv története során alakult így. A miértet a nyelvészek sem igen tudják, csak a jelenséget azonosítják, és a szavakat sorolják fel, amelyek ebbe a csoportba tartoznak. Ilyenek még a teljesség igénye nélkül a vesz, veendő, visz, viendő, hisz, hiendő. Akinek kedve van, keresse meg a többit.

2010. okt. 10. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim válasza:
Akkor írd le pl. az annál szót egy n-el és olvasd el hangosan mit írtál ! Ezért kell két n-el írni ! :)))
2010. okt. 11. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!