Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helyesírással kapcsolatban...

Helyesírással kapcsolatban segítenél kicsit? Inge-ingJe, ikes igék stb.

Figyelt kérdés

Az a helyzet, hogy régen szinte tökéletes volt a helyesírásom. Minden ezzel kapcsolatos dolgozatom hibátlan lett, nagy szókincs, kiváló fogalmazás stb.

Viszont egy ideje észrevettem, hogy ez már enyhén szólva nincs így.


A helyesírásomnak hihetetlen, de nagyon betett a böngészőkbe integrált helyesírás-ellenőrző! Megszoktam, hogy nem kell gondolkoznom mert ha esetleg eltévesztem úgyis figyelmeztet. Ez így ment kb. 3 évig és mostanában vettem csak észre, hogy ha msn-en írok vagy akár kézzel egy papírra sok szónál elbizonytalanodom. Olyanoknál is, amiket régen minden további nélkül le tudtam írni.

*************************************************************

Jelenleg ezekről szeretnék kérdezni:

Melyik verzió helyes, illetve van-e olyan eset, amikor a J betű használata indokolt?

Pl. inge vagy ingje ? Itt a j-s verziót aláhúzza az ellenőrző. Múltkor írtam valakinek, hogy xy napszemüvege ottmaradt (most nem releváns, hogy hol). Ilyenkor napszemüvege vagy napszemüvegje ? Nem húzza alá a j-betűset sem.

Ilyen esetekben kell valamikor j betű (akár más szavaknál, nem csak erre a kettőre gondolok) vagy ez is olyan mint a tea-teja, hogy csak ejtjük?


A másik pedig, ami igazából régen is kis nehézséget okozott, de most már aztán nagyon, az ikes igék! Vidéki vagyok, sajnos nálunk a többség helytelenül, úgymond. parasztosan beszél, így nem vagyok könnyű helyzetben. De szeretném helyesen tudni, mert nekem ez fontos.

Hogyan tudom egyszerűen eldönteni, hogy M vagy K betű kell a szó végére? Már sokszor olvastam erről szabályt, de nem tudom alkalmazni!

Pl. azt már azért tudom, hogy nem eszek, hanem eszem. (De itt sem húzza alá az eszek szót, miért? Az is helyes?!)


Erről jut eszembe, ha kérdőjel és felkiáltójel is van a mondat végén ugye így írják: ?!

?

Mert rengeteg embernél látom fordítva, akár itt az oldalon is rögtön fel tudnék sorolni legalább 15-18 kérdést, ahol a kérdező fordítva használta. Lassan már ezt sem fogom tudni leírni...


De visszatérve... Melyik forma a helyes? Azon gondolkozom- gondolkodom ? Vagy fekszek-fekszem le aludni? + Most sajnos nem jut eszembe több, pedig akad egy pár, ami nem ilyen könnyen eldönthető.



KÖSZÖNÖM AZOKNAK, AKIK IDŐT SZÁNNAK RÁM ÉS MÉG MINDIG OLVASSÁK A KÉRDÉSEM. :-)


Érdekelne még, hogy szerintetek mihez kezdjek, van-e valamilyen tanácsotok? Szeretném ha kitűnő lenne a helyesírásom, mert bár már nem járok iskolába véleményem szerint ez alapvető dolog, hozzátartozik az alapvető igényességhez.

Sokat olvasok (leginkább tudományos témákban, tehát elvileg ezekben a cikkekben és magazinokban helyesen írnak...) de mégis így leromlott a helyesírásom és ez felettébb elszomorító.

Tudom, sokszor ott a magyarhelyesiras.hu ( ha jól emlékszem) de az sem megoldás, mert mi lesz velem, ha épp nem vagyok gépközelben? S mint azt már említettem a h.írás-ellenőrző is úgy működött nálam, mint a számológép. Amióta lehetett sz.gépet használni azóta olyannyira nem tudok fejben számolni, hogy egy kétjegyű számokból álló sima kivonás is elég sok időt vesz igénybe. (Ezen is szeretnék majd javítani, csak egyelőre ezt most nem tartom annyira fontosnak).


