Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Konstantinápoly helyes kiejtés...

Konstantinápoly helyes kiejtése és írása (?)

Figyelt kérdés

Én mindig Konstantinápolyként ismertem leírva és kiejtve egyaránt, az irodalomtanárom viszont többszös is Konstancinápolynak ejtette most, hogy órán szóba került Az ember tragédiájával kapcsolatban;

Csokonai pedig még írni is C-vel írja versének címében. (Ezt egy Google-keresésből tudom, nem irodalomóráról)


Tehát a kérdésem:

Ha T-vel írjuk, akkor C-nek érdemes ejteni vagy T-nek?

(A tanárnő Csokonaival ellentétben T-betűvel írta le azt, amit C-vel ejtett)


nov. 11. 14:19
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
A Konstancinápoly régiesebb, de egyébként mindkettő helyes. Írásban manapság t-vel írjuk.
nov. 11. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
74%
Konstantinápolyt I. Constantin császár alapította 330-ban (előtte Byzantion néven futott) Constantinopolis néven, úgyhogy a helyes írása Konstantinápoly. Ha Constancin császár alapította volna, akkor lenne helyes a Konstancinápoly. Mindazonálltal a nyelvekben előfordulnak különbségek, ahogy a külföldiek sem "Magyarországnak" neveznek minket, hanem pl. "Hungary", "Ungarn". Ezt spékeld még meg a költői szabadsággal. Úgyhogy helyes mind a kettő. Mondjuk én maradnék a T-s változatnál, ha lehet
nov. 11. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Justinianus ***** válasza:
62%

"Ha Constancin császár alapította volna, akkor lenne helyes a Konstancinápoly."

Ezt nem hinném. Constantin császár nevét (330-ban), és Konstantinápolyt még bő ezer évig "ti"-nek ejtették, ez volt az eredeti ókori kiejtés.

A középkorban különböző ejtésmódok terjedtek el, és ebből az újkorban (!) az ókoritól némileg eltérő kiejtési norma jött lére (ún. humanista kiejtés), ebben ejtendő a "ti" betűkapcsolat - egyes esetekben - "ci"-nek.

Kivételek között említi a latin nyelvkönyv éppen az idegen személyneveket, pl. a görög (! lásd Bizánc/Byzantion) Miltiades-t, amely kiejtése "ti".

nov. 11. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
#3 szerintem félreértettél. Pontosan ezt írtam én is, hogy mivel az eredeti szó amiből a név ered Constantin volt, ezért helyesen T-vel írják. Ha lett volna olyan latin név hogy "Constancin" akkor valószínűleg "Constancinopolis" lett volna a Kelet Római Birodalom fővárosa, de így nyilván a helyes írása T-s. Minden nyelven t-vel van a korabeli neve: Constantinopolis, Constantinople, Kostantiniyye, Kostantina, Kostán, Kustantiniyyah. Egyik nép sem írta C-vel akik a Constantin névből eredeztették a maguk elnevezését a városra. Egyedül a szláv népek hívták máshogy a várost (Tsarigrad) de ez itt nyilván nem volt kérdés. Úgyhogy nyugi, egy oldalon állunk :D
nov. 11. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
67%
Idegen dolog a magyar nyelvtől, hogy eltérjen az íráskép és a hangsor – márpedig a Konstantinápoly magyar névalak. Ha görög, latin vagy egyéb nevén említenénk a magyarban, akkor természetesen érthető volna, hogy máshogy ejtjük, mint ahogy írjuk.
nov. 12. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Ha Az ember tragédiája, akkor Madách, nem Csokonai :)
nov. 12. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

2., 3., 4., 5.: mindegyik értékes, hasznos válasz.


Konstantinápoly a mai helyes forma (magyarul), ennélfogva t-vel is mondjuk. A c-s változat régies. Arról pedig kár vitát nyitni, hogy a c-s írásmód annak idején helyes volt-e. Számtalan példát találunk arra, hogy egy személynevet módosult, eltorzult alakban őriz meg egy földrajzi név.

nov. 12. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat :)


#6, Két különálló példát említettem. Az ember tragédiáját, amelynek elemzése során a tanárnő C-vel ejtette a Konstantinápolyt és egy Csokonai-verset ellenpéldaként, amelyet a Google dobott fel, amikor éppen rákerestem a témára C-vel.

nov. 15. 01:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!