Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan kell helyesen kimondani...

Hogyan kell helyesen kimondani Batthyány nevét?

Figyelt kérdés
Rákerestem, hogy toldalékolni így kell: Batthyányval, tehát i-t mondunk a végén, de akkor helyes, hogy "nyi"-t mondunk, vagy "ni"-t kell?? Vagy ki tudja már ő saját maga hogyan mondta ki...? :)
2011. aug. 13. 12:30
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
84%
Battyányi, így mondjuk. Mivel a felvilágosodás után élt, ezért mimden utána következő generációnak volt értelmiségi rétege, akik a hitelességre kvázi garanciát nyújtottak, műveltségük miatt.
2011. aug. 13. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
74%

Sokan "battyány"-nak mondják, ami helytelen. "Battyányi" a helyes kiejtés. Segítséget nyújt, hogy a Bottyán névből eredő Battyán számos településnevünkben megtalálható:

- Battyán: Kassa melletti település,

- Battyán: a török korban elpusztult település a mai Bezdán helyén, Zombor közelében,

- Battyán: egykor a szentgotthárdi ciszterci apátsághoz tartozó falu Nagysimonyi mellett, Vasvár közelében,

- Battyánpuszta: ma Komló-Kisbattyán,

- Falubattyán: Szabadbattyán része,

- Ivánbattyán: község Baranya megyében, Siklóstól nem messze,

- Szabadbattyán: nagyközség Fejér megyében, Polgárdi és Székesfehérvár között. Innen származik a Battyhány család.

2011. aug. 13. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
74%

A jó válasz fentebb olvasható.

(Azt már csak zárójelben kérdezem: a szó közepi y-t y-nak ejted?)

2011. aug. 13. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
(Az utolsó hozzászólásom már tárgytalan, a provokátor kolléga hozzászólását időközben törölték.)
2011. aug. 16. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
0%
Jah, sajnos az ilyen elkényeztetett kölykök is az interneten tanulnak. Nem hiába áll cigányból a fél M.O. ...
2011. aug. 16. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
a jó választ kitörlik, a rosszat meghagyják. 5ös felé!!
2011. aug. 16. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
Kedves utolsó! Elárulnád, szerinted mi a jó válasz? Nagyon kíváncsi vagyok.
2011. aug. 16. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
Batthyányi. Ezt írtam be, és jelentett a moderátornak, vagy nem tudom hogy a fenébe törölte ki a kommentet X_x
2011. aug. 16. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
De ha nem hiszed, google.hu ---> beírod Batthyányi és ki írja sorban lefelé a neveket..
2011. aug. 16. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó!

Batthipszilonányinak kell mondani?

2011. aug. 17. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!