Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az én emlékeim hibásak, vagy...

Az én emlékeim hibásak, vagy régen tényleg úgy kellett írni a "vajon" szót, hogy "valyon"?

Figyelt kérdés

pl:

Valyon elmegyünk-e este a moziba?


2013. jan. 4. 16:02
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Úgy kellett, de az már nagyon régen volt:


Én is megtisztellek, azért bátorkodom írni

Versemet, és vallyon kérded-e, hogy ki vagyok?


Révai Miklós: Baróti Szabó Dávid úrnak (1779.)

2013. jan. 4. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 rémuralom ***** válasza:
0%
Nem, j-vel kell írni, és mindig is úgy kellett.
2013. jan. 4. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

nem lehet.

Az "ly"-os szavakra egyértelmű a szabály. Van egy lista, és az abban szereplő szavaknál kötelező használni. Minden más szóban tilos.

Csak azt a rövid listát kell megtanulni. Illetve tudni kell a szavak eredetét, vagyis fel kell tudni ismerni a szavakat, amik ezekből lettek képezve, ragozással, vagy összetétellel, stb.

2013. jan. 4. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 rémuralom ***** válasza:
0%
Nem, j-vel kell írni, és mindig is úgy kellett.
2013. jan. 4. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Szilvi drága válasza:
a vajon-t pontos j-vel kell írni!
2013. jan. 4. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy miképp kell írni. Csak én úgy emlékszem rá, hogy valami olyasmit tanultunk általános iskola, alsó tagozatban, hogy ha tejtermék, akkor vajon, hogy ha kérdezek, akkor valyon. De biztosan rosszul jegyeztem meg, esetleg összekevertem valamivel.
2013. jan. 4. 16:54
 7/13 anonim ***** válasza:
90%

Ági

Arany János is írt egy rövid írást a vajon írásmódjának kérdéséről. Itt elolvashatjátok:


[link]

2013. jan. 4. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim válasza:
A költőkre nem vonatkoznak a helyesírási szabályok. De Te j-vel írd, meg a mai költők is már úgy írják, hisz nem lenne hangzásbeli különbség valyon és vajon közt.
2013. jan. 4. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
én úgy vettem észre h félreértettétek a kérdezőt. Ő tudja h ma csak a "vajon" forma létezik. Csak abban bizonytalan h mikor általános iskolás volt (sajnos kor hiányában fogalmam sincs hány évvel ezelőtt volt ez), akkor létezhetett-e a "valyon" forma
2013. jan. 4. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Kedves Parafadugó!


Igen, erre gondoltam. 1992-1994 között valószínűleg már csak a "vajon" forma volt használatos, de nekem abból az időkből rémlik.

2013. jan. 5. 09:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!