Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kis vagy nagybetű?

Kis vagy nagybetű?

Figyelt kérdés

Lement a Nap. v Lement a nap.

Felkelt a Hold. vagy Felkelt a hold.

Leszállt a Földre. vagy Leszállt a földre.

Amikor felkelt, már a Földön volt. vagy Amikor felkelt, már a földön volt.


(Ez utóbbi kettőnél a Földre, mint bolygóra gondolok, és nem a talajra.)


jan. 25. 09:24
 1/6 Kólauborkával ***** válasza:
87%

Szerintem bizonyos tekintetben mind kettö helyes, de mivel a napunk neve Nap és a holdunk neve Hold így itt a Föld nevü bolygón inkább nagy betü.

Mondjuk egy másik galaxisban lemegy a nap vagy felkel a hold (ahol ezen égitesteknek más neve van) ott csak kis betü), de itt a Földön mindegy.

jan. 25. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
44%
Mivel mindháromnál égitestek tulajdonnevéről van szó, ezért nagybetű.
jan. 25. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
#1: És ha a saját galaxisunkról beszélünk?
jan. 25. 10:16
 4/6 Kólauborkával ***** válasza:
100%

A saját Galaxisunkban is csak a Naprendszeren belül nagy betü.

A Proxima Centauriban egy bolygón a holdat nem Holdnak és az ottani vöröstörpét sem Napnak neveztük el, így ott kisbetüvel helyes.

Itt viszont az égitest megnevezéséröl van elmevezve maga az égitest is, így a Föld nevü bolygón szerintem is inkább nagy betü, de szerintem ez csak ízlés kérdése. Kis betüvel is mindenki tudni fogja mire gondolsz és nyelvtanilag is helyes(szerintem).

jan. 25. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 BringaManó ***** válasza:
100%

[link]


"Ha a föld, a hold és a nap szót tulajdonnévként használjuk, nagybetűvel kezdjük, például: a Hold távolsága a Földtől. A mindennapi írásgyakorlatban azonban az ilyen tulajdonnévi szándékú szóhasználat felesleges, tehát például: föld körüli utazás, a hold szépen világít, a nap sugarai."


Tehát ha nem kifejezetten "csillagászati" téma (tehát mondjuk egy scifiben szerepel), hanem sima, hétköznapi mondat, akkor "Lement a nap".

"Felkelt a hold" dettó.


"Leszállt a F/földre.

Amikor felkelt, már a F/földön volt."


határeset, mindkettő jó lehet, én a többi szöveghez igazítanám, egységesíteném: ha itt egy bolygóközi utazásról van szó, vagyis ha amúgy is "hemzsegnek" az égitestek, egyéb űrbeli jelenségek elnevezései, akkor legyen ez is Föld. De el tudok képzelni olyat is, hogy álmában tündérországban járt, a fellegek felett, stb. blabla, és a végére visszaért, mire felkelt, már újra a földön volt...

jan. 25. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek, szóval mindennapi írásgyakorlatban, vagy pl. egy elbeszélésben, ami nem csillagutazásról szól, simán mehet a kisbetűs használat :)
jan. 25. 19:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!