Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Tudna válaszolni valaki arra,...

Tudna válaszolni valaki arra, hogy mi a teszem és a rakom szó között a különbség. Esetleg van-e valami írott vagy íratlan szabálya használatukra vagy nagyjából mindegy?

Figyelt kérdés

ilyen esetekben pl. valamit a polcra felteszek vagy felrakok, vagy a szekrénybe beteszem v. berakom.

Ezekben az esetekben mindkettő kifejezésmód helyes?


2012. jún. 13. 19:51
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Teljesen azonos értelmű szó nincs semmi különbség a használatában.Pláne ha egy konkrét tárgyat valahova helyezek
2012. jún. 13. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Nincs különbség, csak a szokás, meg a belőlük képzett más szavak. Mert úgy-e rakodópart van, de teszedő part nincsen.

Tesz, lehet megtesz, megcsinál , véghezvisz értelemben is, de a "rak" csak az elhelyezésre utal. Rakás van, pl. egy rakás sz@r, de a tesz nem alkalmas ilyen kifejezésekhez. Ez egy a sok sok nyelvi szabálytalanság közül. Szerintem mindkettő helyes. Talán a tesz könnyedebb, csak úgy odateszem, de a rak az egy jelentősebb, nyomatékosabb, úgy odarakom, hogy ott is maradjon... Talán valami ilyesmi, de szerintem nincs érdemi különbség.

2012. jún. 13. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Vree ***** válasza:
100%

Mindössze annyi, hogy a tenni szónak van egy második lehetséges "csinál, cselekszik" jelentése is. Amikor a "valamit valahová helyez" értelemben használjuk őket, nincs közöttük semmi különbség.


Amire az előző gondolom utalt az Tímár György: Nehéz nyelv a magyar című rádiójelenete:


" - És mi a különbség a tenni, meg a rakni között?

- Semmi az égvilágon.

- Jó. Mert nem akarok zöldséget beszélni... Tegnap találkoztam egy ismerősömmel, aki nem a feleségével sétált a teszedőparton.

- Hol?

- A teszedőparton.

- Talán rakodóparton?

- Most mondtad, hogy tenni és rakni: mindegy. Na, szóval az illető nagyon zavarba jött, és úgy rakott, mintha nem venne észre.

- Úgy tett.

- Hát a ti nyelvetekben egy nagy tevés kivétel van.

- Egy nagy rakás.

- Elég az hozzá, hogy az illetőt otthagytam a rakás színhelyén.

- A... a.. tett színhelyén.

- Miért, van valami különbség?

- Árnyalatnyi."


Itt ugyanúgy a "tesz" szó második jelentésével játszik a szerző, mint amit fent említettem; a "rakodik" szó pedig a "rak" szóból képzedd, de azzal nem azonos, "pakol, súlyos tárgyakat hosszabb ideig valahová áthelyez" jelentésű szó.

2012. jún. 14. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm az eddigi válaszokat és a segítséget.
2012. jún. 14. 07:33
 5/5 SCHMIDT Róbert válasza:
2012. szept. 10. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!