Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írod helyesen ezt a...

Hogy írod helyesen ezt a mondatod (évszám)?

Figyelt kérdés
1987 fontos év volt (kell pont?)

2012. nov. 9. 20:18
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
A pont a mondat végére kell. Az évszám után itt nem kell pont.
2012. nov. 9. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2012. nov. 9. 20:28
 3/9 anonim ***** válasza:

A pontot a sorszámnevek jelölésére használjuk. Tehát amikor egy évszám tőszámnévként szerepel, akkor nem kell pontot tenni utána. Így van ez a te példádban is. További példák:

2012 novemberében szokatlanul meleg volt az idő.

2009 tele igen hideg volt.

2010 és 2012 között enyhébbek voltak még a téli éjszakák is.

A 3. évezredet 2000-től számítjuk.


Üdv. :)

2012. nov. 9. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 BringaManó ***** válasza:

Frászt. 2001-től.


(hiszen az órával ellentétben a naptár számai nem a betöltött, hanem a megkezdett egységeket jelzik, gondolj csak a hó első napjára, amely elseje, akkor is, amikor még csak a felénél tartunk.

a dátumszámegyenes – képzeletbeli – "közepén" tehát úgy kezdődött (volna) a számolás, hogy:

1. év 1. hó 1-je, 0 óra 0 perc 0 másodperc

ez volt(/lett volna) az első évezred eleje.

a harmadiké tehát: 2001. év 1. hó 1-je.


(de szerintem úgyis csak provokálni akartál vele. bejött. :-)

2013. máj. 3. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Én provokálni? Az szabálysértő lenne...

És pláne téged? Nem nézted meg a válaszom dátumát: 2012-11-09 20:42

Akkor még azt sem tudtam, hogy létezik a világon BM.

(Ó, a boldog békeidők... :P)


A javítás viszont jogos, tényleg 2001-től.

De elég lett volna a közlés önmagában, vagy esetleg egy javaslat/felszólítás az átgondolásra; már elmúltam 10 éves, tudok önállóan gondolkodni, nem szükséges okvetlenül mindent a számba rágni. :P


Ui.: A dátumírásodtól majdnem sírógörcsöt kaptam, de sajnos nem tudlak a sárga földig leszúrni miatta. :(

Tessék, művelődj, ha gondolod:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__305311..

2013. máj. 3. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 BringaManó ***** válasza:

itteni szabályol tiszteletben tartása? – nocsak, merőben új momentum!


pláne engem? láttam a dátumot, nem engem, csak úgy általában provokálni.


"elég lett volna a közlés önmagában"

hát ezt elég vicces volt pont Tőled olvasni, aki (nálam) arról nevezetes, hogy ha megkérdezik, hogy kisbetű-e az indiai, akkor három-négy bekezdésben leírja a kályhától kezdve az ide vonatkozó (és környező) szabályokat, példákkal illusztrálva, némi véleménnyel tűzdelve (mind a szabályokról, mind az indiaiakról, és elsősorban a kérdezőről), kibont néhány mellékvágányt, és a végén – amikor már nem is számítanánk rá – akár még az is lehet, hogy meglepetésként elmondja a megfejtést, de ha nincs jó napunk, akkor csak odáig jutunk, hogy nézd meg a szabályzatban. :-)


"már elmúltam 10 éves"

bocsánat, ezt tényleg nem tudhattam.


"Tessék, művelődj, ha gondolod"

jó, majd egyszer, jelenleg a kérdés hossza is meghaladta az ilyesmire fordítandó időmet, képzelem a válaszokat...

2013. máj. 4. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Maradjunk annyiban, hogy - hozzád hasonlóan - sokszor offolok vagy válaszra válaszolok, néha kérdezek is, de provokálni nem szokásom.

(Szerintem neked túl alacsony az ingerküszöböd. :D)


<"elég lett volna a közlés önmagában"

hát ezt elég vicces volt pont Tőled olvasni, aki (nálam) arról nevezetes, hogy ha megkérdezik, hogy kisbetű-e az indiai, akkor három-négy bekezdésben leírja a kályhától kezdve az ide vonatkozó (és környező) szabályokat, példákkal illusztrálva, némi véleménnyel tűzdelve (mind a szabályokról, mind az indiaiakról, és elsősorban a kérdezőről), kibont néhány mellékvágányt, és a végén – amikor már nem is számítanánk rá – akár még az is lehet, hogy meglepetésként elmondja a megfejtést, de ha nincs jó napunk, akkor csak odáig jutunk, hogy nézd meg a szabályzatban. :-) >


:DDD

Bírom ám a stílusodat. :)

Az igazságtartalom persze más lapra tartozik, de hát kicsire nem adsz, ugyebár...

Élénken él emlékeimben, hogy nemrég pont azért baltáztál le, hogy nem voltam elég alapos, nem írtam le a létező összes lehetőséget; én meg magyarázkodhattam, hogy miért nem tartottam indokoltnak...

Szóval már megint a "van rajtam sapka - nincs rajtam sapka" esete. :(

Igazán eldönthetnéd már, melyiket preferálod. (Bár ez közel sem jelentené azt, hogy igazodni fogok az ízlésedhez a jövőben, csak legalább valami konzekvens viselkedést mutatnál, Siegfried... :D)


"bocsánat, ezt tényleg nem tudhattam"


Khm, khm, gondold csak át ezt még egyszer, légy szíves. :D


"jó, majd egyszer, jelenleg a kérdés hossza is meghaladta az ilyesmire fordítandó időmet, képzelem a válaszokat..."


Ja. Mert a gyk-ra fordítandó időd nagy részét a kötözködés foglalja le, így másra nem nagyon marad... :(((

2013. máj. 5. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 BringaManó ***** válasza:

"provokálni nem szokásom"


OK, csak vicc volt (tőlem szokatlan módon).


"Az igazságtartalom persze más lapra tartozik"


valós élményeken alapul, igaz, kicsit összesűrítve, tehát igazságtartalma kb. olyan, mint amikor a Fidesz arra hivatkozik, hogy az alaptv. minden eleme megtalálható egy-egy EU-országban... :-)


"van rajtam sapka - nincs rajtam sapka" esete


lehet benne valami, mármint jogos lehet, hogy így érzed, bár biztos meg tudnám magyarázni mindegyiket, de most nem merülnék el a részletekben (ott más lakozik, ne zavarjuk...).


"gondold csak át ezt még egyszer"


már bókolni sem lehet? (OK, közben a másik posztban megudtuk, hogy eltévesztettem több mint egy százassal... :-)


"időd nagy részét a kötözködés foglalja le"


na ja, de gondolj bele, ha elolvasnám azt a topikot, akkor megint rengeteg időt kellene fordítanom az abba való belekötésekbe... – jobb ez így mindannyiunknak :-)

2013. máj. 5. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Szóhoz sem jutok... De még mindig bírom a stílusodat. :)

Na, pá, találkozunk Filippinél. :D

2013. máj. 9. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!