Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes: nincsennek...

Melyik a helyes: nincsennek vagy nincsenek?

Figyelt kérdés
Látom, hogy aláhúzza az elsőt, de a van - van-nak mintájára miért nem nincsen - nincsen-nek?
2012. márc. 5. 14:13
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
52%

nincsenek.

vannak 1 tagú, hangsúlyos

a nincseneknél ahangsúly elől van, tehát nem duplázza az n-t

2012. márc. 5. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
20%
nincsenek vagy nincs ennek. :)
2012. márc. 5. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 pandamanci válasza:
12%

A vidékiek rendszerint elrontják, állandó hiba:

nállam

nincsennek

tőlled

és társai, szinte fizikai fájdalmat érzek, amikor ilyeneket olvasok.

2012. márc. 13. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
89%

Már bocsi, de mi az hogy a "vidékiek rendszerint" ???

Szerinted csak a pestiek írnak helyesen? A falra mászom ettől a fellengzős szövegtől. Pedig én is budapesti vagyok.

2012. márc. 16. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim válasza:
11%

ja ez nekem is feltűnt, ezen mindig felbosszantom magam ha ilyet látok/olvasok

"vidékiek rendszerint elrontják", én pont vidéki vagyok és tudok helyesen írni, és szerintem amit felsorolt az utolsó előtti válaszadó az pont a kiejtés elve szerint írandók, szóval ezeket nagyon el se lehet rontani, mert annyira egyértelműek.


Kérdező! tehát nincsenek, pont úgy írod le mint ahogy kiejted, a vannak kiejtés szerint is két n-el ejted, szóval....mindkettőt kiejtés szerint nem kell túlbonyolítani

2012. márc. 17. 04:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
53%

Nincsenek, egy n-nel.


A két szónak pedig semmi köze nincs egymáshoz, helytelen kiindulási alap az, hogy ugyanarra a mássalhangzóra végződnek.


A "van" létige, melynek ragozása rendhagyó: vagyok, vagy, van, vagyunk, vagytok, vannak. Tehát a "van" az E/3 alak, a "vannak" pedig a T/3 alak; utóbbinál a -nak az igei személyrag, ami kifejezi a cselekvő számát és személyét.


A "nincs" vagy "nincsen" pedig bonyolult, mert nem tudom a pontos választ... :P

Az egyik lehetőség szerint létige, melynek csak két alakja létezik: E/3 (az említettek), és T/3, "nincsenek". Ekkor az -enek vagy az -ek lehetne az igei személyrag.


De én inkább a másik lehetőség felé hajlok: a "nincs" tagadószó, melynek hosszabb alakja a "nincsen", mindkettő E/3-ra vonatkozik; a másik alakja a szintén T/3-ra vonatkozó "nincsenek".


Mindenesetre a lényeg a lényeg... :)


Üdv. :)

2012. márc. 17. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 pandamanci válasza:
0%

Sokat csetelek, fórumozok és saját tapasztalatom, ha valaki, a korábban felsorolt szavakat és akár a nincseneket helytelenül írja, általában vidéki.

Véleményem szerint, a vidéki tanári állásokat nem éppen a kitűnő tanári diplomát szerzett hallgatók töltik be, mivel ott kevesebb a fizetés, a jó tancikat, már a fővárosban elkapkodják. Tehát rossz tanár, kevesebb elvárás, helytelen írásmód. A felsorolt szavak ráadásul elhallásból is származhatnak, és a halláskárosulás gyógyítása is nehézkesebb vidéken, nincs elég szűrés a betegség felismerésére, elmaradottabbak, kevesebb információ birtokában vannak...

2012. ápr. 4. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
55%

@ pandamanci:


Nem vitatom a tapasztalatodat; vidéki vagyok (Pest megyei), így csak ezt a környéket ismerem, Budapestet nem. Tehát nincs rálátásom a fővárosiak helyesírására, ill. a tanárok "minőségére".


Viszont a bérezést illetően biztosan nincs különbség, ugyanis a pedagógusok közalkalmazottak, a fizetésüket a közalkalmazotti bértábla alapján kapják.


Ettől függetlenül a hideg tud rázni, amikor némely pedagógusokat hallok helytelenül beszélni; többen egyáltalán nem használják a -ban / -ben toldalékot, pedig a jó példa ragadós, ill. ez hiába tananyag 2. osztályban, ha rossz példát mutatnak. Ennél még durvább az a tanító néni az ismeretségi körömben, aki ezen felül még szukszüköl is... De elvárásai azért vannak a gyerekek felé. Szégyen.

2012. ápr. 4. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 pandamanci válasza:
25%

Már megint vidéki példa, de egy óvónénike beszélgetett a vonaton enyhe tájszólással és mesélte a szembenülőnek, hogy "infulenziásak" a gyerekek.


Elég korán kezdik a félrenevelést, minden elismerésem azoknak, akik képzik a tanárokat, tanítókat, óvónőket.

2012. ápr. 9. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 Tóth Károlyka válasza:
11%
A magyar média nyelve a borsodi. Ennyit rólad te pesti! :)
2014. márc. 30. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!