Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A "csúszós" az egy melléknévi...

A "csúszós" az egy melléknévi igenév?

Figyelt kérdés

Az világos, hogy a csúszik az egy ige, a csúszó pedig egy folyamatos melléknévi igenév... De mi a helyzet a csúszóssal?

Azt hova soroljuk? Elvileg a ragja alapján nem lehet se folyamatos, se befejezett, se beálló melléknévi igenév.


2011. febr. 14. 14:04
 1/8 anonim ***** válasza:
Mivel milyen? minő? miféle? kérdésre felel, amondó volnék, hogy ez melléknév.
2011. febr. 14. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
A csúszó melléknévi igenév továbbképzése melléknévvé.
2011. febr. 14. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:

És ha ragozott melléknévi igenév?:) Nem tudom, így van-e, azt sem, hogy létezik-e ilyen, de olyan van, hogy valamire rámondanám, hogy melléknév, és inkább ragozott főnév.

De ez már egyetemi szintű, meg Akadémia-szintű pontosítás, "mezei" gimiben ez melléknév. Csak azért jegyeztem meg, mert ilyen dolgok is vannak.

2011. febr. 17. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

A csúszós melléknév.

Ragozott melléknévi igenév egyáltalán nem lehet, mivel az -s toldalék képző és nem rag.

2011. febr. 17. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
Értem, köszi:) Nem akartam senkit félrevezetni, csak ragozott melléknévről (vagy főnévről, vagy mi) már hallottam, de ezek szerint melléknévi igenév esetében ez nem működik:)
2011. febr. 17. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.

Igazából csak az zavart meg, hogy mi úgy tanultuk, hogy a melléknévi igenév az olyasmi, mint a melléknév, csak ezt igéből képezzük.

Tehát a csúszik az egy ige, a csúszó az egy melléknévi igenév, a csúszós pedig melléknév.

Vettem :-)

Érdekes nyelv ez a magyar...

2011. febr. 18. 21:40
 7/8 anonim ***** válasza:

A 93%-os vagyok.


Nincs azzal semmi probléma, ahogy tanultátok, hisz azért melléknévi igenév, mert igei és melléknévi tulajdonságokat is hordoz, és igéből képezzük KÉPZŐ segítségével. Azért emeltem ki a képző szót, mert egy szón több képző is lehet, és itt egyszerűen arról van szó, hogy továbbképeztük a szót, és lett belőle egy melléknév. Emlékszel szófajváltó és szófajtartó képzőkre, ugye?


Kicsit belebonyolítottad magad a problémába, pontosabban problémát csináltál egy egyszerű nyelvtani képletből. Ez az értelmes diákoknál gyakran előfordul, dicséretes, hogy gondolkozol.


De valóban érdekes a magyar nyelvtan, azért is szeretem tanítani. :-)

2011. febr. 19. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

:-)

Még egyszer nagyon köszönöm a válaszokat! :-)

2011. márc. 20. 18:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!