Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Elemeire bontanád a következő...

Elemeire bontanád a következő szavakat? Mi micsoda?

Figyelt kérdés
nagybani, nemzetlenítés, keveselte, ellehetetlenít, százszoroz, olvasgatja
2011. máj. 15. 12:48
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

nagy+ban+i: szótő (melléknév) + helyhatározó ragja + melléknévképző

nemzet+len+ít+és: szótő (főnév) + fosztóképző + igeképző + főnévképző

keves+el+t+e: szótő (kevés, melléknév) + igeképző + múlt idő jele + E/3. igei személyrag

el+lehet+etlen+ít: igekötő + szótő (névmás) + fosztóképző + igeképző (+ E/3. igei személyrag)

száz+szor+oz: szótő (számnév) + képző (nem jut eszembe, milyen) + igeképző (+ E/3. igei személyrag)

olvas+gat+ja: szótő (ige) + gyakorítóképző + E/3. igei személyrag


Ez csak kb. jó, 10 év alatt sokat felejtettem... :(

2011. máj. 15. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A "keveselte" szó 2"l"-lel írandó!


A "nemzetlenítés" szó nekem ugyanúgy töri a fülem,mint a "sorstalanság"! Szerintetek létező magyar szó,vagy igénytelen angol tükörfordítás??

2011. máj. 18. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, a kevesellte valóban két l-el írandó. Főiskolai ZH-ban voltak ezek a szavak (nemzetlenítés is). A ZH jól sikerült, hála a válaszolónak. Nem most voltam gimis, elfelejtettem már az ilyen dolgokat.
2011. máj. 19. 12:15
 4/4 anonim ***** válasza:

Végre egy sikertörténet! Gratula!

Nem kell odalenni attól,ha képtelen vagy a szabályokat bemagolni,

attól jól alkalmazni azokat még tudhatod! Általánosban volt olyan

osztálytárs,aki képes volt megtanulni ezeket,de a szövegértése a

béka s@gge alatt volt,így alkalmazni se volt képes,amit egyébként

"hibátlanul tudott"!!! :-)

Egyébként az első fára felhúznám azt a barmot, aki kitalálta,hogy a visszamaradottaknak kitalált iskolákon kívül máshol is engedjék a KÉPOLVASÁSsal való tanítást! Amikor azzal teljesen becsődöltem, anyám tanítgatott . Megvette a 77 magyar népmesét,a Winnetou-történeteket,meg amiről megtapasztalta,hogy leköt. Úgy olvasott bármit,hogy a legkörömrágósabb részeknél félbehagyta! Kértem,hogy olvasná tovább:közölte ,hogy ha TÉNYLEG érdekel,majd elolvasom!!!Eredmény: azóta se tettem le a könyvet,szinte legfőbb menedékemmé lett....

2011. máj. 20. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!