Köszönöm szépen a segítséget előre is! Ha esetleg úgy vélitek más probléma is van "velem", az írásommal nyugodtan mondjátok el. Olykor a vesszőkkel is bajban vagyok, úgy érzem túl sokat rakok (bár most nem írtam olyan hosszú összetett mondatokat).


u.i.: Nem szívesen olvasnék rideg szabályokat, mert bár megjegyzem őket sokszor nem tudom alkalmazni. Ha túl "hivatalosan" van megfogalmazva egy idő után valahogy nem ér el hozzám elég mélyen (nem tudom jobban kifejezni)és akkor szintén nincs hasznomra.


MÉG EGYSZER HÁLÁSAN KÖSZÖNÖM A SEGÍTSÉGET, NAGY ÖRÖMÖMRE VÁLNÁNAK MOST A VÁLASZOK MERT SZERETNÉM IDŐBEN VISSZAFORDÍTANI A FOLYAMATOT!


2012. jan. 17. 02:41
 1/9 anonim ***** válasza:
85%

A helyesírás ellenőrző sem 100%-os, bár azért elég jó. Az már igaz, hogy ha helyetted gondolkodik, akkor te elkényelmesedsz, bár nem hiszem, hogy a helyesírást nagyon el lehetne felejteni (vannak bonyolult szabályok, amiket igen, de van segítség).


inge, vagy ingje - esetleg ezt bogarászd át ("Harmadik személyű alakjainak váltakozása" c. témát): [link]

De tényleg nincs rá tuti szabály.


eszek / eszem - [link]

Ahogy elnézem, itt sincs százas recept. A "Fajtái" téma mindenesetre érdekes.


gondolkodom, gondolkozom - úgy tudom, mindkettő helyes (bár a "gondolkodik" a gyakoribb), visszaható igeképző (-kodik, -kedik, -ködik, -kozik, -kezik, -közik, -ódik, -ődik, -ó(d)zik, -ő(d)zik). Persze nem minden esetben jó a többféle megoldás, például a kedveskedik" nem lehet "kedveskezik". Próbáld meg egyes és többes szám több személyében kimondani, kijelentő és felszólító módban is (például a "gondolkozom" esetében ott a "gondolkozz", amit gyakran használunk, igaz a "gondolkodj" is jó).


?! - ezt tudom, a kérdőjel van előbb, ami logikus, mert kérdőmondatról van szó, amit csak hangsúlyozunk a felkiáltójellel. !? Alakban inkább egy felkiáltó, felszólító mondat bizonytalanságát fejezhetnénk ki, de ilyet nem használunk.


Az is segíthet, hogy beírod a szót Google-be mindkét formában és megnézed, melyikre ad több találatot. Persze ügyelj, hogy csak magyar nyelvű találatokat adjon, és gondold át, hogy a szó valamelyik formája nem azonos alakú egy másik jelentéstartalommal - ha igen, az mennyire lehet befolyásoló. Például az Inge egy ritka női név is, bár valószínűleg nem emiatt fogsz több "inge" kifejezést találni, mint "ingje"-t.

2012. jan. 17. 04:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem egybe válaszolok neked, hanem témakörönként. Kezdem az ikes igék ragozásával.


Alapesetben az ikes igék -m végződést kapnak egyes szám első személyben, pl. iszom, eszem, alszom, fázom stb. Felszólító módban ez ma már nemigen érvényesül, bizonyos igéknél nagyon mesterkéltnek érezzük az -m végződést, elég életszerűtlennek (vagy Szomszédok-szerű szövegnek) tűnik például a "Ne ihassam egy pohárkával?!" mondat. (És ezzel az írásjeles kérdésedre is válaszoltam: előbb a kérdő-, utána a felkiáltójel.) A felszólító módban használt -m végződés valószínűleg ugyanúgy teljesen kikopik a nyelvből, ahogy a ható igék -ik végződése. Ma már szinte senki nem használja az ehetik, ihatik, bízhatik, alhatik stb. igéket.

