Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Óva int vagy óvva int?

Óva int vagy óvva int?

Figyelt kérdés
Miért egy vével írjuk ? legtöbb esetben kimondva is rövidnek hallom, ami számomra gyakran felismerhetetlenné teszi a kifejezést.
2009. aug. 14. 09:58
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
77%
Helyesen: óva int! Az óvás, megóvás szóból eredeztethető!
2009. aug. 14. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
ezt én is tudom. Nem ez a kérdés.
2009. aug. 14. 11:21
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Azért írjuk egy vével, mert a szótő az ó-. Az óv szónak ugyanis régies alakja volt az ó (ami nemcsak régit jelent), de kb. a 19. században eltűnt.

Tehát az óva int akkor keletkezett, amikor még használatos volt az ó szó, és ehhez kapcsolódott a -va határozóiigenév-képző.

Ugyanígy csak az ó szerepel az óhatatlan(ul) szóban is.

2009. aug. 14. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Valóban az, hogy régebben létezett a megó, megóni alak is.

Ezt támasztja alá pl. Szenci Molnár Albert (1574-1634) XVIII. Zsoltárjában található részlete:

"De mindenkor híven előtte jártam

Gonosztételtől magamat megóttam.

Megfizete igazságom szerint,

Kezeimnek tisztasága szerint."

2009. aug. 14. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Sőt, ennél sokkal újabb példa is van, Arany János Toldijában. Bár itt lehet, hogy archaizálás miatt szerepel: "Ójad fúvó széltül drága gyermekedet".
2009. aug. 14. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

na, erre voltam kíváncsi! köszönöm.

azt viszont továbbra sem értem, hogy miután - tudtommal - ma már egyáltalán nem használjuk ezt a régies alakot, az óva int kifejezést viszont annál inkább, akkor utóbbi írásában mégis miért ragaszkodunk hozzá ? számomra ez olyan, mintha már lassacskán két különböző jelentésű "szót" jelölnénk vele.

2009. aug. 15. 10:26
 7/11 anonim ***** válasza:

Mert alapnyelvünkben is megjelent ez a rövidülés.

Pl. az enni-inni esetén:

evve - éve

ivva - íva

Ezért nem "idegen" a "rövidültnek ható alak" nyelvünkben, hiszen más helyeken is (igaz nem azonos analógiára) jelen van.

2009. aug. 16. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Szerintem nem a rövidülés miatt ragaszkodunk leírásban a régi alakhoz, hanem azért, mert kiejtésben is ez jelenik meg, és minek megváltoztatni valamit olyan alakká, amit nem ejtünk ki, ha az eredeti is megfelel, és értjük. A nyelv nem mindig logikus.
2009. aug. 16. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Utolsónak: nem tudom, lehet h. fiatal vagyok hozzá (26), és ritkán használom beszédben is ezt a kifejezést, de nem igazán áll szájra egy vével. minimum másféllel mondom, de inkább kettővel : )

bár az is érdekes, hogy csak 1-2 éve kezdte el szúrni a szememet ennek az írásmódja.


köszönöm a válaszokat és hogy segítettetek!

2009. aug. 17. 07:07
 10/11 anonim ***** válasza:
Utolsó vagyok. Kb. az ilyen esetekre mondják azt, hogy hiperurbanizmus. Tehát elkezdtél gondolkodni ezen a szókapcsolaton, elemeire bontottad, és a fejedben korrigáltad a helyes(nek vélt) alakra. Ezért már így mondod, vagy legalábbis határterületre léptél.
2009. aug. 17. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!