Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A csuklik igét hogy tesszük...

A csuklik igét hogy tesszük Egyes szám Második személyű felszólító módba?

Figyelt kérdés
2010. nov. 12. 22:11
1 2
 11/20 anonim válasza:

Lehet, hogy kissé bugyután hangzik, de szerintem is "CSUKOLJ!"

De szerintem egy magyar szakos tanárt kéne megkérdeznie, ő biztos választ tud rá adni.

2010. nov. 17. 04:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

Ez ugyanolyan, mint a siklik. Egyszer egy nyelvész mondta, hogy így helyes (és ez a csuklik igére is vonatkozik "mindent megteszünk, hogy a vonat ne sikoljon ki!" Tehát ritka esetben ezeknek a szavaknak mis lehet felszólító módú változata. Csak nagyon ritkán használjuk. Pont azért, mert nem akarjuk, hogy bekövetkezzen. De mindent lehet nem túl komplikáltan helyettesíteni.

Pl. "Ne csukolj, mert zavarsz" helyett: "Fejezd be a csuklást..." Vagy a kisiklós példás átírva: "Mindent megteszünk a vonatkisiklás megelőzésére."

2010. nov. 17. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim válasza:

Én úgy tudom hogy

"Ne csuklodj!"

2010. nov. 17. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

csuklok

csuklasz

csuklik

csuklunk

csuklotok

csuklanak

2010. nov. 18. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim válasza:

Én azt mondanám hogy "csuklodj!"

Persze ezt valóban nem használjuk:)

2010. nov. 18. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim válasza:

Ez igen!Azt hittem csak engem foglalkoztat ez a kérdés! XD

Csuklodj! :)))))

2010. nov. 18. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim válasza:
48%

Csuklóggyá mán meg!!!

(Majd eldönti,hogy mit akarok...

2010. nov. 18. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim válasza:

de ugyanez ráhúzható a botlik és a siklik igékre is :D

na de most komolyan. hogy kell a sikliknél mondani :D az oké hogy a csukilknál csukolj nade a siklik.. siklikolj? :D vagy sikolj? :D mert úszni tanultam még kicsiként és az volt a feladat hogy át kellett siklani a medence másik végébe és a tanárom nemtudta hogy mondja :D

és a botlik? ne botolj? :D

de van olyan példa amit már elfogadtunk pedig ugyanolyan hülyén hangzik. mi van a bomlik igével pl? ne bomolj! elfogadottabb nem?

2010. nov. 19. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
csinálj csuklást...
2010. nov. 21. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Tegnap megjelent erről egy jó kis írás az MNO-n, Magyar szavak, amelyektől mindenki fél címmel:

[link]


Az írás még ki is tér az olyan „okos” okfejtésekre, amelyek itt is olvashatók: hogy nem lehet felszólító módba tenni ezt az igét, hiszen nem lehet kérni a másik embertől, hogy kezdjen el csuklani. Pedig nem csak felszólító mondatban használjuk a felszólító módot.

2015. okt. 22. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!