Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért kell vessző a "miatt"...

Miért kell vessző a "miatt" után ebben a mondatban? "Dóra a Budapest banknál szeretett volna két hitelt végtörleszteni, de adminisztrációs anomálák miatt, csak az egyiket sikerült. "

Figyelt kérdés
2012. jan. 28. 09:34
 1/10 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

Nem kell.


Pedro

2012. jan. 28. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell.

Vagy van egy olyan opció, hogy az "adminisztrációs anomáliák miatt" részt közbevetett gondolatnak tekintjük (van egy erre vonatkozó gumiszabály), ekkor azonban a de után is kell vessző:

Dóra a Budapest banknál szeretett volna két hitelt végtörleszteni, de, adminisztrációs anomáliák miatt, csak az egyiket sikerült.


Viszont ilyenkor a két vessző helyett inkább érdemes gondolatjelet használni:


Dóra a Budapest banknál szeretett volna két hitelt végtörleszteni, de – adminisztrációs anomáliák miatt – csak az egyiket sikerült.


Szerintem ha ennyire rövid a közbevetett gondolat, és valójában illeszkedik a mindatba mint "nem közbevetett" gondolat (hiszen ugyanarról a dologról szól), akkor nem kell a vesszőhalmozás.

2012. jan. 28. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
67%
Nem kell. Csak két tagmondatból áll. A csak egyébként sem kötőszó, de sztem a gondolatjel is teljesen felesleges, csak túlbonyolítjátok.
2012. jan. 28. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Egyre gyakoribb mostanában az effajta hiba. Nem is értem, hogy miért, de terjed.
2012. jan. 28. 10:00
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Csak megerősíteni tudom az előttem szólókat: nem kell vessző, csak ha szeretnénk elkülöníteni az "adminisztrációs anomáliák miatt" részt, de ez esetben a közbevetést nyitó vesszőt is ki kell tenni. (Vagy helyettesíthetjük gondolat-, esetleg zárójellel.)


Valóban gyakori hiba. Szintén sűrű előfordul, és még cifrább az, amikor a tárgy és az alany vagy a tárgy és az állítmány közé tesznek vesszőt.

2012. jan. 28. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:
Azért kell, mert nem is kell...ez egy hiba.
2012. febr. 17. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 BringaManó ***** válasza:
100%

szerintem angol eredetű a jelenség, ott tényleg el kell választani vesszővel a mondat elejére (alany+állítmány elé) betoldott határozókat.

magyarban (pl. a fenti mondatban) tényleg nem kell (sőt "tilos").

-----

a közbevetéses ötletre:

hááát, igen, én értem, de...

1) vesszővel elég béna, én mindenképp gondolatjellel csinálnám;

2) és ha már el akarjuk különíteni, akkor "normálisabb" a mondat úgy, ha a végére kerül: "...de csak az egyiket sikerült, adminisztrációs anomáliák miatt."

2017. jún. 29. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Mindig örülök, ha megjön BringaManó, akkor is, ha erre öt évet kell várni.
2017. jún. 29. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 BringaManó ***** válasza:
100%
:-))) nagy találmány ez a "kapcsolódó kérdések" fícsör odalent... :-)
2017. jún. 30. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Meg a Figyelt kérdések is... :)

BW

2018. jan. 26. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!