2012. jan. 17. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Andizsuzsi ***** válasza:
A birtokos személyjelre nincs egyértelmű szabály, azt külön-külön kell(ene) megtanulni, hogy melyik főnévhez melyik társul. A te két példádat megnéztem, ing - inge, üveg - üvege vagy üvegje mindkettő helyes. Egyébként szerintem a helyesírást nem a helyesírás ellenőrző programok használata rontja, hanem az egyre kevesebb olvasás.
2012. jan. 17. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Véleményem szerint a helyesírás-ellenőrző leginkább arra jó, hogy megmutassa, ha elgépeltünk valamit, arra nem alkalmas, hogy megtanítson helyesen írni. Sok esetben hibásnak jelöl helyes dolgokat, és fordítva.


A Google-módszert pedig kifejezetten rossznak tartom. Egy másik témakörben már említettem, hogy milyen káros hatásai lehetnek, az "1-e" kifejezésre például több találatot ad, mint az "1-je" formára. Ha ez alapján dönt valaki, akkor a rosszat tanulja meg.

2012. jan. 17. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
Erről beszélek. Nem a google-ban kell megnézni, hanem a helyesírási szótárban.
2012. jan. 17. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Szia. A többiek már válaszoltak neked, én most a vessző hibáidra hívom fel a figyelmed, ha nem haragszol meg érte.

2. bek.

Megszoktam, hogy nem kell gondolkodnom, mert ha esetleg eltévesztem, úgyis figyelmeztet.

Ez így ment kb 3 évig, és most vettem észre...

Itt az és előtt vesszőt kell tenni, mert egy új mondatrész kezdődik.

... hogy ha mms-n írok, vagy akár kézzel egy papírra,


De itt sem húzza alá az eszek szót. Miért? Az is helyes?

Erről jut eszembe, ha kérdőjel és felkiáltójel is van a mondat végén, azt így írják?

Szeretném ha kitűnő lenne a helyesírásom, mert - bár már nem járok iskolába - véleményem szerint ez alapvető dolog, hozzátartozik az alapvető igényességhez.

...de mégis így leromlott a helyesírásom, és ez felettébb elszomorító. /Ha megfigyeled a két mondatot, amelyben és-t használtál, ha a kötőszót elhagyod, akkor egy különálló mondat lesz belőle./

De mégis így leromlott a helyesírásom.Ez felettébb elszomorító.

Na, folytatom.


Amióta lehetett sz.gépet használni, azóta olyannyira...


Ha esetleg úgy vélitek, hogy más probléma is van "velem", az írásommal, nyugodtan mondjátok el.

Nem szívesen olvasnék rideg szabályokat, mert bár megjegyzem őket, sokszor nem tudom alkalmazni. Ha túl "hivatalosan" van megfogalmazva, egy idő után valahogy nem ér el hozzám elég mélyen (nem tudom jobban kifejezni)és akkor szintén nincs hasznomra.


Hát ne haragudj, hogy belekontárkodtam az írásodba, de valamilyen módon ez is segítség.

Hidd el, hogy ezek, amiket írtál, nem olyan általános hibák, ezeket nehezen lehet megtanulni.

Az előzőekben már válaszoltak neked, ezért bátorkodtam én a vesszőhibáidat kijavítani.

Nem vagy te olyan rossz helyesírásból, mint képzeled, ezt a hosszú kérést egyetlen egy helyesírási hiba nélkül írtad meg.

Ha írás közben bizonytalankodsz, ne a hibajavítóra támaszkodj.

Látod, itt is milyen szívesen segítettek neked.

2012. jan. 18. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

Elnézést kérek, eddig nem volt alkalmam a géphez jönni. Ma pedig még van pár elintéznivalóm. De elolvastam a válaszokat és igyekszem még a napokban reagálni rájuk.

2012. jan. 18. 16:57
 8/9 anonim ***** válasza:
Akinek nem inge, ne vegye magára :)
2012. jan. 18. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Te mondád...
2012. jan. 18. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!