Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A "keresztnév+mentes"-t hogy...

A "keresztnév+mentes"-t hogy írjuk helyesen? (Nagy kezdőbetű és kötőjel? Vagy kicsi és egyben? ) Mitől függ, hogy a "család"-ot kötőjellel kapcsoljuk a tulnévhez vagy sem?

Figyelt kérdés
(Osirisben a régi családnevek nagy részéhez kötőjellel kapcs. , de pl. egy hétköznapi családnévhez nem)
2009. máj. 26. 23:02
 1/5 anonim ***** válasza:

nincs kötőjel, és a tulajdonnevek mnidig nagybetűsek, akár keresztnévről legyen szó, akár vezetéknév, asszony név.

de nem értem mi az a "mentes" szó az idézőjelen belül a keresztnév szó mellett. Fogalmazd át légyszives. Vagy arra gondolsz, hogy keresztnév nélküli neveket hogy írják le hivatalosan? pl Kovács Lászlónére gondoltál?

a végén ott van hogy né, de egybeírva :)

2009. máj. 26. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
nem értem a kérdést, ha átfogalmazod, tudok segíteni.
2009. máj. 27. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Pl.: Lali-mentes környezetben szeretnék végre eltölteni egy hetet.


És a családnevekkel mi a helyzet? Rákóczi-család kontra Kovács család.

2009. máj. 27. 15:11
 4/5 anonim ***** válasza:

Lali-mentes: ha Lali személyétől mentes. (Lalitól mentes, elmarad a viszonyt jelölő rag, így kötőjelezni kell.)

Ugyanez vonatkozik a családnévre is, tehát Gipsz Jakab esetén Gipsz-mentes vagy Jakab-mentes. Nagybetű és kötőjel.


Rákóczi-család: A Rákóczi nemzetségét értik ez alatt. Tehát ha kötőjeles, akkor a leszármazottságot jelenti. (Rákócziéknak a családi kapcsolatai.)


Rákóczi család: Rákóczi apukát, Rákócziné anyukát és a gyermekeit valamint esetleg unokákat és szülőket jelent.


Tehát Kovács-család és Kovács család is értelmes, a fenti összefüggés alapján.

2009. máj. 29. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Remek, értem, köszönöm szépen!
2009. máj. 29. 15:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!