Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Noéminak vagy Noéminek?

Noéminak vagy Noéminek?

Figyelt kérdés
Noémi a nevem, és nem tudom hogy kell -nak, -nek toldalékot rakni a nevemhez. Elvileg Noéminak lenne a helyes, de a Noéminek sokkal szebben hangzik. Hogy a helyes?
2008. jún. 23. 10:22
 1/9 anonim ***** válasza:
89%
A Noémi egy vegyes hangrendű szó. Az illeszkedés törvénye szerint vegyes hangrendű szóhoz mély hangrendű toldalék járul, ha az utolsó magánhangzó i vagy é. Tehát a mély hangrendű toldalékolás a helyes, vagyis a Noéminak.
2008. jún. 23. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
szerintem is sokkal jobban hangzik a noéminek. Én mindig is azt használtam ... szerintem 10 ből 9ember ezt használja.
2008. jún. 28. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
igazából tökmind1, épp azért m vegyes hangerendű szó. mind2 helyes, de szerintem is szebb a Noéminek :)
2008. júl. 21. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
68%
Noéminak. Azért mert a Noémi névben vegyes hangrendű magánhangzók vannak és a vegyes hangrendűekhez általában mély hangrendű toldalék járul.
2008. dec. 28. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:
93%
Én is Noémi vagyok! Én még be is szólok annak, aki Noéminak hív! :D Szerintem Noéminek jó! :)
2009. ápr. 19. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
100%

Az elsőnek:

MINDKETTŐ HELYES!

(Am sztem a Noéminek jobban hangzik:p)

2010. júl. 20. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
30%
Átkeresztelkedésen még nem gondolkodtál?
2010. szept. 10. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
53%
ez a hangrend dolog így nem igaz. Az írásban 'a', 'e', stb magánhangzók nem oszthatók fel így hangrendekre. Pl van magas és mély hangrendű 'e' és 'a' is (pl egyetem szó, ahol az első 'e' mély zárt 'e', a többi magas hangrendű nyílt 'e')Azt kell megnézni, hogy amikor kiejted a szót, akkor kb hol képzed a magánhangzóak és az alapján eldönteni, hogy milyen hangrendű a szó.
2012. máj. 2. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 BringaManó ***** válasza:

erre nincs előírás, mondd, ahogy jólesik.


az baromság, hogy a vegyeshez mély toldalék járul.

ha azt mondják, hogy "általában", az már közelebb van az igazsághoz, de ezzel meg így nehéz mit kezdeni, fel kéne sorolni a kivételeket...

részletesebben így néz ki:


– ha a vegyesnek mély az utolsó mgh.-ja (a/á/o/ó/u/ú), akkor "normálisan" viselkedik, vagyis az utolsó szótaghoz illeszkedik a toldalék, tehát mély: aeroszollal, affektálnak, Amerikában, patetikusan;

– ha (ö/ő/ü/ű) szótag van a vegyes hangrendű szó végén, akkor is "normálisan" viselkedik, tehát magas lesz: amatőrrel, bordűrrel, dublőrrel, fondüvel... (elég kevés ilyen van, nem véletlen, hogy csak ilyen ritka példákat találtam...)


és innen jönnek a bonyolultabbak, rendhagyóbbak:


– ha e-s szótag van a végén, és előtte mély, akkor általában ingadozik: Ágnessal/sel, Karesznak/nek, balettra/re, fotelban/ben, púderral/rel (bár vannak kivételek, pl. a matek a legtöbb helyen mélyet vonz, az október magasat);

– ha é/i/í a vége, akkor az egy "átlátszó" szótag, vagyis az előtte lévő számít (tányérra, de kenyérre; Mariska, de Petike; radírral, de gejzírrel);


viszont ha ezekből több van egymás után, akkor már a magas felé tolódik, vagyis:


– ha több e-s szótag van a szó végén, az már magas toldalékot vonz: konverterrel, operettet, ukulelével;

– és ha több é/i/í szótag van a végén, akkor már az "átlátszóság" nem teljesen igaz, ilyenkor már ingadozhat is, sőt talán ez is a magas felé billen: agilisan(/en), alibivel(/val), Tahitire(/ra), aszpirinre/ra, Noéminek/nak.

(tehát ezek az "átlátszó" szótagok valójában csak "áttetszőek" :-)


---


na de a lényeg, amire már az elején is utaltam: egy anyanyelvi beszélőnek ezeket a szabályokat nem kell bemagolni és tudatosan alkalmazni ahhoz, hogy "helyesen" beszéljen, mert ő ezeket tudja "magától", hiszen ez az anyanyelve.

ezeket a "szabályokat" (szabályszerűségeket) épp abból szűrték le a nyelvészek, hogy megfigyelték az anyanyelvi beszélőket, és látták, hogy

– egyaránt mondják azt, hogy fotelban és fotelben, ezért rögzítették, hogy ez ingadozik,

– látták azt is, hogy radírral, de gejzírrel, tehát rájöttek, hogy pl. az í átlátszó,

– és látták, hogy ennek ellenére a Noéminak ritkább, mint a Noéminek, ebből rájöttek, hogy mégsem teljesen átlátszó, mert "nagyobb mennyiségben" már inkább magasat vonz (tehát csak "áttetsző").

2023. okt. 2. 03:12
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!