Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Házifeladat vagy házi feladat?

Házifeladat vagy házi feladat?

Figyelt kérdés
febr. 2. 20:15
 1/8 anonim ***** válasza:
94%
házi feladat
febr. 2. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A nagy Levin ***** válasza:
88%
Nem indokolja semmi, hogy egybe legyen írva.
febr. 2. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 BringaManó ***** válasza:
86%

De: pl. az indokolná, hogy sokszor egybemondják, mint a házimunkát, a háziorvost, a háziversenyt, a házipénztárt stb.-t. (Nyilván ezért is merül fel sokszor ez a kérdés.)


Indokolhatná más is: mondhatnánk, hogy némi jelentésmódosulás van: ez nem egy általános, házzal kapcsolatos vagy házban, illetve háznál elvégzendő feladat, hanem egy speciális dolog: az iskolában adott feladatok közül egy olyan fajta, amit otthon (vagy a napköziben) kell megoldani.


De hát a helyesírás útjai kifürkészhetetlenek, mindezek ellenére a "házi feladat" különírandó.


Ja, és sokszor kerül jelöletlen összetételbe valamelyik tantárggyal vagy más főnévvel, olyankor a mozgószabály lép életbe, és emiatt "összenő" a házi feladat:

matek-házifeladat, magyar-házifeladat; házifeladat-készítés, házifeladat-pótlás, házifeladat-ellenőrzés.


Így hát nem egyszerű a gyerekek dolga...


De megismétlem – hogy ne az egybeírás maradjon meg itt a végén :-) –, hogy önmagában különírandó a házi feladat.

febr. 3. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Én is külön írnám.

Itt a Gyakorin kérdések oldalon láttam egy szóként írva

(Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések), ezért elbizonytalanodtam.

febr. 3. 09:20
 5/8 TappancsMancs ***** válasza:
51%
BringaManó na eszet nem tuttam :) simán egybeírtam volna.
febr. 3. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
52%

[link]


Más különírandónak tartja.


Érdemes olykor behelyettesíteni: otthoni feladat, önálló feladat, házi feladat.

febr. 4. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 TappancsMancs ***** válasza:
79%

Hát ez hatos meg milyen oldal? 🙂 Még az sincs rajta, hogy ki üzemelteti. Amúgy akkor az MTA Nyelvtudományi Intézet oldala jobb forrás.

[link]


Ha már ennyire téma... ami engem illet hivatalosan is egybeírandóra változtatnám. Két fő okból amit BringaManó írt. Az emberek egybe szokták mondani, na meg írni is, de a fő oka, hogy egy bizonyos jelentése van és tényleg nem akármilyen otthoni feladatot jelent. Takarítás például nagyon nincs benne a jelentésében. És, ha már konkrétan egy valami az értelme, akkor nyugodtan lehet egy szó is. Pont erre voltak a nyelvújítások, hogy képeztek egy rakás több tagból összeállított szót a magyar nyelvbe.


Meg is szavaztam gyorsan. 😋

> Szerinted egybe írjuk a "házifeladat" szót: ✔

febr. 4. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 BringaManó ***** válasza:
70%

Jééézus, ez tényleg durva...

mármint nem az, hogy valaki valahol rosszul írja, hanem hogy teljesen hiteles, korrekt információforrásnak álcázza az oldalát, és közben baromságot ír, megtévesztő módon... ez már "kútmérgezés"...


valóban nem sok impresszum van, de azért alul ott a készítő, bg-design:

[link]

ami átvezet a cég honlapjára:

[link]


vagy a felhasználási feltételekben is lehet olvasni a cégadatokat:

"1 Cégadatok

Cégnév: Blázsovics Martin E. V. (Továbbiakban, mint Szolgáltató)"

stb., most nem akarom itt az adatait örökre kiteregetni, enneél tapintatosabb vagyok... :-)

azért is vagyok ilyen jóindulatú, mert reményeim szerint ez csak valami próba-/mintaprojekt, tesztadatokkal, és ha írunk neki, akkor kiszedi a hülyeségeket... kérlek, hogy ostromoljátok az illetőt visszajelzésekkel, írok neki én is, csak előbb még kattintgatok ott párat, hogy akkor már részletesebb "csomaggal" lephessem meg :-)

febr. 4. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!