Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A juh és a méh szó végén kell...

A juh és a méh szó végén kell ejteni a "h"-t, vagy pedig néma?

Figyelt kérdés
2012. aug. 23. 15:14
 1/9 anonim ***** válasza:
63%
Kell ejteni!
2012. aug. 23. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Kell, de azért nem kell annyira kihangsúlyozni.
2012. aug. 23. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!
2012. aug. 23. 17:11
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Idéznék ide a magyar helyesírás szabályaiból:

" 75. A céh, cseh, düh, juh, méh, pléh, rüh stb. névszóban a h-t csak akkor ejtjük, ha a toldalék magán­­hangzóval kezdődik, vagy magánhangzóval járul a tőhöz. A kiejtésben tehát néma a h ezekben: cseh, Csehszlovákia, csehnek, csehvel, csehtől; méh, méhkas, méhnek, méhvel; juh, juhval, juhtúró, juhakol; stb. – Hangzik a h ezekben: csehek, csehet, csehül; méhek, méhes; juhok, juhász; stb. – Az írásban azonban, mint a példák is mutatják, a szavak minden alakjában jelen van a h.


A bolyh, doh, éh, enyh, fellah, keh, moh, padisah, potroh, sah, Allah, Zilah stb. szónak minden alak­­jában ejteni szoktuk a h-t, és mindig írjuk is. – A ch végű szavak (pl. almanach, pech stb.) végén is mindig ejtjük a h-t. [Vö. 42., 83. e)]


A h végű szavak egy részének kiejtése ingadozik. Így például az ah, áh, eh, hah, heh indulat­szó ejtésében váltakozik a h-s alak a h-tlannal. A MÉH betűszó inkább h-s ejtésű, mint h-tlan. – Akárhogyan ejtsük is azonban a h végű névszókat, a h betűt írásban mindig feltüntetjük."

2012. aug. 24. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Remélem hasznos voltam!
2012. aug. 24. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
igen, köszönöm szépen!
2012. aug. 27. 13:23
 7/9 FoDoor válasza:
Szerintem azért ez tájszólásonként változhat, még ha a "Nagy Könyvben" így is van megírva...
2012. aug. 31. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
Te nem tanultál magyar nyelvtan? Egyáltalán van nyelv érzéked?
2012. szept. 9. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Tanultam nyelvtant, van nyelvérzékem is, én úgy tudtam, hogy ilyenkor néma a h, de most a kisgyermekem tanul beszélni, és van, aki hangsúlyozta neki a h-t a juh végén, azért egy kicsit elbizonytalanodtam.

Nem azért teszek fel kérdéseket, mert meg akarlak botránkoztatni, nyugodtan megnyugodhatsz.

2012. szept. 10. 08:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!