Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kell-e vessző ebbe a mondatba?...

Kell-e vessző ebbe a mondatba? "Az lehet jobb is lenne."

Figyelt kérdés

Van-e más gond a mondattal?

Olyan értelemben írták, hogy az a másik megoldás lehet, hogy jobb lenne.



febr. 15. 10:49
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
Fogas kérdés - szerintem mindkét forma elfogadható, de vesszővel kissé jobb.
febr. 15. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
52%

"Az, lehet, jobb is lenne."

vagy:

"Az - lehet, jobb is lenne."

vagy:

"Az - lehet -, jobb is lenne."

Központozás nélkül nem jó egyik sem.

febr. 15. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
96%

Kell, igen, mert az összetett mondatokban, a tagmondatok közé vesszőt teszünk. Ez egy összetett mondat, bár hiányzik belőle a kötőszó, ha beírjuk, akkor még jobban érzékelhető, hogy kell a vessző.


Az lehet, hogy jobb is lenne.

febr. 15. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 BringaManó ***** válasza:
86%

#2

[a gondolatjeleket javítottam)


"Az, lehet, jobb is lenne."


Ez oké. (Bár ezt a mondatot nem így írnám.)


"Az – lehet, jobb is lenne."


Ez nem nyert: a gondolatjelnek – ilyen esetben – párban kell lennie.


"Az – lehet –, jobb is lenne."


Ez sem stimmel: a gondolatjel köré csak akkor kell vessző, ha a gondolatjeles közbevetés nélkül is kellene, itt pedig nem kell ("Az jobb is lenne."), így helyesen: "Az – lehet – jobb is lenne."


"Központozás nélkül nem jó egyik sem."


Elvileg mondhatnánk ezt, ha nem vesszük figyelembe, hogy a "lehet" éppen szófajváltáson megy keresztül... Kezd olyan funkciót felvenni mint a "talán" (esetleg egy kicsit nagyobb valószínűséget jelent). Amúgy a "talán" is igéből jött (a találom-ból), csak jóval régebben, így ott már fel sem merül, hogy kell-e utána vessző. :-)

A "vessző nélkül" ejtett "lehet" egyelőre inkább szóbeli jelenség, az írott szövegekre jellemző stílusban még ritkán szerepel, de persze egyre többször...

Én azt mondanám, hogy ha egy beszédet jegyzünk le (vagy hasonló, amikor az interneten "írásban beszélgetünk"), akkor a kiejtés tükrözése céljából érdemes lehet ezt vessző nélkül írni, még ha ezt szabállyal/szótárral nem is tudjuk alátámasztani. Az életben legtöbbször nem kötelező helyesen írni, és ez például egy tipikus esete annak, amikor célszerűbb nem követni a szabályokat, hanem úgy írni, hogy abból pontosabban, könnyebben lehessen következtetni arra, hogy hogy mondta (/hogy gondolta) a közlő.


[Mindez persze csak akkor igaz, ha a szóban forgó mondatot olyan hanglejtéssel mondták (vagy képzelték el), ahogy én elképzeltem: vagyis az első két szót "egy lendülettel", egy magasságban mondva, és csak a "jobb"-nál zuhan a dallam.

Ellenben ha "hagyományos" módon, "lassabban" kell mondani – vagyis a "lehet" közbevetésszerű, külön hangsúlyt kap –, akkor persze jobb a szabályos írásmód, amelyben a közbevetést vesszőpárral, gondolatjelpárral vagy zárójelpárral jelöljük.]

febr. 15. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 BringaManó ***** válasza:
72%

#3: nem biztos, hogy ez csak a kötőszóban különbözik... lehet, hogy ez egy másmilyen szerkezetű mondat.

szerintem ehhez hasonlít a dallama:

"Az talán jobb is lenne."

ha nálatok is, akkor az jelent valamit.

febr. 15. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Valóban, erre nem gondoltam, de tényleg "talán" értelemben használják egyre gyakrabban.

Számomra nagyon idegenül, furcsán hangzik, de próbálok elfogadóbb lenni.

Legújabb kedvencem:

"Majd lehet lesz."

(Majd lehet lesz Auchan a városban.)

Majd talán lesz.

A Gyakori egy kincsesbánya. :)

febr. 17. 13:34
 7/8 GJLarsFan válasza:
55%
Az lehet, jobb is lenne.
ápr. 13. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 BringaManó ***** válasza:

#3: Az "Az" után is kéne vessző, nem?


#7: Az "Az" után is kéne vessző, nem?

ápr. 13. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!