Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kis- vagy nagybetűvel írjuk?...

Kis- vagy nagybetűvel írjuk? Suzukistul vagy suzukistul?

Figyelt kérdés
Valójában micsoda a -stul/-stül? Nekem leginkább – a -val/-vellel egyenértékű – ragnak tűnik, de ha "felboncolom", találok egy melléknévképzőre gyanúsan hasonlító s-t és egy megváltozott formájú -tól/-től ragnak tűnő valamit. A fentebbi megérzésem alapján nagybetűvel, az utóbbi alapján viszont kisbetűvel kellene írni azt, hogy Suzukistul/suzukistul.
2011. dec. 14. 16:54
 1/5 anonim ***** válasza:

Hm..:)) Érdekes, amit fejtegetsz, de szerintem csak véletlen műve a hasonlóság. És még csak nem is annyira változott meg, hiszen mifelénk például -stól/-stől formája használatos. Nézzük két életszerű példát:


"Ajtóstól ront a házba." - azaz "ajtóval együtt" ront be.


"Most jövök az ajtóstól, nem ér rá ma megjavítani a kilincset." - vagyis "ajtósnak" nevezem az ajtók javításával foglalkozó szakembert, és éppen tőle érkezem.


Viszont most én is elakadtam a válaszadásban, hiszen a suzukis az lehet melléknév is és főnév is. A suzukis jelentheti azt, hogy valaki, akinek Suzuki autója van, de jelentheti az ezekkel foglalkozó szerelőt is. Márpedig ekkor főnév, mert nem "milyen" szóval kérdünk rá, hanem a "ki" szóval.


És ebben az esetben, ha főnévről van szó, akkor nem látom, miért írnánk kis betűvel. De naggyal sem érzem jónak. Beállok én is a sorba, és várom a választ!:))

2011. dec. 15. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
A suzukis minden esetben kisbetűvel írandó, akkor is, ha melléknév és akkor is, ha főnév, hiszen utóbbi esetben köznév (hiszen a Suzukival foglalkozó szerelőt takarja).
2011. dec. 15. 18:47
 3/5 anonim ***** válasza:

Szerintem nagybetű, ha "Suzukistul ment a porcelánboltba" (mert betojt a fék).


Ha a szerelőre utalnánk, akkor "suzukisostul" lenne.

2011. dec. 29. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:

Én nagybetűvel írnám, bár nem vagyok szaki. Én is úgy érzem, hogy a -val, -vel régies alakja lehet.

És ha azt veszem, hogy a Suzuki tulajdonnév, mint pl. az Ádám, akkor

Éva Ádámmal együtt esett bűnbe, ergo Ádámostul esett bűnbe, vagy fordítva Ádám Évástul lenne.

Bocs a példáért...

2012. ápr. 25. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Felvilágosítottak, hogy a -stól/-stől (illetve -stul/-stül) toldalék nem az -s képző és a -tól/-től rag párosításából keletkezett. Tehát mivel nincs benne képző, marad a nagybetű: Suzukistól, Suzukistul.
2019. ápr. 4. 21:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!