Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A méh mint szerv szóban is...

A méh mint szerv szóban is néma marad a h?

Figyelt kérdés
2009. febr. 21. 01:37
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
52%
A magyarban nagyon ritka az ilyen - pl. a "dühvel" szóban lesz néma. A méh nem néma.
2009. febr. 21. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
87%

Én úgy tudom néma. Ezt tudom mondani az anyaméhvel kapcsolatban!

-illéspityu-

2009. febr. 21. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
91%
Igen, néma marad. (az elseve méhpempő termékes tv-remlámjában rosszul mondja P. Cruz szinkronhangja, amikor kihangsúlyozza a méh szó végén a h-t)
2009. febr. 21. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
91%

Utolsó vagyok.

bocsi, nem olvastam figyelmesen a kérdést. a kettős jelentés mindegy, ha rovarról, ha szervről van szó, néma marad a h hang a szó végén.

2009. febr. 21. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim válasza:
39%
A méht, mint egy női szervet néma h-val mondjuk, de a méht, mint bogarat rendesen ejtjük. Ez tuti így van:)
2009. febr. 21. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
68%

Méhem, méhemben, méhben.

Nem néma a h!!!

Nem pl mém, hanem méhem. A méh (a szerv) éppen, hogy kivétel a néma h alól, nem, nem olyan, mint a düh, oláh, méh (a rovar), ezekben néma a h.


A női testrészben tehát nem néma, a rovar esetében igen.

2009. febr. 21. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
76%

Azért néma, mert nem ejted ki, csak leírod. A düh szónál is leírod, de nem ejted.

[link]

-illéspityu-

2009. febr. 21. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
64%

A méh szóban, mint női szervben NEM néma a h hang.

Aki nem hiszi, járjon utána. Ez nem vitatéma, hanem evidencia, plusz nem lenne baj, de legalább hasznos volna, ha ezt a kedves válaszadók is megtennék, mielőtt leírják, amit gondolnak. Mert az nem feltétlenül helyes.:)

2009. febr. 21. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
87%

"A szóvégi h egyes magyar szavakban néma: düh, oláh, méh (a rovar) (ejtsd: dü, olá, mé). A -val, -vel ragos változatokban v-t használunk (pléhvel, oláhval, méhvel). Kivétel pl. a női testrész (méh, méhhel). "



Forrás:

[link]


Az írta jól, aki így tudta.:)

2009. febr. 22. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

HSz. 75. A céh, cseh, düh, juh, méh, pléh, rüh stb. névszóban a h-t csak akkor ejtjük, ha a toldalék magán¬¬hangzóval kezdődik, vagy magánhangzóval járul a tőhöz. A kiejtésben tehát néma a h ezekben: cseh, Csehszlovákia, csehnek, csehvel, csehtől; méh, méhkas, méhnek, méhvel; juh, juhval, juhtúró, juhakol; stb. – Hangzik a h ezekben: csehek, csehet, csehül; méhek, méhes; juhok, juhász; stb. – Az írásban azonban, mint a példák is mutatják, a szavak minden alakjában jelen van a h.

A bolyh, doh, éh, enyh, fellah, keh, moh, padisah, potroh, sah, Allah, Zilah stb. szónak minden alak¬¬jában ejteni szoktuk a h-t, és mindig írjuk is. – A ch végű szavak (pl. almanach, pech stb.) végén is mindig ejtjük a h-t. [Vö. 42., 83. e)]

A h végű szavak egy részének kiejtése ingadozik. Így például az ah, áh, eh, hah, heh indulat¬szó ejtésében váltakozik a h-s alak a h-tlannal. A MÉH betűszó inkább h-s ejtésű, mint h-tlan. – Akárhogyan ejtsük is azonban a h végű névszókat, a h betűt írásban mindig feltüntetjük.


( [link]

2009. aug. 27. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!