Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan kell "A" betűvel...

Hogyan kell "A" betűvel kezdődő címek elé névelőt tenni?

Figyelt kérdés

Például:

Megyek megnézni a Legyet

Megyek megnézni az A legyet

Megyek megnézni az "A légy"-et

Megyek megnézni az "A legy"-et

kérdőjel


2010. nov. 22. 18:20
 1/5 A kérdező kommentje:

Izé, a/az névelővel ellátott címek elé.

fix'd

2010. nov. 22. 18:21
 2/5 anonim ***** válasza:
A 2. a jó...
2010. nov. 22. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
De stilisztikailag úgy lenne a leghelyesebb, hogy: Megyek megnézni az A légy című akármit.
2010. nov. 22. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha a mű címe A-val kezdődik, akkor a ragozástól nem változik:

A három testőr - Láttam A három testőrt.


Ha névelő nélküli a cím, akkor:


Hófehérke - Láttam a Hófehérkét.


Ha a szó kétféle tárgyas ragú (pl mag: magvat/magot, szó: szavat/szót), akkor a sima -t alakú tárgyat használjuk, azaz:


A piros mag (könyv) - Megvettem A piros magot. DE NEM: Megvettem a piros magvat.


Meg is lehet kerülni a problémát:

___ című filmet/könyvet.


Ezt akkor érdemes használni, ha a címről nem egyértelmű/közismert, hogy mi az, és a szövegből sem derül ki:

Kovács Géza írta a Nagyságot. Ehelyett célszerű lehet: Kovács Géza írta a Nagyság című operát.


Ezen kívül a körülírás akkor is jó, ha szimplán hülyén hangzik az adott cím tárgyragozva, mert például eleve tárgyragos (Öld meg Rómeót c. film esetén: nem jó, hogy Láttam az Öld meg Rómeót-ot.), vagy egyéb okból.


Az idézőjeles megoldás nem túl jó, de működik, de csak ha nem vált tőhangot a ragozott filmcím utolsó szava, pl:


Fekete vipera - Láttam a Fekete viperát, DE NEM: Láttam a "Fekete viperá"-t.

Viszont nem tőhangváltó szavakkal elmegy:

Honfoglalás - Láttam a "Honfoglalás"-t.


Az idézőjel egy túlbiztosítás, és mivel a jel nem igazán erre való, ezért én kizárólag akkot használnám, ha a cím valamiért furcsa, és jelölni kell az elejét meg a végét, hogy biztosan kiderüljön, például van egy olyan film, aminek a cime három ponttal kezdődik:


... az Ünnep margójára

Ekkor: Láttam "... az Ünnep margójára" című filmet. Itt ugye nem kerülhetem meg az idézőjelet, mert idióta mondatok születnének.

2010. nov. 22. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
84%
Hú, köszi utolsó, ezeket én sem tudtam pontosan! Kimerítő válasz volt.
2010. nov. 22. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!