Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Itt- és ott- igekötők használa...

Itt- és ott- igekötők használata (?)

Figyelt kérdés

A Wikipédia igekötőként említi őket, az AkH nem. Az AkH-nak nyilvánvalóan sokkal megbízhatóbb forrásnak kell lennie, ha helyesírásról van szó, de azért mégis úgy érzem, rá kell kérdeznem ezen két határozószó igekötőként történő megemlítésének jogos, illetve jogtalan voltára, többek között azért, mert az e-nyelv.hu is említ olyan esetet, ahol az egybeírás javasolt, az AkH-ban meg ez sehol nincsen.


[link]

[link]

[link]


Arra is kíváncsi vagyok még, hogy az az „stb” jelölés (mindkét említett oldalon) milyen további igekötőket takarhat még, amit említésre nem méltattak?

Például a „jólesik”-ben a jól igekötőnek számítható-e. Az is pontosan úgy viselkedik, mint az igekötők. (jólesik; nem esik jól; jól kell esnie)


Nem vagyok egy nagy nyelvész, szóval ha valamit rosszul gondolok nyugodtan javítsatok ki, békés, barátságos hangnemben :)

A válaszokat előre is nagyon szépen köszönöm.



2023. júl. 6. 23:08
 1/5 A kérdező kommentje:

A kérdésem közvetlen okozója egy könyvben olvasott mondat volt, amely a következőképpen hangzott:

„Marce többé-kevésbé biztos volt abban, hogy ezeket itt hagyhatja.”

2023. júl. 6. 23:46
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Az itt, ott szófaja határozószói mutató névmás.
2023. júl. 7. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszi. Gondolkodtam is rajta, hogy határozószót vagy mutató névmást írjak.
2023. júl. 7. 16:20
 4/5 A kérdező kommentje:
Ettől függetlenül még mindig nem tudom, milyen esetekben töltenek be határozói mutató névmás szerepet, és milyen esetben használandó igekötőként?
2023. júl. 30. 12:03
 5/5 A kérdező kommentje:
*használandóak
2023. júl. 30. 12:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!