Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy választod el a csapágy szót?

Hogy választod el a csapágy szót?

Figyelt kérdés
elválaszt, csapágy

2013. jan. 30. 11:58
1 2
 11/14 BringaManó ***** válasza:

Ági, a betűrendes problémákat nem látom, nekem megfelelnek így... :-)

A színültig nekem is új, bár lehet, hogy ha el kellett volna választanom akkor elgondolkodtam volna... :-)


Jegygyűrű: azt én sem értem.


A napszemüveg nyilván csak a szemüveg miatt, gondolom legalábbis... Úgyhogy tényleg fölösleges.


Amúgy az összetett szavak összegyűjétésében teljességre törekedni teljes bolondság lenne (ugyanígy azoknak az elválasztás szerint problmás részhalmazuké is), úgyhogy légyszi, ne próbáld meg, Berta, mert fájna. :-)


Az igekötős igék összetett szavak, néha azonban mégsem mindannyian viselkednek összetettként: a mozgószabályok szempontjából csak a többszótagú igekötők számítanak összetételi tagnak.

AkH.138:

"Gyakorlati megfontolásból az igekötők közül csak a két vagy több szótagúakat tekintjük külön összetételi tagnak: előadó-művészet, kölcsön-visszafizetés stb.; de: befogadóképesség, állománykiegészítés stb."

2013. febr. 4. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

Sziasztok :)


Először is köszönöm szépen mindenkinek a közreműködést. :)


@ BuciMaci:


"igen, úgy tűnik, hogy nagy fába vágtad a fejszéd... felteszem, hogy nem is fogsz a kéregnél beljebb jutni... :-)"


Te csak ne becsüld le az ellenfelet. :P


<csak remélni tudom, hogy ha valaki idetéved, és elolvassa, hogy ez egy szótár a problémás összetett szavakból, akkor nem fogja azt gondolni, hogy az összes olyan, amelyik nincs benne, nyugodtan elválasztható "hangzás után"... :-)>


Ha tud olvasni, akkor azt is láthatja, hogy jelen állapotában ez a szótár még csak a kezdet (156 szóval, ha jól emlékszem).

Ha pedig valaha is bemásolom az egészet akár ide, akár máshova, a biztonság kedvéért majd előre jelzem, hogy a szótár nem tartalmazza a magyar nyelv összes problémás összetett szavát.

[Most már csak azt nem tudom így hirtelen, hogy tulajdonképpen miért is kezdtem el ezt az egészet; az biztos, hogy nem kiadatási céllal... :O]


"Megnéztem, és félreértetted: nem 200 lapból áll, hanem 200 szó (=200 lap) van egy oldalon felsorolva, és összesen 2259 db van benne."


Már nem tudom, hogy csináltam, hogy megint félreírtam...

Szerintem ez már a te rám gyakorolt hatásod: annyira bestresszelek egy-egy válasznál, hogy mibe fogsz megint belekötni, hogy már csak emiatt is elrontok valamit. :P


"Hát jó, neked van időd, azt már láttam eddig is..."


Ne tessék irigykedni, kérem. :P

Egyébként meg mindenkinek arra van ideje, amire nagyon akarja, hogy legyen. :)

Amikor lesz jobb dolgom, azt fogom csinálni; amikor nem lesz, akkor a szótárat.

Egyébként meg 2–3.000 szót végigolvasni szerintem nem olyan nagy kunszt, vagy neked igen? :P

Tegnap este kedvem támadt nekiállni, kb. másfél - két órát foglalkoztam vele. Először is külön oldalra gyűjtöttem az igekötős igéket, mert úgy döntöttem, hogy nem ömlesztve lesznek. Aztán eljutottam a Wikiben az a-tól a gy-ig, és még néhány szó önállóan is eszembe jutott, és így sem lett újabb három oldalnyi szó. Megjegyzem, gyorsabban haladnék, ha nem lenne iszonyatosan sok hiba a Wiki betűrendbe sorolásában. :D


"Kattintottam benne egyet, most meg azt mondja, hogy 2261... Csak győzzed utolérni... :-)"


Mint láthatod, ma már 2268; de szerinted ilyen tempóban nem fogom győzni? :P

Legközelebb már a h-val kezdem... :)


"Ezekben mi a gyanús?"


A "csak azért is" esetében meggyőztél, látatlanban hiszek neked.


Az "egyelőre" azért gyanús, mert nem látom a két összetételi tag és a keletkezett szó jelentései közötti összefüggést. De megtaláltam az Akh. 235. pontja alatt példaként, tehát biztosan összetett szó.


A "belügyminisztérium" szóról köszönöm a tájékoztatást; nemrég átolvastam az Akh.-t az elejétől a végéig, de úgy látszik, ez nem ragadt meg bennem. :(


"Ági, a betűrendes problémákat nem látom, nekem megfelelnek így... :-)"


Ági már javítva írta le a szavakat. :)


"A napszemüveg nyilván csak a szemüveg miatt, gondolom legalábbis... Úgyhogy tényleg fölösleges."


