Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miből jön az "ámokfutás" szó?...

Miből jön az "ámokfutás" szó? Az "ámok" jelent valamit?

Figyelt kérdés
Bocsi, ha ezt nem a helyesírás kategóriában kellett volna kérdeznem, de talán ide illik a legjobban.

2013. jan. 5. 16:17
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
2013. jan. 5. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Német eredetű.
2013. jan. 5. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2013. jan. 5. 16:34
 4/5 anonim válasza:
Autós száguldást is jelentheti ez a sszó.-
2013. ápr. 10. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 szekihu válasza:

Sokan tévesen gondolják, hogy az ámokfutó előtagja bibliai eredetű. Ki lehetett Ámok? És mit csinálhatott? Nos, a Bibliában valóban rengeteg név szerepel, van ott Énok, van ott Izsák és van Zorobábel, de Ámok az bizony nincs. Hagyjuk is a Bibliát, ez az irány teljesen rossz.


Az ámok előtag ugyanis a maláj nyelvből jött, hozzánk német közvetítéssel került az Amoklaufer fordításaként (a pontosság kedvéért: a német szó írásképe akkoriban, a 19. században még Amucklaufer volt). Az ámokfutó tehát fordítás, de nem igazi tükörfordítás, hiszen az ámok szónak nem volt magyar megfelelője, és nincs ma sem, így az megmaradt eredeti formájában. ( A nyelvészet az ilyesmit részfordításnak vagy hibrid kölcsönzésnek nevezi. )


Az ámok (durva fordításban: ’kontrollálhatatlan düh által megszállt őrült’) gyökere a maláj meng-âmok, ugyancsak durva fordításban: 'dühödt, elkeseredett támadásba kezdeni’. Annak, hogy a ma ámokfutás alatt értett mentális állapotra vagy cselekvéssorra miért egy maláj szó ragadt rá több európai nyelvben is (az angoloknak is van hasonló kifejezésük, a running amok), talán az ősi csendes-óceáni kultúra önkívülethez fűződő, az európaitól teljesen eltérő viszonya lehet magyarázat.


Egyes források szerint bizonyos ottani törzsek harcosai, ha csatát veszítettek, végső elkeseredésükben mindenkit elpusztítottak maguk körül - ameddig ezt hagyták nekik, vagy amíg meg nem ölték magukat. Arról is lehet olvasni, hogy a jelenség nem háborús helyzetben is előfordult, mégpedig egy mentális zavarral járó megbetegedés következményeként. A maláj hiedelemvilág szerint az ámokfutásra jellemző önkívület idején az embert gonosz tigrisszellem szállja meg, és ez veszi rá, hogy vérengzésbe kezdjen (talán a betegség és a hiedelem miatt az érintett népek állítólag sokkal elnézőbbek, megengedőbbek voltak az ámokfutókkal, akiknek tettei így sokszor következmények nélkül maradtak).


Az ámokfutásnak e két fenti formáját először a legendás James Cook kapitány ismertette abban a naplójában, amelyet 1770-es, Föld körüli expedíciója idején írt, a kifejezést ezután terjedt át a kulturálisan erősen meghatározott, tudatzavaros állapotról minden egyéb rémtettre, hiszen bár az ámokfutó szótári jelentése a ’ ‘dührohamában vagy tébolyában vaktában gyilkoló személy’, az ámokfutó / ámokfutás szavakat ma már gyakran használjuk átvitt értelemben is.

2015. jún. 22. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!