Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan írom egy mondatban...

Hogyan írom egy mondatban felsorolás után a "mind mind" szavakat?

Figyelt kérdés
Kötőjellel vagy anélkül?

2013. jan. 16. 10:16
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
63%

Írj egy konkrét példát, légy szíves, mert így nem igazán érthető, mire gondolsz. :)

Ha arra, amire én, akkor biztos, hogy nem kell kötőjel. :D

2013. jan. 16. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:
Pl. ....az állatkertben sok állatot láttunk. Mind mind nagyon aranyos volt.
2013. jan. 16. 10:25
 3/25 anonim ***** válasza:
70%

Hát ebben a mondatban nincs felsorolás. :O


De a lényeg, hogy szerintem itt sem kell kötőjel, hanem vessző a két "mind" közé.

2013. jan. 16. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 A kérdező kommentje:
köszi :)
2013. jan. 16. 10:40
 5/25 anonim ***** válasza:
67%
Szerintem ez olyan, mint az ikerszó, kötőjellel kell írni.
2013. jan. 16. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
100%
Én is kötőjellel írnám.
2013. jan. 16. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
71%

A "szerintem"-ek után kénytelen voltam utánanézni a problémának. :)


Sajnos egyetlen nyelvészeti cikket sem találtam erről; a "mind-mind" alig néhányszor fordul elő más helyeken is; az Akh.-ban pedig nem szerepel konkrét példaként. :(


Azért bemásolom az Akh. vonatkozó szabálypontjait, legalább a pontosság kedvéért. Ez alapján két lehetőség van: "alkalmilag megismételt szavak" vagy "változatlan formájú tagokból szókettőzéssel keletkezett összetétel".


"A szóismétlések írása

96. Az alkalmilag (általában nyomatékosítás végett) megismételt szavak közé vesszőt teszünk: fiam, fiam; várt, várt; gyorsan, gyorsan; stb.


97. A változatlan formájú tagokból szókettőzéssel keletkezett összetételeket kötőjellel írjuk: más-más (= mindig más és más), egy-egy (= néhány), sok-sok (= nagyon sok, tömérdek), ki-ki (= mindenki), alig-alig (= nehezen), már-már (= majdnem, szinte), néha-néha (= nagy ritkán), messze-messze (= nagyon messze) stb."


De hogy a kérdező példája melyik csoportba tartozik inkább, azt már nem tudom eldönteni.

Illetve most azon is elgondolkodtam, mi lehetne a 97. pont zárójeles magyarázataihoz hasonló kifejezés a "mind-mind" esetében...

2013. jan. 16. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
100%
Én is a 97-esre gondoltam, bár ezt valójában nem is ikerszónak hívják.
2013. jan. 16. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
100%

Nem értem, hogy ebben a mondatban miért kell két mind.


Mind aranyosak voltak.

vagy

Mindegyik aranyos volt.

2013. jan. 16. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 torrent.neked ***** válasza:
100%

Kelleni nem kell, de lehet. És szerintem abban az esetben vesszővel. A kötőjeles "nem tetszik". (Hosszabb magyarázattól most megkíméllek Benneteket is, magamat is. :-)


BM

2013. jan. 16. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!