Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Megnyitottunk vagy megnyitottuk?

Megnyitottunk vagy megnyitottuk?

Figyelt kérdés

Többnyire azt olvasom új üzletek, vagy sokáig zárva tartott üzletek, vendéglők stb. ajtaján, hogy "megnyitottunk". Egy vendéglőnél viszont néhány napja azt olvastam, hogy " megnyitottuk a vendéglőnket".

Az elsőnél úgy értem, mintha "engem" vagy saját magukat nyitották volna ki, nem az üzletüket. Vagy én értem rosszul? Melyik a helyes?


2009. aug. 9. 05:23
 1/4 anonim ***** válasza:
88%
szerintem mindkettő helyes,a 2.viszont csak így kiegészítve hangzik jól.
2009. aug. 9. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
82%
Mindkettő helyes.
2009. aug. 9. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:
16%
Megnyitottunk a helyes.
2009. aug. 15. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 BringaManó ***** válasza:

mindkettő jó.

a megnyit-nak van egy olyan jelentése, hogy 'első alkalommal kinyit, elkezd üzemelni (egy üzlet, intézmény, bármilyen hely, amit aztán majd naponta kinyitnak)'. Vö. [link] (7. jelentés)


így ha kiírják, hogy "Megnyitottunk!" / "Jövő héten megnyitunk!", az teljesen rendben van, azt jelenti, amit kell, de bizonyos esetekben azzal sincs gond, ha rövidebben írják: "Jövő héten nyitunk!"


(ha ezt eddig nem tudtad, az nem gond, nyilván nem találkoztál a kifejezéssel, de ezentúl már tudni fogod :-)

2021. júl. 19. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!