Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A Napot és a Holdat versben...

A Napot és a Holdat versben nagy vagy kisbetűvel kell írni? Mi a különbség?

Figyelt kérdés

A Napot és a Holdat versben nagy vagy kisbetűvel kell írni?


Pl.-ul: A nap gyenge fénye.

A nap beragyog az ablakomon.

A szememmel a napot rabolom.

A Nap nyugszik.

Fényes napnak.

Ha Hold volnék.


Mi a különbség???


Most voltam a nyomdában és visszaküldték a verseimet, hogy javítsam át. Én minden Nap és Hold szót nagybetűvel írtam...


2011. júl. 5. 16:52
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
A Nap és a Hold akkor nagybetű, ha a konkrét itteni égitestekről van szó. Minden más esetben (időegység, terület, más csillagok, holdak) kisbetű.
2011. júl. 5. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
30%
Illetve ha arról a napról/holdról beszélsz, amit az égen látsz, az is kisbetűs, hiszen azok nem a konkrét égitestek, hanem csak a fényük, égi objektumok. A Naprendszer napja a Nap, a Föld holdja meg a Hold, minden más esetben kisbetűsek. Versben, prózában egyaránt.
2011. júl. 5. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a segítségeket.

Akkor ami példákat írtam, így már jól írtam???

2011. júl. 5. 17:44
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
úgy írod ahogy akarod, költői szabadság :)
2011. júl. 5. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
jah, szerintem is.. a versben mindig meg lehet magyarázni, hogy mit gondolt a költő, amikor kisbetűvel írta a Napot.. -.-' tehát ha égitest, akkor Nap, Hold kellene hogy legyen. a napot meg értelemszerűen akkor írod kisbetűvel ha az időszak..
2011. júl. 5. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!

Te a Nap/Hold szavakat nem az égitesti értelemben használod, tehát a helyesírást tekintve mindenhol kicsi. (A Nap nem tud "nyugodni", hiszen az az űrben kering - hová nyugodna?) Azonban kivételes esetekben tekinthetőek áltaános szimbólumnak, amit írhatsz nagybetűvel, ha egyfajta tulajdonnévként hivatkozol rájuk (pl. ember - Ember különbség), mintegy felnemesítve az eredeti köznevet. A kiemelt sorokban ezért, mivel a kontextus határozza meg, hol használd szimbólumként, hol köznévként, akár bármelyik nap/hold lehetne nagybetűs.

De válaszd az egyszerűbb utat, különben újra visszadobják: írd mindet kicsivel.

2011. júl. 5. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Az irodalmi szövegekben a Nap és a Hold nagybetűs jelölése jelképként fordulhat elő, az előbbi a férfiszimbólum, míg a Hold a női. Weöres Sándor költészetében több ilyenre bukkanhatsz.
2011. júl. 7. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!