Szerintem nem felesleges. Ezzel a hozzáállással elég lenne egy-egy előtaggal egyetlen szót írni, vagy pusztán felsorolni a problémás előtagokat. Csak tudod, nem mindenki képes az analógiás gondolkodásra még a felnőttek között sem...


"Amúgy az összetett szavak összegyűjétésében teljességre törekedni teljes bolondság lenne (ugyanígy azoknak az elválasztás szerint problmás részhalmazuké is), úgyhogy légyszi, ne próbáld meg, Berta, mert fájna. :-)"


Normális esetben az ember a teljességre (vagy annak közelébe) törekszik, még ha tudja is, hogy nem fogja elérni. Minél alacsonyabbra tesszük a lécet ugyanis, annál silányabb lesz a végeredmény...

Jelen esetben a célom a Wiki szókészletéből kiválogatott és az önállóan gyűjtött szavakat összeszedni. Tudom, hogy ez korántsem fedi le a magyar nyelv teljes szókincsét, de egy jelentős részét igen.

És ha fáj, hát nekem fáj, nem neked. :)


A 138. pont bemásolásának okát nem értem, de nem is fontos; az igekötős igék elválasztásáról a 235. pont rendelkezik, három darab egyszótagú igekötős igét hozva példának, tehát az elválasztáskor bizonyosan összetett szónak számítanak.


@ Julianna:


Igen, biztos vagyok abban, hogy az igekötős igék a szótagolás és az elválasztás során összetett szavaknak minősülnek. Lásd a fentebb említett 235. pontot.


A linkedet elkezdtem olvasni, de néhány oldal után feladtam; ennyire mélyen nem akarok belemászni a témába, legalábbis egyelőre. :D


@ Ági:


Az ábécébe sorolást javítottam, köszönöm, hogy felhívtad a hibára a figyelmemet. :)


Abban is igazad van, hogy a jegygyűrű nem tartozik az általam meghatározott körbe. De úgy gondoltam, hogy a más szempontból problémás összetett szavakat is beírom; azóta van már több is. :)

(BM kedvéért: nem az _összes_ más szempontból blablabla..., hanem csak néhányat. :D )


A "napszemüveg" háromszoros összetétel: a "nap" a "szemüveg" szóhoz kapcsolódik, nem csak a "szem"-hez; másképp mondva: a "szemüveg" a fő összetétel.

(És neeem, kedves BrutalMan, nem létezik "napszem" szó; ki ne találd nekem, hogy ez is jelent valamit... :P)


További szép estét mindenkinek. :)

2013. febr. 8. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 BringaManó ***** válasza:

| szó. Megjegyzem, gyorsabban haladnék, ha nem lenne iszonyatosan

| sok hiba a Wiki betűrendbe sorolásában. :D


Nem mondod komolyan, hogy te a betűrendbe sorolást (akár a saját listádét, kár a wikiéét) nem egy gombnyomással oldod meg (pl. Wordben vagy Excelben)?... :-o

(Esetleg a szavak átmásolását is gépeléssel oldod meg?... ;-)

Egyébként nem nagy rejtély: csupán angolul van rendezve, így az y-os kétjegyű betűket "szétszedi", illetve a spéci magyar magánhangzókat a végére pakolja.


| "Kattintottam benne egyet, most meg azt mondja, hogy 2261... Csak

| győzzed utolérni... :-)"

|

| Mint láthatod, ma már 2268; de szerinted ilyen tempóban nem fogom

| győzni? :P

| Legközelebb már a h-val kezdem... :)


OK. És jelölve van, hogy mi az új?... :-)

(OK, én ki tudnám szűrni pár mozdulattal, de a kézi(?) betűrendbe sorolás után már kezdek aggódni érted... ;-)

Mellesleg elég érdekes, hogy A betűsből van kb. 600, aztán B-ből 200 se, és aztán a C-től már majd' mindenből sokkal kevesebb...

Te, én nem tudom, mi ez, de nagypn úgy néz ki, hogy valaki valamit elkezdett (valami olyasmit, amit te is szerettél volna), de aztán tökre félbehagyta, vagy csinálja, de még valahol a legelején tart ezzel a kis 2-3000-es mintával, úgyhogy én azt tanácsolnám – bár tudom, hogy kéretlenül –, hogy ezt a listát a jelen állapotában megfogni és feldolgozni, viszonylag kevés értelme van, akkor is, ha öltél már bele néhány órát. Bocsánat, hogy okoskodom és belekotyogok, de tényleg csak a jó szándék vezet, ez egyszerűen így nem jó semmire. Szerény véleményem szerint legalábbis.

(Figyu, ha már a G-nél tartasz: nem tűnt fel, hogy az A-hoz képest kicsit kevés szó van, még az olyan gyakori betűkkel is, mint az E?)


| Az "egyelőre" azért gyanús, mert nem látom a két összetételi tag

| és a keletkezett szó jelentései közötti összefüggést.


