Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik helyes ezek közül...

Melyik helyes ezek közül ("száj" + E/2 személy tárgyeset + tárgyrag) : szájadat, szádat, szád, szájad?

Figyelt kérdés
Pl. Megtörlöm a szájadat/szádat/szád/szájad.
2012. aug. 28. 21:44
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Én a szád / szádat alakokat használom, ezeket érzem helyesnek. De elképzelhető, hogy a hosszabb alakok is jók (szájad / szájadat), bár nekem nagyon furcsán hangzanak...
2012. aug. 28. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Én úgy válaszoltam meg a kérdést, hogy nem olvastam el a válaszlehetőségeket, tehát száj+tárgyeset+tárgyrag. Így én azt kaptam fejben, hogy szájadat. A másikra nem is gondoltam...
2012. aug. 28. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
0%

Szájad szerintem.

A szád és a szádat nem gondolom jónak, mert levágjuk a j betűt, ami szerintem nem jó.

Szájadat azért nem, mert két tárgy felesleges. Ez olyan, mint a téged vagy tégedet. Téged a helyes, az utóbbi nem jó.

2012. aug. 28. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
szerintem is a szádat, eddig nem is hallottam a többi változatot mástól (am Budapest)
2012. aug. 28. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
48%

A teljes precíz alak: szájadat, mert benne van a teljes tő, birtokos személyrag és a tárgyrag is, kötőhangokkal összekötve.

A másik három nem precíz, de az élő beszédben elfogadható.

A "j" kiesése speciális, csak a "száj"-nál fordul elő. Érdekes módon a "hájadat"-ból lehet "hájad", de nem mondjuk "hád", "hádat". Ugyanúgy a a "májadat"-ból lehet "májad", de nem mondunk "mád", "mádat".

A tárgyrag kiesése a birtokos személyrag mögül gyakori, ha máshonnan tudjuk, hogy ki az alany, mi a tárgy: "vedd föl a papucsod", "fogd be a pofád", "megeszem a kalapom", "kapd be a ..m".

2012. aug. 29. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Az eredeti, régi alak a "szád". A "szájad" egy analógiás forma más szavak mintájára, ma már ugye elterjedt, és nagyon sokan használják, de amikor megjelent, valószínűleg igencsak parasztosan hangzott az akkoriak fülének.


Nyelvtörténeti tankönyvben utánanézhet bárki, pontosan milyen hangváltozások állnak a folyamat hátterében.


Tárgyként pedig tárgyraggal és tárgyrag nélkül is helyes (lásd: "Őrizem a szemed").

2012. aug. 29. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Szájadat betedd,. S nyisd ki füledet,


Petőfi


Bocs, de nekem ez jut eszembe erről a szóról.

2012. aug. 29. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Mindkettő helyes.

Az érdekes és értékes infóért pedig köszönet Dr. Nagy Ferencnek és doktorrossznak!

2012. aug. 29. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Akkor, értelmezésem szerint mindegyik használható, de leginkább a legegyszerűbb alak, "megtörlöm a szád".
2012. aug. 30. 14:34
 10/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2012. aug. 30. 14:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!