Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » TÁRGYAS SZÓSZERKEZET? Tudnátok...

TÁRGYAS SZÓSZERKEZET? Tudnátok mondani olyan esetet amikor az alanyhoz kapcsolódik a tárgy, utána amikor az állítmányhoz kapcsolódik a tárgy és amikor a tárgynak tárgya van?

Figyelt kérdés
tudom hogy nem ebbe a témába tartozik de....
2012. jan. 5. 16:34
 1/8 A kérdező kommentje:
és azt is légszi hogy miért
2012. jan. 5. 16:54
 2/8 anonim ***** válasza:

Ettem egy almát.


Itt az állítmányhoz ("ettem") kapcsolódik a tárgy ("almát").



Laci nem tudta elhozni a lemezt.


Itt az állítmányhoz ("nem tudta") kapcsolódik az első tárgy ("elhozni), ahhoz pedig a második tárgy ("lemezt").



Az alanyhoz kapcsolódó tárgy példájában nem vagyok 100%-ig biztos, de talán jó.

"Ádámot Jani, Zétényt pedig Ildi hozta el az óvodából."

2012. jan. 5. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Nem vagyok benne biztos, de ez mondatszerkezet. Osszetett targyas szoszerkezetre a 'porszivo' lehet a pelda. (Mit szivo? :-)
2012. jan. 5. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Ja, tényleg, a kérdésben szószerkezet szerepel! Bocsánat, figyelmetlen voltam.
2012. jan. 6. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Sziasztok!


Először is: Döncike, a "porszívó" nem szószerkezet, hanem összetett szó. Egészen pontosan: tárgyas alárendelő szerves szóösszetétel.

De a logikád nem rossz. :)


Tőlem sem leszünk teljesen okosak, pedig elővettem a régi füzetemet... :)


Abban ez szerepel:


"Szószerkezet: Legalább két önálló, nem viszonyszói értékű szónak nyelvtanilag megformált, a szónál rendesen (= általában) alkalmibb egysége, pl. sárga villamos. (Nem megfelelő / megformált pl. a "szemüvegasztal".)"


A csoportosítás a tagok között fennálló viszony alapján történik, ennek megfelelően a szószerkezet lehet hozzárendelő vagy alárendelő. Az alárendelő szószerkezetben a két tag nem egyenlő értékű: A meghatározó tag (= determináns) nyelvtanilag és logikailag alá van rendelve az alaptagnak. A meghatározó tag megszorítja, beszűkíti az alaptag jelentéskörét, pontosabbá teszi jelentését. Ennek egyik típusa a tárgyas szószerkezet, pl. fát vág, cseresznyét szed, szobát takarít. Mindhárom példában az állítmányhoz kapcsolódik a tárgy.


Szóval, eddig meglennénk, de a másik két esetre nem tudok példát. Sem fejből, sem füzetből, sem a Google első tíz találatából... :(


Kérdező, biztos vagy benne, hogy tárgyas szószerkezetről van szó? :)


Üdv. :)

2012. jan. 6. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Szia! Az én ismereteim szerint a tárgyas szószerkezet az két szóból áll, van az alaptag és a hozzá rendelt tárgy.

Pl.

könyvet olvasó, tévét néző, leckét ír, füvet nyírni és az előző példa port felszívatni.

Az alaptag az olvas, mit olvas? könyvet stb.

Javítsatok ki, ha nem jól tudom. Üdv Ági

2012. jan. 6. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:

Ah utolsóra tudok példát. Kalácsot enni szeretek.

Mit állítunk? Szeretek ki? Én mit szeretek? Enni mit enni? Kalácsot.

2013. jún. 5. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
A másodikra talán ez: Almát enni jó. (Mit állítunk? Hogy jó. Mi jó? Enni. Mit jó enni? Almát.) Különben látom, hogy már 3 éves a kérdés, csak azért írtam, hogy ha valakinek majd szüksége lesz rá és a neten keres (mint én), találjon példát :) Nem vagyok egészen biztos benne, szóljatok, ha mégsem az alanyhoz kapcsolódik a tárgy!
2015. jún. 3. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!