Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy kell felszólítóba rakni,...

Hogy kell felszólítóba rakni, azt, hogy "csuklik"?

Figyelt kérdés

ezen már sokat gondolkodtam,de egyszerűen nem tudom...


akinek vannak hasonló szavai,azok is írjanak.


2010. okt. 20. 15:14
1 2 3 4
 21/34 anonim ***** válasza:
Persze, hogy van, de nem ezt használjuk. A feltételes reflexből került visszafordításra, de egy kicsit suta. Ha már nyelvészkedő oldal, akkor az akaratlan az eredeti és a kifejezőbb...
2010. okt. 20. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/34 anonim ***** válasza:

Kedves Professzor úr!


Állítsa be a profiljában, hogy jelenítse meg a nevét! Ha igaz amit állít, akkor gondolom ennek semmi akadálya nincsen!

2010. okt. 20. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 anonim ***** válasza:

Én az MTA Nyelvtudományi Intézet egyik tudományos főmunkatársa vagyok. Neurolingvisztikai vizsgálatok


Elvi architektúrájú a nyelvtan reprezentációja az agyban, tehát kapcsolat van a nyelvtan moduljai (lexikon, szintaxis, fonológia) és az agy szerkezete között. Sajátosságokkal rendelkeznek azok a neuropszichológiai mechanizmusok, amelyek a nyelvtani reprezentációkat aktiválják a beszédprodukció és beszédértés folyamatai számára.

2010. okt. 20. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/34 anonim ***** válasza:
Dögöljek meg ha ezt valaki itt teljesen érti. Kedves professzor úr, vagy mi, nem gondolja hogy bölcsebb lenne úgy fogalmazni, hogy azok akik egyszerűbb beszédhez szoktak, nem idegen szavakhoz, szintén megértsék mondanivalóját? Én személy szerint a válaszra lennék kiváncsi és nem a tudományos összevissza hablatyra :)
2010. okt. 20. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/34 anonim ***** válasza:

Ki tanult már németet? Ilyennel van tele.

Magyarban már miért ne lehetne? Ha nem lehet mondani, akkor nem lehet. Olyan nincs, hogy csukoljál! Mert ez lenne a logikus. Nem kell tovább ragozni.

2010. okt. 20. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/34 anonim ***** válasza:

ja igen, PLS legközelebb érthetően leírni aki itt doki és stb. nagy agy, MERT:

1. a nagy agyak le tudják írni érthetően köznyelven is,

2. az egyszerű ember nem fogja megérteni a mondatot, ha 200 szakszó van benne.

Erre illene figyelni, és nem ilyen szakszavas csodaválasszal felvágni.

2010. okt. 20. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 anonim ***** válasza:

csuklik - csukoljék

zajlik - zajoljék

vedlik - vedlődjék

siklik - sikoljék


Kissé régies, és furán hangzik.

2010. okt. 20. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/34 anonim ***** válasza:
Ja, és a hangzik - hangozzék
2010. okt. 20. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/34 anonim ***** válasza:

Én pl. abszolút megértettem, amit leírt, lehet, hogy azért, mert magyar szakon végeztem? :) Kell diplomamásolat, vagy így is hihető? :)))

A kérdezett igével kapcsolatban azt tanultam, hogy mivel a felszólító módjának leglogikusabb megszerkesztése a csukljék vagy csukoljék lenne. Ha más ikes igével összevetjük: törik > törjék, ugrik > ugorjék. (Ha persze nem ikes igeként ragozzuk, akkor csukljon vagy csukoljon lenne.) Ebbe viszont beletörne az ember nyelve. Ezért szerencsésebb, ha jobban kifejtjük, más igét használunk: Fejezd be a csuklást, hagyd abba a csuklást, jó lenne, ha nem csuklanál stb.

2010. okt. 21. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 anonim ***** válasza:
Mielőtt bárki belekötne, a mondat helyesen: A kérdezett igével kapcsolatban azt tanultam, hogy a felszólító módjának leglogikusabb megszerkesztése a csukljék vagy csukoljék lenne.
2010. okt. 21. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!