Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes fogalmazás?

Melyik a helyes fogalmazás?

Figyelt kérdés

"A telefonomon miért kell beállítani?"

vagy

"Miért kell a telefonomon beállítani?"



2023. aug. 19. 11:59
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
A második verzió választékosabb megfogalmazású, de az első is megteszi.
2023. aug. 19. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Mindkettő jó.
2023. aug. 19. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Mindkettő helyes, csak árnyalatnyi jelentéskülönbség van köztük.


Az elsőt leginkább olyan szituációban tudom elképzelni, hogy több eszközön beállítotok valamit, és csodálkozol, hogy a telefonon miért kell.

2023. aug. 19. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Kései Sirató ***** válasza:
100%
Mindkettő helyes, a magyar nyelvben nincs kötött szórend.
2023. aug. 21. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 BringaManó ***** válasza:
79%

#4-re:

Bizonyos szempontból igaz, hogy "nincs kötött szórend" (vagyis úgy nincs, mint ahogy mondjuk a német kijelentő mondatban az ige a második helyen áll), viszont más szempontból nagyon is van: egy csomószor a szórenddel fejezünk ki különféle jelentéseket, hangsúlyokat (vö. pl. #3), de van, amikor tényleg szabadon, jelentésváltozás nélkül felcserélhetők bizonyos mondatrészek. Ráadásul arról szó sincs, hogy tetszőlegesen variálva bármilyen szórend "helyes" lenne, nyilván a fenti mondatot is lehetne úgy kavargatni, hogy értelmetlen ("helytelen") mondatok jöjjenek ki (pl. *"Miért beállítani a telefonomon kell?").

Szóval az a gyakran elhangzó, általános kijelentés, hogy "a magyar nyelvben nincs kötött szórend" nagyon szabadnak hangzik ugyan (és olyan, mintha ez egy nagy könnyebbség lenne a magyar mint idegen nyelv tanulásában), de a valóság közben épp az ellenkezője: pont mivel "szabadon variálható", és "mindegyik mást jelent", talán az egyik legnehezebb része lehet a nyelvünknek...


A szóban forgó mondat mást jelent a magyar anyanyelvűeknek, akik "szabadon" tudnak zsonglőrködni a szórenddel (miközben észre sem veszik, hogy ösztönösen mennyi kis szabályt betartanak közben). A magyarul tanulóknak viszont nem mernék ilyen leegyszerűsítő – szinte "megtévesztő" – mondatot mondani, legfeljebb jelezve, hogy cserébe sajnos sok apróságtól függ, hogy végül is milyen szórenddel mondunk valamit...

(Én magyar anyanyelvűként nem is tudnám ezeket az apró szabályokat leírni. Nyilván vaskos kötetekben írták össze a nyelvészek, hogy kábé hogy működik a nyelvünknek ez a része...)

2023. aug. 22. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
87%

A magyar szórend szemantikai (jelentéstani) és nem nyeltani (szófaji) alapú.


Közvetlenül az állítmány előtt áll a jelentéstanilag hangsúlyos információ, amit a mondat tulajdonképpen közöl. (Réma.)


Hazamentem kocsival. (Haza)

Kocsival mentem haza. (Kocsival)

Levest ettem kanállal. (Levest)

Kanállal ettem a levest. (Kanállal)

Miért kell a telefonomon beállítani? (Miért?)



A jelentéstanilag hangsúlyozott szó elé kerül az az információ, amit az adott szövegkörnyezetben már ismertnek tekintünk, visszaismétlünk, illetve ARRÓL közöljök az új információt, vagy más helyzettel kontrasztba, ellentétbe állítjuk. (Téma.)


Tegnap kocsival mentem haza. (Tegnap speciel, mert máskor mondjuk villamossal szoktam.)

Haza kocsival mentem. (Rendesen busszal járok, de haza bezzeg...)

A levest kanállal ettem. (A többi fogást villával, csak a levest kanállal.)

A telefonomon miért kell beállítani? (Hogy az asztali számítógépen miért, azt értem, de kifejezetten a telefonomon miért.)



Tehát mind a kettő szórend helyes, stílszerű, "választékos", legfeljebb adott szövegkörnyezetbe illhet csak az egyik vagy a másik, vagy mindkettő, a beszélő mondanivalójától, szándékától függően.

2023. aug. 22. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!