Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Szerintetek nyelvtanilag...

Szerintetek nyelvtanilag melyik mondat a helyes?

Figyelt kérdés

Szerintetek az alábbi három variációból nyelvtanilag melyik a helyes megfogalmazás? Esetleg több is elfogadható közülük?


a) A négy tag, aki erről és erről ismert, ezt és ezt csinálta.

b) A négy tag, akik erről és erről ismertek, ezt és ezt csinálta.

c) A négy tag, akik erről és erről ismertek, ezt és ezt csinálták.


Az ugyebár egyértelmű, hogy ha nem lenne a közbeszúrt tagmondat, akkor a magyar nyelv sajátosságai miatt a számneves mennyiségjelző nem vonná maga után a többes számot. Azaz:


- A négy tag ezt és ezt csinálta.


Ennek ellenére mégse tudom eldönteni. A magyarázó rész szerintem igényli a többes számot (akik), ugyanakkor utána nagyon furcsán hangzik visszatérni az egyes számú ragozáshoz (b) verzió). Ha viszont a folytatás ragozása is többes szám szerint történik (c) verzió), akkor meg az a szabály sérül, hogy a beszúrt tagmondat elhagyásával is értelmesnek kell maradnia a mondatnak...


2011. júl. 10. 07:06
 1/2 anonim ***** válasza:
Az A) és a C) telejsen korrekt, a közbeszúrt részt sem kell feltétlenül egyeztetni, de az igét a közbeszúrt taghoz kell egyeztetni. (És igen, időnként sérül a "ha kiveszem a magyarázatot, a maradéknak értelmesnek kell lennie" szabály.)
2011. júl. 10. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Szerintem nyelvtanilag az a) megoldás a helyes, ugyanis a főnév egyes számban van (tag), és emiatt a mondat többi része is egyes számba kerül.
2011. júl. 10. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!