Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mitől függ, vagy hogyan...

N.Zs. kérdése:

Mitől függ, vagy hogyan állapítható meg, hogy a helységnevek helyhatározó ragja -on, -en, -ön, avagy -ban, -ben? (DebrecenBEN, BudapestEN, EsztergomBAN, SzegedEN)

Figyelt kérdés
2011. ápr. 27. 11:47
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Attól hogy hogyan használjuk. :)

Nincs rá külön szabály, illetve ami van, abban szinte több a kivétel mint a nem. :)


Egyébként a kérdés annyira, jó/jogos, hogy még szakdolgozatot is lehet belőle írni: :):)

[link]


Idézet a szakdolgozatból:

Amiben minden tanulmány egységesen egyetért, az az, hogy a helységnevek ragozása

egy „túlzottan bonyolult szabályrendszerhez” (MNyTK. 160: 139) köthető. KISS JENŐ

megjegyzi, hogy vannak ugyan szabályok, ezeket azonban kivételek gyengítik (1985: 88–

91). A Nyelvművelő Kézikönyvben is olvashatjuk, hogy „a raghasználat bonyolult,

szabályokba alig foglalható, általában a név véghangzója, illetve az összetétel utótagja a

mérvadó” (Nyelvművelő Kézikönyv 1: 675 földrajzi nevek helyhatározó ragjai a). Ezt

bizonyítja az is, hogy a kevésbé ismert magyar helynevek toldalékolásában a magyar

anyanyelvűek sem biztosak, illetve mások véleményétől eltérően vélekedhetnek

2011. ápr. 27. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Illetve egy másik cikkből:


"Útbaigazíthat az a megfigyelés, hogy az -i, -m, -n, -ny hangra végződő, valamint a -falu és a -szombat utótagú helységnevekhez -ban, -ben, -ból, -ből, -ba, -be rag járul: Almádiban, Komáromban, Sopronban, Tihanyban, Nagyfaluban, Nagyszombatban stb.

A -falva utótagú helységneveket azonban így ragozzuk: Albertfalván, Bánfalván.

A raghasználati tarkaságot az is fokozza, hogy a -hely és a -vár utótagú helységnevek hol? kérdésre -t, -tt ragot is kaphatnak: Marosvásárhelyt, Kolozsvárt vagy Kolozsvárott, Fehérvárt vagy Fehérvárott stb. A Győrben, Pécsen, Vácon helyett Győrött, Pécsett, Vácott is járja. Mivel a -t, -tt ragos formák mindig választékosabbak, a sajtóban sokszor találkozunk velük, holott a helyi szóhasználatban ezek nemigen élnek. "

2011. ápr. 27. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
5%

Nem tudom a szabályt, de érzésre azt mondanám, ha az utolsó szótag magánhangzója magas hangrendű, akkor -ben, ha mély hangrendű, akkor -ban.

magas: eéiíöőüű

mély: uúoóaá

2011. ápr. 27. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Bogaro válasza:
100%
Szerintem ez lakhelyfüggő. Pl az én falvam példája: CsetényBEN lakom, de pápai barátnőm azt mondja hogy CsetényRE megyünk, nem CSetényBE ahogy én használom. VAgy szerintem ilyen az is pl hogy VeszprémBE, ZalaegerszegRE. Én így használom ezeket, mert így jön a nyelvemre.
2011. ápr. 27. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

A dologban a nehéz annyi, hogy ha egy külföldinek szeretnéd megmagyarázni, hogy mi miért az ami, akkor - főleg ha nincs rá szabály és gyakran a magyar anyanyelvűek is ellentmondásba keveredhetnek - esélyed sincs megfogalmazni úgy, hogy érthető legyen. Egyszerűen ezek szerint tehát a tapasztalat, a gyakorlat és a jó hangzás függvénye.

Mindenesetre köszönöm a válaszokat, sokkal frappánsabb és komolyabb válaszok születtek mint vártam.

Köszönöm, üdv: N.Zs.

2011. ápr. 28. 13:15
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Szabály sajnos nincs, csak néhány fogódzó.


Az -on/-en/-ön, -t, -ott végződések csak magyar települések esetében használhatók. (Példaként ott van Pécs és Bécs. Csak a kezdőbetű a különbség, mégis máshogy ragozzuk.)


A -ban/-ben, -ba/-be toldalékot a magyar települések esetében gyakran m, n, ny végű helységnevekhez illesztjük. (De szabályként ezt sem lehet leírni.)

2011. máj. 4. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!