Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Megvan vagy meg van? Melyik a...

Megvan vagy meg van? Melyik a helyes?

Figyelt kérdés

A legtöbb helyesírási kérdésben elég jó vagyok, de ezt sosem tudom.

Példamondat:

Már három hete megvolt a kiskutyám, amikor házat építettünk neki.

VAGY

Már három hete meg volt a kiskutyám...


2012. júl. 10. 20:08
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
84%
2012. júl. 10. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Hálám üldözzön!
2012. júl. 10. 20:20
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Megvan a labda, de meg van repedve.
2012. júl. 10. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 2xSü ***** válasza:
100%
A megvan hasonlóan működik, mint a megír, megszámol. (Igekötőről van szó, amit egybe kell írni az igével.) Viszont abban a kifejezésben, hogy „meg van írva”, külön kell írni, mert itt a „meg” igekötő az „ír” igéhez kapcsolódik – „megírva van” –, ezért kell különírni.
2012. júl. 11. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Igen, az igekötő létigéhez is kapcsolódhat.


Pl.

- Hogy állsz a leckével?


- Megvan. (meg+van, igekötő+létige.)

- Meg van csinálva. ('megcsinálva', igekötő+ige, csak közé került a 'van'!)

2012. júl. 11. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon jó a Wiki, és a többi válaszoló is szépen megmagyarázta már minden lehetséges irányból; úgyhogy nekem már csak egy kis kibővítés marad. :D


Gyakran okoz bizonytalanságot az igekötők helyesírása, pedig nem olyan bonyolult.


1. Ha az igekötő az ige előtt áll, egybeírjuk vele; ha utána, akkor külön.


2. Ha az igekötő és a _hozzá kapcsolódó ige_ közé egy másik szó ékelődik be, akkor mindhármat külön írjuk. Ekkor beszélünk elváló igekötőről.

A leggyakrabban beékelődő szavak:

- kell

- szabad

- lehet

- tud

- bír

- akar

- fog (a jövő időt kifejező segédige)

Természetesen az igék mindegyik alakja, nem csak az E / 3.


A van létige beékelődő használatát sokan nem kedvelik, mondván, germanizmus. A klasszikus példa: "A macska fel van mászva a fára, és a farka le van lógva."

Ez így tényleg nem szép, nem helyes, DE: szerintem nagyon kisarkított, szándékosan erőltetett.


Nagyon sokszor helyes lehet így használni a létigéket, néha pedig egyenesen elkerülhetetlen.


Ne tessenek kiabálni, amúgy konzervatív vagyok. :D

2012. júl. 11. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

"A macska fel van mászva a fára, és a farka le van lógva."

:DDD

Ez tényleg egy klasszikus, vicc kategóriájú mondat. :)


Amúgy igen, a szenvedő szerkezetet valahogy egyre kevésbé érezzük magyarosnak, pedig létezik, csak változik. Például már nem mondjuk, hogy "férjhez adatik", vagy "közhírré tétetik", de pl. az "el van írva" kifejezés teljesen helyes. Attól, hogy a germán nyelvekben sokkal szélesebb körben használják, még nem lesz germanizmus.

2012. júl. 11. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

^ Ezt a mondatot itt, a GYK-n olvastam többször is, mint olyat, ami magyartanárok szájából hangzott el szegény diákok elrettentése vagy kicikizése céljából... :(((


Pedig csak gondolkodni kellene egy kicsit. Teljesen egyetértek veled.


A másik hasonló "tévtanítás": és-sel, hát-tal, de-vel nem kezdünk mondatot... Dehogynem. :)

2012. júl. 11. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Az igekötőkkel semmi bajom, de olyan sokféle módon láttam már leírva, hogy a saját tudásom is elbizonytalanodott. Természetesen tudom, hogy kell írni az igekötős igéket, csak ez az egy szó volt, ami az utóbbi időben nem hagyott nyugodni, hátha eddig életemben mindig rosszul használtam. De akkor nem.

Köszönöm a válaszokat.

2012. júl. 11. 16:11
 10/15 anonim válasza:
45%

Ha az igekötő az ige előtt áll: Egybe írjuk

ha az igekötő az ige után áll: Külön írjuk

ha az igekötő és az ige között van még egy szó, akkor: Mind a hármat külön írjuk

2012. júl. 16. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!