Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mit jelent az hogy magánhangzó...

Mit jelent az hogy magánhangzók, mássalhangzók hosszúsága, rövidség? És ezeket hogy kell "megállapítani" hogy melyik milyen? Léci írjátok le NAGYON sürgős!

Figyelt kérdés

2013. febr. 28. 16:23
 1/8 anonim ***** válasza:
84%

Általános iskola 1. osztálya...


Rövid magánhangzók: a, e, i, o, ö, u, ü

[Figyeld meg, hogy ezek ékezet nélküliek, ill. pont van rajtuk.)

Hosszú magánhangzók: á, é, í, ó, ő, ú, ű

[Ezeken egy vagy két vessző van.]

Beszédből hallás után megállapítható, hogy rövid vagy hosszú a magánhangzó. (Evidensen az elnevezés ebből származik. Persze lehet szándékosan röviden mondani a hosszúkat és hosszan a rövideket, de folyó beszédben nem szokás ezzel szórakozni.)


A mássalhangzók: az ábécé összes többi betűje. Ezeknél a hosszúságot beszédben a hosszabb ejtésből lehet megállapítani. Írásban pedig kétszer írjuk le az egyjegyű betűt, a kétjegyűnek pedig az első betűjegyét. (Elválasztáskor mindkét betűjegyet ki kell írni mindkét szótagban.) Pl. pille, hallod, reggel, kettő, kotta stb.; ill. annyi, asszony, reccsen stb. (De any-nyi, asz-szony, recs-csen.)


Ja, és "légyszi", nem "léci".

2013. febr. 28. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Hozzáteszem még Berta válaszához: és-sel, mert-tel, hogy-gyal nem kezdünk mondatot, a hogy előtt pedig vesszőt teszünk.
2013. márc. 3. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

@ Saapasjalkakissa:


Nem kellett volna hozzátenned... :(


Az első állításod pusztán nyelvi babona, nincs erre vonatkozó tiltás. Bármilyen szóval lehet mondatot kezdeni, így éssel, devel, merttel, háttal, pediggel, viszonttal, hoggyal stb. is.

A második állításod szintén nem stimmel: a hogy elé csak akkor teszünk vesszőt, ha kötőszóként összetett mondat tagmondatait kapcsolja össze. Amikor a "hogyan" szinonimája, mint a kérdésben is, akkor nem kell a vessző, sőt, tilos. :)


Van még néhány közkeletű tévedés, most azt említeném meg, miszerint az és elé soha nem teszünk vesszőt. Ez sem igaz. Csak akkor nem kell a vessző, ha felsorolásról van szó. Amennyiben az és kötőszó egy összetett mondatban, azaz tagmondatokat köt össze, akkor kell a vessző.

2013. márc. 4. 03:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Próbálj meg egy közleményt vagy diplomamunkát beadni, kötőszóval történő mondatkezdéssel anélkül, hogy a bírálók nagy ívben ne dobnák vissza javításra... nem minden körülmények között igaz a 'nyelvi hiedelem' álláspont. Egyébként nem a kisujjamból szívtam, általánosban nevelték belnék és szerintem semmi kivetni való nincsen benne.
2013. márc. 4. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"Egyébként nem a kisujjamból szívtam, általánosban nevelték belnék és szerintem semmi kivetni való nincsen benne."


DE bizony van benne kivetnivaló!

ÉS nem is egy!

HÁT pedig ez valóban csak nyelvbabona.

MERT nincs rá hivatalos szabály!

ÉS neked is változtatni kellene ezeken a berögződéseken.

HOGY miképpen? Olvasd el az erre vonatkozó linkeket, amelyeket Berta örömmel meg fog adni neked!

UGYE, Berta?

2013. márc. 4. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Az igazság kedvéért azonban hozzá kell tennem, hogy a kérdésben szereplő második "hogy" előtt (a "megállapítani" után) valóban elengedhetetlen a vessző.


(Adassék meg Istennek... stb.

2013. márc. 4. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

@ Saapasjalkakissa:


A tanáraid - enyhén szólva is - rosszul tették, hogy nem létező szabályokat neveltek belétek. Pontosan az ilyen pedagógusok miatt terjedt el ez a sok butaság.

Egyébként gondold csak végig a sokszor hallott tanári szöveget: "Éssel nem kezdünk mondatot". Ööö... Milyen szóval is kezdődik? :D


A közlemény és a szakdolgozat pedig szerintem nem olyan "mesélős" műfajok, utóbbi nem is teljesen köznyelven íródik, tehát nem sok esélye van annak, hogy ilyesféle mondatok kerülnének bele.


És hogy eleget tegyek Juli "felhívásának" is, hát tessék:

[link]

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

(Érdemes az egészet végigolvasni; az utolsó válaszoló kitér az iskolai tiltás miértjére is.)


-------


@ Juli:


Jogos a javítás, köszi; nem néztem végig a mondatot, megálltam az első hogynál.


A félzárójeles mondatodat viszont nem értem, mire vonatkozik vagy hogy jön ide. :O

2013. márc. 5. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Wow, megfejtettem egy nicket: Csizmás Kandúr. :D

Vagy csak hasonlít? :)

2013. márc. 5. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!