Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Fotelben vagy fotelban?

Fotelben vagy fotelban?

Figyelt kérdés
2011. júl. 13. 11:39
 1/7 anonim ***** válasza:
91%
Amelyik jobban tetszik.
2011. júl. 13. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Mindkettő elfogadott. De én mindig a "fotelban"-t használom.
2011. júl. 13. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
47%

Elvileg a "fotelben" helyesebb, mert vegyes hangrendű szavaknál a toldalék magánhangzója a szó utolsó szótagjának hangrendjéhez hasonul. Tehát az "e" mivel magas hangrendű, a toldalék ("e") is magas hangrendű lesz. :)

De nem bűn, ha azt mondod, hogy "fotelban". :)

2011. júl. 14. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:

én a fotelben-t használom, akárcsak az, h pl férfival helyett férfivel.. :D

21/f

2011. aug. 10. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

"én a fotelben-t használom, akárcsak az, h pl férfival helyett férfivel.. :D"


Tudom, NEM a válaszokat kell megválaszolni, de talán tisztázhatunk egy félreértést a jövőben idetévedők érkekében.

A fotel esetében ingadozó tőről van szó, így (idézet Peter Sherwoodtól):

"A szabály szerint ha a mélyhangú szótag után csak egy e hangú szótag következik (ilyen a matek is), elvben egyformán jó a magas és a mély toldalékolás, például: fotelbe vagy fotelba."


Nem ugyanez a helyzet viszont a férfi szó esetén, erre más szabály vonatkozik (Zimányi Árpád írja):

"A férfi, férfiú szavakban sok száz évvel ezelőtt nem a mai magas i hangot ejtették.

Az elöl képzett i-n kívül ugyanis nyelvünkben létezett hátul képzett, mély i hang, amelyet ma már nem ejtünk. Szerepét, helyét átvette ezekben a szavakban a mind-

nyájunk által ismert magas i, ám a toldalékolás módja részben megőrződött. A mindennapi nyelvhasználatban a férfi főnevet sokan magas hangrendű toldalékokkal látják el. Jó, ha tudjuk azonban, hogy a mély hangrendű toldalékok a hagyományosabbak, és a választékos beszédben, fogalmazásban inkább az utóbbiakat célszerű használni. A hátul képzett (mély) i egykori létét sok más szavunk is bizonyítja: ír–írtam–írtál, hív–hívunk–hívtok, sír–sírhat–sírna, víg–vígan, zsír–zsíros stb."

2014. dec. 10. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 BringaManó ***** válasza:

P. Sherwood meg Komoróczy Györgytől idézi. :-)

Mindegy egyébként, csak ha már.

(De amúgy meg téves, amit állít, vagy legalábbis tisztázni kell, hogy milyen "szabály"-ról van szó. Mert hogy nem az élő, használt (beszélt/írott) nyelvet leíró szabályról, az biztos.)

2014. dec. 10. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 BringaManó ***** válasza:

"vegyes hangrendű szavaknál a toldalék magánhangzója a szó utolsó szótagjának hangrendjéhez hasonul"

Dehogyis, ilyen szabály nem mondható ki ennyire általánosan. Ez kb. olyan, mintha azt mondanánk, hogy a tőszámnevek mindig t-re végződnek (vagy a "hogy" elé mindig kell vesszőt tenni, vagy az "és" elé sosem, vagy személyre sosem mondhatjuk, hogy "az", stb.).

2014. dec. 10. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!