Úgy érted, hogy létezik egy "egy előre" szókapcsolat – némileg hasonló értelemmel, mint az egyelőre szavunk –, és az a kérdés, hogy vajon ehhez képest mennyiben jelent mást az "egyelőre"?...

Erre nem vállalkozom, mert a különírt szókapcsolatot értelmezni sem bírom... Ma meglepően hamar ütköztem saját korlátaimba. :-)

(Persze most nem arra gondolok, hogy "vettem három táskát a biciklimre, kettő hátulra került, és egy előre"... :-)


| "Ági, a betűrendes problémákat nem látom, nekem megfelelnek

| így... :-)"

|

| Ági már javítva írta le a szavakat. :)


Jé, tényleg, bocsánat.


| "Amúgy az összetett szavak összegyűjétésében teljességre

| törekedni teljes bolondság lenne (ugyanígy azoknak az elválasztás

| szerint problmás részhalmazuké is), úgyhogy légyszi, ne próbáld

| meg, Berta, mert fájna. :-)"

|

| Normális esetben az ember a teljességre (vagy annak közelébe)

| törekszik, még ha tudja is, hogy nem fogja elérni. Minél

| alacsonyabbra tesszük a lécet ugyanis, annál silányabb lesz a

| végeredmény...

| Jelen esetben a célom a Wiki szókészletéből kiválogatott és az

| önállóan gyűjtött szavakat összeszedni.


Ó, hát akkor igencsak alacsonyra tetszett ereszteni a lécet... :-)

(Nevezzük akkor magasugrás helyett limbónak, hogy azért még így is legyen benne valami teljesítmény! ;-)


| Tudom, hogy ez korántsem

| fedi le a magyar nyelv teljes szókincsét, de egy jelentős részét

| igen.


xD

...Opp, elnézést, moderálom magam, máskor nem nyerítek.


| És ha fáj, hát nekem fáj, nem neked. :)


De igen: én arra gondoltam, hogy nekem. (Neked biztos nem, szerintem te még élvezed is. :-)


| A 138. pont bemásolásának okát nem értem,


Ági 02-03 13:27-re volt válasz (pontosabban csak kiegészítő információ).


| de nem is fontos;


Nem baj az – sőt, kezd fő szempont lenni köztünk, úgy érzem. :-)


| Abban is igazad van, hogy a jegygyűrű nem tartozik az általam

| meghatározott körbe. De úgy gondoltam, hogy a más szempontból

| problémás összetett szavakat is beírom; azóta van már több is. :)


Ájjájj....


| A "napszemüveg" háromszoros összetétel: a "nap" a "szemüveg"

| szóhoz kapcsolódik, nem csak a "szem"-hez; másképp mondva: a

| "szemüveg" a fő összetétel.


"Fő összetétel"? :-o

Hm... ha már "fő", akkor a _két_ fő összetételi _tag_ szokott inkább emlegetve lenni (mármint hogy ennek határán tud lenni kötőjel, AkH.138.). Ez a határ itt a nap+szemüveg között van, de rendben, értem én, hogy a szemüveg az "alaptag" – vagy hogy is mondjam –, amelyikhez a másik tag kapcsolódik, és tudomásul vettem, hogy nemcsak a problémás összetételeket, hanem azoknak a mindenféle további tagokkal alkotott összetételeit is össze szeretnéd gyűjteni – persze csak a wiki-lista határai között, illetve ami még eszedbe jut, azokat is. Oké. :-)

2013. febr. 9. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 BringaManó ***** válasza:

Ja, és erről az erősen "orrnehéz" szógyűjteményről eszembe jutott egy sztori, csak már nem emlékszem a részletekre – valaki segítsen –: talán az Encyclopedia Britannica(?) készítéséről szólt, hogy eleinte még nagyon részletes volt, de aztán kezdett szorítani a határidő, és kvázi "összecsapták" a végét, ami jól látszik a kötetekre írt kezdőbetűkből is... Talán ez volt?:

[link]

First edition, 1771

"bound in three equally sized volumes covering A–B, C–L, and M–Z"

[link]

(Ugyanott a 10 kötetes második kiadás is hasonló bajokkal küzdött még: a harmadik kötet még csak a C volt.)


Ha mostani képeket nézek, akkor azért már kezd helyrebillenni:

[link]

[link]


(Ellenőrzésképpen megnéztem egy szótárt "referenciának":

[link]

ez viszonylag egyenletes.

Tudom, hogy a kettőt összehasonlítani csak nagyon durva közelítés, mert közel sem ugyanaz a szócikk-készletük, de mégis ez alapján számolva a Britannica első kiadásának köteteit:

1. kötet / A-B: ~8%

2. kötet / C-L: ~35%

3. kötet / M-Z: ~57%

– valóban eléggé besűrűsödött a végére. :-)

2013. febr. 9. 03:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!