Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helyes-e a következő mondat:...

Helyes-e a következő mondat: "A szerző köszönetét fejezi ki, az elektronikus változat kidolgozásában résztvevő hallgatóinak. "?

Figyelt kérdés
2012. jan. 8. 11:08
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Szebb lenne:

A szerző köszönetét fejezi ki azoknak a hallgatóknak,akik részt vettek az elektronikus változat kidolgozásában.

2012. jan. 8. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Az első válaszolóé valóban szebben hangzik. A te mondatodban nem kell vessző, mert ez egy összefüggő mondat.
2012. jan. 8. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
És erre van valami szabály, hogy hogyan lehet itt eldönteni, hogy nem kell vessző? Nagyon sok helyen találkozok ugyanis ezzel a hibával, és valahogy el akarom magyarázni nekik, hogy nem helyes
2012. jan. 8. 11:42
 4/7 anonim ***** válasza:
54%

Szerintem azért, mert bármilyen hosszú is egy mondat, ha egy alany és egy állítmány van benne, akkor nem választjuk el vesszővel. Vagy az állítmány, vagy az alany határozza meg, vagy mindkettő.

Iskolai tanulmányaimból én így emlékszem.

Kivétel, ha kötőszóval van elválasztva. /De hát ezt úgy is tudod./

2012. jan. 8. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Hogyan tudod elmagyarázni:


Először leírod ezt a mondatot:


"A szerző köszönetét fejezi ki a hallgatóinak."


Megkérdezed hogy kell-e bele vessző. Nyilván érzeni fogják, hogy nem.


Bővíted:


"A szerző köszönetét fejezi ki szorgalmas hallgatóinak."


Kell-e vessző bele attól, hogy kapott egy melléknévből álló jelzőt? Nem.


"A szerző köszönetét fejezi ki nagyon szorgalmas hallgatóinak."


Kell-e bele vessző attól, hogy immár a jelző maga is egy szókapcsolat? Továbbra sem. A szókapcsolat lehet többtagú is, pl: "hangyánál is szorgalmasabb", vagy pl a "legszorgosabb hangyánál is szorgalmasabb". Nyugodtan írd le ezekkel a szerkezetekkel a mondatokat egymás után, és kérdezd meg, hogy kell-e beléjük vessző attól, hogy mindig eggyel bővebb szókpcsolatot raksz a hallgatók szó elé jelzőnek.

Az "elektronikus változat kidolgozásában résztvevő" egy négytagú szókapcsolat, ami egyébként egy jelző, ugyanúgy mint a szorgalmas. Nincs benne állítmány, nincs benne felsorolás (ezek indokolnák a vesszőt).


Állítmány akkor lenne, ha így állna a mondat:


A szerző köszönetét fejezi ki azoknak a hallgatóknak, akik az elektronikus változat kidolgozásában részt vettek.


(Abban nem vagyok teljesen biztos, hogy a résztvevő szót egybe kell-e írni ebben az esetben, szerintem két szó itt.)

2012. jan. 8. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Egyrészt nem kell a mondatba vessző (amint mások már megírták előttem), másrészt a részt vevő jelen esetben különírandó. (Egybeírva főnév, pl. "Minden résztvevő elégedetten távozott.")
2012. jan. 8. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Akkor kell vessző, ha a mondat összetett mondat. Ez pedig nem az.
2012. jan. 9. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!